تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ساداتی نژاد: روحانی هر چه زود تر وزیر علوم را معر فی کند

روزنامه قانون: همزمان با پایان تعطیلات نمایندگان، مجلس کارش را پر سروصدا آغاز کرد. در ابتدا امر نارضایتی تعدادی از نمایندگان بابت عدم معرفی وزرای پیشنهادی دو وزارتخانه، به خصوص وزارتخانه حساس علوم،خبرساز شد.  وزارتخانه علوم، وزراتخانه‌ای بود که در لیست گزینه‌های پیشنهادی، نام وزیر احتمالیش خالی گذاشته شده‌ بود. در کنار آن حبیب ا.. . بی‌طرف نیز از سوی نمایندگان موفق به جلب رای اکثریت نمایندگان نشد و جای یک وزیر دیگر نیز در کابینه خالی ماند. هر دو ی این وزارتخانه‌ها مدت‌هاست که با سرپرست اداره می‌شوند و همین اتفاق باعث شد که صدای اعتراض بعضی از نمایندگان درآید.  از طرف دیگر، اخطار نمایندگان به دو وزیر، آن هم در ابتدای کار دولت دوازدهم ، سوژه خبری رسانه‌ها شد. رحمانی فضلی نخستین وزیر دولت دوازدهم بود که در خصوص عملکردش با کارت زرد نمایندگان مواجه شد. فردای آن روز، نوبت به وزیر کار و تعاون رسید و علی‌ربیعی نیز بابت فرصت‌های شغلی که در اختیار اتباع بیگانه قرار گرفته‌شده بود،‌ از نمایندگان مردم کارت زرد دریافت کرد. در همین راستا «قانون» به سراغ سید جواد ساداتی نژاد، از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رفت که از اوضاع داخلی مجلس با خبر شود. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
ابهامات قانونی برای معرفی وزیر

سید جواد ساداتی نژاد، عضو کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس، درباره عدم معرفی گزینه پیشنهادی وزارت علوم، گفت : مهلت قانونی برای اعلام وزیر پیشنهادی سه‌ماه است و نمایندگان نیز منتظر معرفی گزینه مورد نظر آقای روحانی هستند و امیدواریم هرچه‌ زودتر این انتخاب صورت پذیرد.وی درباره این سوال که مگر مهلت سه‌ماهه قانونی برای وزارتخانه‌ای مانند نیرو نیست که از مجلس رای اعتماد نگرفت؟  همچنین درباره وزارت علوم که از همان ابتدا هیچ گزینه ای برای تصدی پست وزارتش معرفی نشد، باید به گونه‌ای دیگر عمل شود، گفت: در جایی از قانون تبصره‌ای مشخص نشده است که اگر فرد موردنظر گزینه‌ وزارتی از همان ابتدا اعلام نشود، رییس‌جمهوری تا چه‌زمانی فرصت معرفی گزینه پیشنهادی را دارد؛ بنابراین راهی جز تبعیت از همان تبصره قانونی مهلت سه ماهه سرپرست، برای معرفی وزیر نداریم. صحبت بعضی از دوستان که به این تاخیر در معرفی ایراد می‌گیرند نیز، بنا بر تفسیر، از قسمتی از قانون نیامده و تنها قاعده ای که وجود دارد همان مهلت سه‌ماه اداره وزارتخانه با سرپرست است و الزام دیگری در قانون قید نشده‌است.
سید جواد ساداتی نژاد از طرفی درباره اهمیت این وزارت علوم نیز گفت: وزارتخانه علوم و تحقیقات، وزارتخانه‌ای کلیدی در کشور محسوب می‌شود. به‌نظر بنده سنگ‌بنای اقتصاد مقاومتی علم و فناوری است که رابطه تنگاتنگی با این وزارتخانه دارد.

کشور باید روند دانش‌بنیانی خود را طی کند. کدام وزارت مسئولیت باز کردن گره‌های موجود در این عرصه را برعهده دارد؟ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند بازگشایی گره‌هایی که در علم و فناوری وجود دارد، در دستان وزارت علوم و فناوری است.

بنابراین امیدواریم که هرچه سریع‌تر رییس‌جمهوری فردی توانمند و دانشمند را برای این وزارتخانه معرفی کند تا به آن سروسامانی دهد و وزارت علوم را از این حالتی که امروز مشاهده می‌کنیم، خارج کند.

سرپرست، وزیر نمی‌شود

البته برای مدیریت وزارت علوم و تحقیقات، سرپرستی منصوب شده ‌است ولی هیچ‌گاه یک سرپرست اقتدار لازم برای اداره ارگانی را ندارد. امیدواریم هر چه زودتر این وزارتخانه نیز وزیر خود را بشناسد تا حوزه علم و فناوری دچار خدشه و خسران نشود.

اهمیت وزارت نیرو

ساداتی نژاد درباره وضعیت وزارت نیرو نیز خاطرنشان کرد: این ‌وزارتخانه نیز شرایطی مشابه وزارت علوم دارد و به احتمال زیاد،‌گزینه پیشنهادی آن همراه با وزارت علوم به نمایندگان معرفی خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه و اهمیت وزارت ‌نیرو افزود: فراموش نشود با توجه به ویژگی‌های آب‌وهوایی کشورمان، باید برنامه‌های مشخصی برای حوزه«آب» داشت و این حوزه نیازمند آن است که هرچه زودتر وزیر مربوطه‌اش مشخص شود و با توجه به تمهیداتی که در مواجه با بحران‌های آبی در کشور داریم باید بتوانیم در این راستا منسجم‌تر حرکت کنیم.وی در ادامه خاطرنشان کرد که امیدواریم هر چه سریع‌تر و حداکثر تا هفته آینده، هردو وزارتخانه علوم و نیرو گزینه‌ پیشنهادی‌شان از سوی دولت محترم به مجلس معرفی شود.

کارت زردهایی که حق مجلس است

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی درباره دو کارت‌زرد مجلس به وزیران کشور و کار نیز گفت: این یکی از وظایف معمول نمایندگان مجلس است و در حوزه نظارتی نمایندگان مجلس این اختیار وجود دارد. نمایندگان باید در مواجه با مسائل بتوانند از اختیارات خود به خوبی استفاده کنند. بی‌شک زمانی‌که نمایندگان سوالی می‌پرسند، آن پرسش به رای گذاشته می‌شود و این اتفاقات خارج از حوزه مسئولیت ما نمایندگان نیست. سوالات مختلفی در طول عمر مجلس‌ها مطرح می‌شود که به طور حتم سبب بهبود مشکلات و اصلاح امور در کشور خواهد شد.وی در آخر این شایبه را که آیا کارت زرد وزیر کشور ربطی به انتخاب استانداران دارد را نیز رد کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68569

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.