تاریخ ارسال : ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سازمان توسعه روستایی؛ ابزاری مغفول در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، طی سال‏های ۱۲۸۰ الی۱۳۹۰، جمعیت روستایی کشور از ۷۹ به ۲۹ درصد از کل جمعیت کشور رسیده است و طبق پیش‌بینی‌ها این میزان در سال ۲۰۵۰، به ۱۶ درصد نیز می‌رسد. طبق قانون «الزام دولت به توسعه متوازن روستایی» که در آذرماه ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، دولت باید ظرف سه ماه، لایحه تعیین متولی سیاست‏گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر توسعه متوازن روستایی را به مجلس ارائه می‏کرد. با وجود این اما عملاً بعد از گذشت بیش از یک دهه، لایحه مذکور به مجلس ارسال نشده است.

 

بررسی‏های علمی، مصاحبه با بیش از ۲۰ نفر از خبرگان توسعه روستایی، بررسی قوانین ۱۶ سال اخیر حوزه مدیریت توسعه روستایی (پس از ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی) و همچنین تجربیات کشورهای پیشرو نشان داده، کشور نیازمند ایجاد سازمان توسعه روستایی با استفاده از ظرفیت‏های موجود، ذیل وزارت جهادکشاورزی است. درهمین راستا، بازخوانی قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، حکایت از سپردن صریح امور توسعه روستایی به این وزارتخانه دارد. همچنین مقام معظم رهبری در دیدار اعضاى هیئت دولت‌ در سال ۹۴، متولی اصلی روستاها را وزارت جهاد کشاورزی اعلام فرمودند.

 

به نظر می‌رسد که عمده نمایندگان مجلس نیز نظر مثبتی نسبت به تولی‌گری وزارت جهاد به این موضوع دارند و کارهایی نیز در این خصوص انجام دادند؛ درهمین رابطه، مردادماه امسال، نمایندگان مجلس به یک فوریت طرح «تشکیل جامع توسعه و عمران روستایی» کشور رأی مثبت دادند. در صورت تصویب جزئیات این طرح، سازمان توسعه و عمران روستایی کشور با ادغام چندین سازمان و معاونت تشکیل می‌شود. درهمین رابطه، رئیس مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی هیچ نهادی دقیقا متولی حوزه روستایی نیست، تصریح کرد: «قطعاً باید نهادی تولیت این حوزه را برعهده گیرد تا امور روستاها در تمام حوزه‌ها به پیش برود.» همچنین فرهنگی، نماینده مجلس، با اعلام این نکته که در حال حاضر درکشور متولی واحد برای امور اقتصادی و عمرانی روستا و نیز جهت پیگیری مشکلات روستائیان وجود ندارد، تصویب طرح این متولی را ضروری دانست. 

 

درنهایت باید گفت در ۱۶ سال اخیر- به ‏خصوص از ابتدای برنامه چهارم توسعه به بعد- فقدان متولی توسعه روستایی در کشور به صورت جدی احساس می‌شود و به نظر می‏‌رسد این دغدغه باید به تشکیل سازمان متولی این امر بینجامد؛ به گونه‌ای که پیوند مستحکمی بین کشاورزی و توسعه روستایی برقرار شود.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30134

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.