تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

زنگ دگرگونی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

روزنامه ایران در گزارشی درج کرد: آیا دگرگونی ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به دگرگونی راهبرد کلان این نهاد منتج خواهد شد؟ این یکی از کلیدی ترین سوال هایی هست که طی دو روز سابق طرح شده هست شامگاه جمعه بود که سیدرضا تقوی در برنامه «دستخط» خبر کناره گیری اش از ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را تأیید و اظهار کرد بزودی با این وظیفه خداحافظی می کند.  این عضو جامعه روحانیت مبارز که از ۱۷ سال پیش در رأس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه واقع هست، کناره گیریی خود را در زمینه بازکردن میدان برای طرح ها و فکرهای تازه عنوان و اظهار کرد مسئولیتش را در هفته های آینده واگذار خواهد کرد. به گفته تقوی حالا حدود ۹۰۰ ائمه جمعه که اکثراً بین ۳۷ تا ۵۰ سال سن دارند، به منبر می جریان و در کنار این اشخاص، ۴۵ هزار نیروی ستادی فعالیت می کنند و منحصرا در تهران هفتگی هزار و ۵۰۰ نفر مهیا باش و در خدمت نماز جمعه می باشند. ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در اظهار کرد وگویش اهتمام دارد که نقش خانواده ها در این میان تعیین کننده تر است؛ به چه سبب که «آنقدر که به درس کودک ارزش می دهند، به نمازش ارزش نمی دهند»؛ ولی کم نیستند روحانیون، مدیران و فعالان سیاسی که در سال های موخر انتقاداتی را متوجه شورای تحت وظیفه تقوی می دانستند.    موضعگیری واحد ائمه جمعه نیز من جمله مباحثی هست که منتقدان روی آن انگشت گذاشته و گاه آن را «دیکته شده» شرح کرده اند.    خورده گیریی که البته تقوی در اظهار کرد وگویش آن را تکذیب کرده و اظهار کرد: «اگر در طول ۱۷ سال به یک امام جمعه گفته باشیم این سخن را در خطبه ها اظهار کنید، بیاید علنی کند… »  ما این اطلاعات را جمع می کنیم و روی سایت می گذاریم و ائمه جمعه اختیار دارند از این مطالب بکارگیری کنند. » اگرچه تقوی در این اظهار کرد وگو کوشش کرد از سیاست ها و برنامه هایش در دو دهه سابق دفاع کند، ولی انتقادها و ایراد های موخر روحانیون صاحبنامی زیرا سید مهدی طباطبایی عضو جامعه روحانیت مبارز و مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه «جمهوری اسلامی» نسبت به کم شدن دایره نفوذ و تأثیرگذاری روحانیون، این گزاره را متذکر می گردد که علاوه بر انتقادها از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، لطمه ها و مشکلاتی عام تر نیز در این حوزه وجود دارد که اگرچه شاید رابطه مستقیمی با تریبون نماز جمعه نداشته باشد، ولی حتماً بر یکدیگر مؤثری می گذارند.»  » سید مهدی طباطبایی هم در اظهار کرد وگو با «خبرآنلاین»، با تأیید کم شدن نفوذ کلام روحانیت، این دگرگونی را متاثر از تفاوت در عملکردها دانست و اظهار کرد: «یک نماز جمعه داریم؛ ببینید بین مدیران و مردم چقدر فاصله هست. »  »      با کناره گیریی سیدرضا تقوی زنگ دگرگونی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به صدا درآمده هست ولی آیا این دگرگونی به سیاست ها نیز تسری خواهد یافت؟

با کناره گیریی سیدرضا تقوی زنگ دگرگونی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به صدا درآمده هست ولی آیا این دگرگونی به سیاست ها نیز تسری خواهد یافت؟مرتضی گل پور / سیدرضا تقوی، عضو جامعه روحانیت مبارز که برای ۱۷ سال ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور بوده هست، اظهار کرد از این طرف کناره گیری می کند. در سال های موخر نقدهای بسیاری به تریبون های نماز جمعه شده هست. بعضی آنها را فراجناحی خوانده و بعضی نیز گفته اند که ائمه جمعه از یک جناح خاص و تمام یک دیدگاه خاص را دارند. منتقدان این امر را سبب کلیدی کم شدن از میزان جمعیت حاضر در نماز جمعه ها دانسته اند. برای بررسی راهبرد نماز جمعه و کارکرد حجت الاسلام تقوی، با دو تن از روحانیون اظهار کرد وگو کرده ایم. محمدتقی رهبر بعنوان عضو جامعه روحانیت مبارز، امام جمعه موقت اصفهان هست و حجت الاسلام محسن غرویان نیز استاد حوزه و دانشگاه هست.

محمدتقی رهبر، امام جمعه موقت اصفهان: خطبای جمعه طبق مرسوم فراجناحی عمل می کنند ارزیابی شما از کارکرد شورای سیاستگذاری ائمه جمعه چیست؟ آ اداره کردن ۷۰۰ تا ۸۰۰ تریبون جمعه سراسر کشور دشوار هست.  قبول دارید که نصب های تازه از یک طیف تفکری و سیاسی خاص بوده است؟    در هر شهری به مخصوص شهرهای بزرگ تعدد و تفاوت دیدگاه هست، ولی امام جمعه ضروری هست فراجناحی بوده و نگاه جامعی به تمام مردم برخوردار باشد. در اصفهان که من حضور دارم، شاهد هستم که در خطبه های جمعه جناح گرایی حاکم نبوده هست. در هفته نامه هایی که در اختیار ائمه جمعه قرار می گیرد، چه نکاتی مطرح می شود؟  البته محتمل هست خطیب جمعه دیدگاهی برخوردار باشد و مسائل را گاهی سریعتر و گاهی کندتر مطرح کند. بعضی از ائمه جمعه هم خودشان اشراف دارند و به این امر احتیاج ندارند، ولی برای تمام ارسال می گردد. با وجود این، معتقدید که دیدگاه های طرح شده فراجناحی است؟    معتقدم تریبون جمعه ضروری هست فراجناحی و در اظهار حقایق و پاسداری از ارزشهای نظام، محکم و استوار باشد، زیرا امامت جمعه سایه رهبری در کشور هست. به مخصوص اینکه تمام ائمه جمعه با یک واسطه به سبب اذن ای که رهبر معظم انقلاب به شورای سیاستگذاری می دهند و البته با تعیین این شورا انتخاب می شوند. در دستاورد، این طور نبوده که بگوییم جریان سیاسی خاصی بر تریبون های نماز جمعه حاکم بوده هست، لکن خطبای جمعه طبق مرسوم فراجناحی عمل می کنند.  همانطور که رهبر معظم انقلاب سیاست زیر پوشش برخوردار بودن تمام جناح ها را ادامه دهند، تریبون های جمعه هم ضروری هست طبق همین سیاست ولی امر عمل کنند. شاهد نمونهی از نصب فراجناحی در ائمه جمعه دارید؟   پیشنهاد شما برای جایگزین آقای تقوی کیست؟  سیاست حقیقی تریبون جمعه ضروری هست فراجناحی، در چارچوب نظام و مصالح کشور و مشوق وحدت و انسجام ملت باشد.  تأیید می کنید که اشتیاق مردم به نماز جمعه کمتر شده است؟    استقبال مردم مطلوب بوده، البته ضروری هست برای نسل جوان جاذبه احداث کنیم تا منحصرا پدران، میانسالان و سالخوردگان در نماز جمعه نباشند.

محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه:  تریبون های نماز جمعه جناحی است آیا نمازجمعه یک تریبون فراجناحی بوده هست یا خیر؟  علت را چه می دانید؟  برداشت من، همان برداشت اکثریت مردم هست، به این معنی که تریبون های نمازجمعه موجب خلوت شدن نمازجمعه ها شده اند، به مخصوص جوانان حضور چشمگیری در نمازجمعه ها ندارند.   در بیشتر تریبون های نمازجمعه طبق مسائل روز سخن نمی توان و همان مطالب نیز علمی و عالمانه اظهار نمی توان، درکنار اینکه تریبون ها جناحی هم هست. یعنی اکثریت تریبون ها در اختیار یک جناج خاص هست، حال آنکه انتظار می رود نمازجمعه پایگاه وحدت باشد.   آ خود ائمه جمعه معتقدند که تریبون های نمازجمعه فراجناحی هست. به این معنی که قضاوت افکارعمومی این هست که تریبون های نمازجمعه دست یک جناح خاص هست. بعنوان نمونه گروه های هوادار دولت در نمازجمعه ها حضور ندارند یا پشتیبانی ائمه جمعه از دولت روحانی کم هست یا اصلاً پشتیبانیی نیست. به عبارت دیگر، جریان کلی تریبون های ائمه جمعه خورده گیری گردیدید از دولت هست. در دستاورد ائمه جمعه همواره در مقابل دولت موضع گرفتند، این درحالی هست که دولت مورد تأیید اکثریت مردم هست. پیامد این رویکرد چیست؟  به این معنی، تریبون های نمازجمعه در مقابل رأی اکثریت جای گرفتند.   مردم به مخصوص جوانان، نخبگان و تحصیل کردگان از نمازجمعه فاصله می گیرند. علاوه بر این سطح علمی تریبون های نمازجمعه زیاد پایین هست و مطالب گفته شده عمق علمی ضروری را ندارد.  ضروری هست سطح علمی ائمه جمعه بالاتر از این باشد.  برخی معتقدند با هفته نامه هایی که هفتگی به ائمه جمعه عرضه می گردد، شاهد اظهار مطالب یکنواخت در سراسر کشور هستیم.  در سال های موخر با مرگ یا کناره گیریی ائمه جمعه، جایگزین های آنها از طیف های متفاوت بوده اند یا یک طیف خاص؟  اتفاقاً به همین سبب می گویم اگر سطح علمی ائمه جمعه بالاتر برود، خودشان توان دارند نظریه پردازی کنند و نظر بدهند، این خوب تر می باشد تا اینکه اشخاص متوسطی باشند که از یک اتاق تفکر به آنها خط داده گردد. در سابق امام جمعه هایی مثل آیت الله مشکینی، جوادی آملی، امینی و استادی را در شهر قم داشتیم، ولی حالا شاهد هستیم که فاصله امامان جمعه جایگزین این شخصیت ها با آن بزرگان از نظر علمی زیاد زیاد هست.  این امر موجب کم شدن حضور فضلا و علما در نمازجمعه ها شده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76364

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.