تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زنگ بازسازی مدرسه ها فرسوده

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از جام‌جم، زلزله ویرانگر کرمانشاه و بر جای ماندن خسارت‌های جانی و پولی زیاد، اخطاری بود برای مدیران کشوری و استانی که بهسازی زیرساخت‌ها را برای مبارزه با اتفاقات طبیعی همچون زلزله جدی بگیرند؛ مبحثی که ضرورتش در استان خوزستان و مدرسه ها آن اکثر از پیش احساس می‌شود.

۵۴۷۷ البته خوزستان از دیدگاه مدرسه‌سازی بعد از تهران رده دوم کشور را دارد؛ با این وجود تاکنون مدرسه ها بسیاری می باشند که ضروری هست نوسازی شده یا از قالب کانکس و چادر بیرون گردند.

۳۰ درصد تخریبی‌ا‌ند

در همین راستا محمد تقی‌زاده، مدیرکل تعلیم و پرورش استان خوزستان به سانحه ناگوار زلزله کرمانشاه اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر ۳۰درصد مدرسه ها استان خوزستان تخریبی می باشند و اگر در این مدرسه ها و در وقت حضور دانش‌آموزان زلزله‌ای مثل کرمانشاه اتفاق بیفتد حتما حادثه‌ای ناگوار و غیرقابل جبران رقم خواهد ‌خورد.

وی می‌افزاید: متاسفانه امنیت مدرسه ها خوزستان در وضع نادرستی قرار دارد و نه صرفا مراجع پولی برای بازسازی مدرسه ها وجود ندارد، لکن هیچ ارزشی هم برای تعمیرات در اختیار نداریم.

به گفته وی، این مساله‌ای هست که ضروری هست بصورت جدی در خوزستان به آن پرداخته گردد و مدیران ارشد استان ضروری هست بحث کیفی‌سازی مدرسه ها را در اولویت برنامه‌هایشان قرار دهند.

تقی‌زاده تاکید می‌کند: در استان خوزستان حدود یک میلیون دانش‌آموز مشغول به تحصیل می باشند که با تعلیم درست آنان می‌توانیم از آسیب‌ها و چالش‌های اتفاقاتی هچون زلزله

آغاز بازسازی مدرسه ها فرسوده

استاندار خوزستان اما خبر از تصمیم جدی برای بازسازی و نوسازی مدرسه ها کهنه این استان داده و می‌گوید: در بحث بازسازی و نوسازی مدرسه ها بصورت جدی ورود و تفاهم‌نامه‌های بسیاری را با ارگان نوسازی مدرسه ها کشور امضا کرده‌ایم.

غلامرضا شریعتی می‌افزاید: اگر چه بودجه تعلیم و پرورش ملی هست، اما ما نیز برای بازسازی مدرسه ها مساعدت خواهیم کرد و امید داریم با پشتیبانی ارگان نوسازی و مدرسه ها کشور، مدرسه ها استان خوزستان به استانداردها نزدیک شده و نگرانی‌ها در مورد ۳۰درصد مدرسه ها تخریبی هرچه زودتر مرتفع گردد.

مانور زلزله؛ روانه برای کاهش خسارات جانی

واقع شدن زلزله‌های متعدد و پیش‌بینی‌نشده در کشور از یک سو و مهیا نبودن زیرساخت‌ها و فرسودگی بسیاری از مدرسه ها از دیگر سو موجب شده تا مقام های استان خوزستان همزمان با سایر نقاط کشور رزمایش زلزله و امنیت مدرسه ها را برگزار کنند که در صورت واقع شدن زلزله دست‌کم دانش‌آموزان آموزش‌های ضروری را جهت مواجهه ایمن با زلزله به دست آورند. در این راستا نوزدهمین رزمایش زلزله و امنیت مدرسه ها خوزستان در این استان برگزار گردید.

مدیرکل اداره آشفتگی استانداری خوزستان تاکید می‌کند که ادارات و نهادهای استان نباید منحصرا در انتظار رایزنی‌های استاندار برای جذب اعتبارات از مرکز باشند، لکن ضروری هست خود نهایت اهتمام و تلاششان را برای جذب اعتبارات ضروری از وزارت خانه متبوع خود به عمل آورند، چون در غیر این صورت استانداری خوزستان پاسخگوی ناکارآمدی و بی‌تدبیری بعضی مدیران دستگاه‌های اعمالی استان نخواهد بود.

این در حالی هست که در ماه‌های موخر زمین‌لرزه‌هایی حتی به پهنه ۵ ریشتر در استان خوزستان ثبت شده هست.

نگار نخلی

جام‌جم خوزستان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77211

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.