تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سازوکار مبارزه با قاچاق کالا مهیا نیست

آن چیزی که کالای ما را در برابر کالاهای بیگانه عقب رانده، تکنولوژی تولید هست

نایب ریاست کمیسیون صنعت های و معادن مجلس بابیان اینکه اولویت مجلس، برداشتن موانع از مقابل تولیدکنندگان داخلی هست، دنبال کرد: آن چیزی که کالای ما را در برابر کالاهای بیگانه عقب رانده، تکنولوژی تولید هست و پایین بودن کیفیت بعضی کالاها به دلیل پایین بودن فناوری تولید هست و قوای سه گانه باید کمک کند تا مسیر برای تولید کالای باکیفیت به وسیله برخورداری از فناوری های روز باز گردد.

احمدی با اشاره به اینکه گمان این با اهمیت که همه مشکلات با استفاده کالای ایرانی پژوهشگر شده و شعار سال عملی می گردد، گمان درستی نیست، دنبال کرد: برای تحقق این با اهمیت باید اقدامات زیربنایی در حوزه های متفاوت انجام دهیم و مهمتر از همه اینکه تولیدکنندگان ایرانی به ۸۰ میلیون نفر ایرانی فکر نکنند و اگر فکرشان در تولید، محدود به ۸۰ میلیون ایرانی باشد، شعار سال پژوهشگر نخواهد شد، لکن باید برای بازارهای جهانی هم تولید کنند.

وی یکی از دغدغه های جدی و پابرجا در عرصه تولید را بحث قاچاق کالا عنوان نمود و اظهار کرد: قاچاق کالا اساساً پدیده مخربی برای تولید هست و در کمال تأسف این پدیده مخرب جدی گرفته نشده و با آن در حد شعار برخورد شده هست، به همین دلیل اعتقاد داریم عزم مقابله با قاچاق کالا وجود دارد اما سازوکارها و سامانه های موردنیاز برای این کار را که ذی ربط به بخش الزام آور این کار هست، نداریم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی از نظام تعرفه گذاری، نظام کیفیت، راحت نبودن عملیات گمرکی و بازرگانی اکتساب وکار، ازجمله عاملان به وجود آمده پدیده قاچاق در کشور یادکرد و اضافه کرد: به عبارتی مسیرهای تجارت ما مسیرهای تجارت پیچیده ای هست که قاچاق را ایجاد می کند، این در حالی هست که اصل کار در این زمینه، پس از ورود کالای قاچاق هست و باید کاری کنیم که این کالای قاچاق در کشور به فروش نرسد.

احمدی دنبال کرد: این بدان معنی هست که باید همه سامانه ها در این عرصه بویژه سامانه ارائه به سمتی برود که جایی برای ارائه کالای قاچاق وجود نداشته باشد. یکی از مهمترین این راه ها، راه اندازی صندوق الکترونیکی در همه مکان های ارائه کالا هست که موجب می گردد کالاهایی که منحصرا بارکد دارد، استعداد ارائه داشته باشد.

کشور را باسواد اداره نمی کنیم

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی تصریح نمود: وقتی گفت وگو از قاچاق کالا به میان می آید، همه اذهان متوجه مرزهای فیزیکی می گردد، درحالی که باید در شبکه ارائه جلوی کالای قاچاق که به هر دلیلی از مرزهای فیزیکی وارد کشور شده هست، گرفته گردد.

وی با اشاره به اینکه اگر شعار سال پژوهشگر گردد یکی از تهدیدهای پابرجا همین بحث قاچاق هست که امید داریم به طور سیستمی با آن برخورد گردد، اضافه کرد: اگر مسئولین تکلیفشان را که خدمت به مردم هست بدرستی انجام دهند، مردم نیز به تکلیف خود در ازای شعار سال آشنایی دارند و مردم می دانند که عواید استفاده کالای داخلی به خود آنان برمی گردد.

از اغراض سند چشم انداز سیاست های اقتصاد مقاومتی عقب هستیم

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی علاوه بر این در مورد کارکرد استان درزمینه تأکید به سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته، افزود: همه به این مبحث واقفیم که از اغراض سند چشم انداز سیاست های اقتصاد مقاومتی عقب هستیم و در کل کشور در این زمینه خوب عمل نشده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94776

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.