تاریخ ارسال : ۱۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ساز ناکوک تندروها با سوال از روحانی

روز نو : دیروز بهارستان یک برنامه کاری
پر مشغله ای را از سر گذراند. از طرح سوال جواد کریمی قدوسی از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی درباره خرید ناوگان های هوایی و تجمیع امضا برای بیانیه درباه پیروزی ارتش عراق در موصل گرفته تا جمع آوری امضا برای طرح سوال از رییس جمهوری درباره موسسات مالی و همچنین جمع آوری امضا برای طرح مقابله با سنای آمریکا در خصوص تحریم های اخیر ایالات متحده و دست آخر ارائه طرح سوال از وزیر نفت به هیات رییسه که همگی باعث شده بود تا صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی تمام ساعات و دقایق با حاشیه هایی همراه شود. مجموعه اتفاقاتی که دست به دست هم داده بود تا صحن علنی مجلس مدام محل رفت و آمد نمایندگان برای خواندن بیانیه ها و طرح سوالات و طرح های اجرایی باشد. آن هم در روزی که علی لاریجانی به سبب حضور در همایش قوه قضاییه و مسعود پزشکیان به دلیل کسالت و بیماری در هیات رییسه حضور نداشتند تا علی مطهری ریاست جلسه علنی را از همان دقایق ابتدایی عهده دار باشد.
 
موافقت با فوریت طرح اصلاح قانون صادرات
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از روز  نو :نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوری بررسی شدن طرح اصلاح ماده ۳۱ قانون مقررات صادرات و واردات موافقت کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح دیروز (یکشنبه) پارلمان دوفوریت طرح اصلاح ماده ۳۱ قانون مقررات صادرات و واردات را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب نرساندند. وکلای ملت با ۱۰۷ رأی موافق، ۸۱ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در صحن علنی، به دوفوریت این طرح رأی ندادند. سپس خانه ملتی‌ها با ۱۳۱ رأی موافق، ۴۹ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در مجلس، با بررسی این طرح به صورت یک‌فوریت موافقت کردند. در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت موظف می‌شود که فهرستی از کالاهای قابل ورود به کشور و مورد نیاز را تهیه کند که ورود کالاهای به جز این فهرست ممنوع شود. همچنین دولت باید به صورت جدی با قاچاق کالا مقابله کند.
 
بیاینه در حمایت از پیروزی عراق در موصل
همچنین نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای که به امضای ۱۶۰ نفر از وکلای ملت رسیده است، ضمن تبریک آزادسازی موصل، اعلام کردند آزادسازی موصل عراق با حداقل هزینه شکست فاحشی برای آمریکا و اذناب منطقه‌ای‌اش بود. ۱۶۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای ضمن تبریک آزادسازی موصل به دولت، مجلس، مردم و حشدالشعبی عراق و همچنین مستشاران نیروی قدس سپاه پاسداران، آن را شکست فاحشی برای آمریکا و هم‌پیمانانش برشمردند. محمدحسین فرهنگی عضو هیأت رئیسه مجلس در قرائت بخشی از این بیانیه گفت: نمایندگان بر اساس این بیانیه، ضمن تبریک آزادسازی موصل با حداقل هزینه به دولت، مجلس، مردم و حشدالشعبی عراق و همچنین مستشاران نیروی قدس سپاه پاسداران این پیروزی را نشانه‌ای از شکست آمریکا و هم‌پیمانانش و حامیان منطقه‌ای داعش و گروه‌های تروریستی برشمردند.
 
طرح سوال از رییس جمهوری
برای موسسات مالی
از مهمترین اتفاقات روز گذشته بهارستان مساله طرح سوال از رییس جمهوری بود که طی یک ماه اخیر با حاشیه ها و جنجال های زیادی مواجه شده است. نکته اصلی در این خصوص به آن جایی بر می گردد که گفته شد تعدادی از این امضاها جعلی و ساختگی بوده است و برخی نمایندگان نیز با توضیحات نادرست و انحرافی از دیگر نمایندگان مجلس برای حمایت از طرح سوال مبنی بر آنکه این طرح نبوده و صرفا تذکری به رییس جمهوری خواهد بود ، امضا گرفته اند. همین مساله در ادامه باعث شد که اختلافاتی بین فراکسیون ها و بعضا در داخل فراکسیون ها شکل بگیرد تا در نهایت مشخص شود که فراکسیون ولایت با محوریت پایداری ها و نزدیکان به دولت دهم خواستار چنین اقدامی بوده اند تا بعد از یک دوره زمانی مشخص که بیشترین طرح سوالات و استیضاح ها و تذکرات را معطوف به دولت یازدهم کردند ، حالا حسن روحانی را مورد سوال قرار دهند. در همین خصوص نماینده خمینی شهر در مجلس از تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور درباره نابسامانی مؤسسات مالی و اعتباری با ۱۳۰ امضا به هیأت رئیسه مجلس خبر داد و گفته است که این طرح به زودی در صحن علنی مجلس انجام خواهد شد.سید جواد ابطحی با اعلام اینکه قاعدتا باید در انتهای جلسه علنی مجلس این سوال اعلام وصول می‌شد از علت عدم اعلام وصول آن توسط هیات رئیسه اظهار بی‌اطلاعی کردو عنوان داشت: امیدوارم در جلسه علنی بعدی مجلس سوال از آقای روحانی درباره مشکلات بوجود آمده برای مردم از سوی موسسات مالی و اعتباری اعلام وصول شود هرچند که به علت احتمال لابی‌های گسترده هر چیزی ممکن است. این در حالی است که اعضای فراکسیون امید به صراحت مخالفت خود را با این طرح سوال اعلام کرده و خواستار مخالفت با آن شده اند. محمدعلی وکیلی با اشاره به تهیه طرح سوال از رییس جمهوری توسط تعدادی از نمایندگان اعلام کرد: طرح سوال از رییس جمهوری در خصوص وضعیت موسسه‌های مالی و اعتباری در جریان نشست علنی مجلس تقدیم هیئت رئیسه شد.او گفت: این طرح سوال با ۱۱۹ امضا تهیه شده که در نشست علنی مجلس از سوی هیات رئیسه تحویل گرفته شد و پیش از آن نیز اعضای فراکسیون امید که این طرح سوال را امضا کرده بودند امضای خود را پس گرفتند.
 
جمع آوری امضا برای طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا
دیگر طرحی که نمایندگان در حاشیه جلسه علنی روز گذشته به آن پرداختند طرح دو فوریتی مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا بود. این طرح دو فوریتی در حاشیه جلسه مدام بین نمایندگان مراوده می شد و هر لحظه بر امضاهای پای این طرح افزوده شد . آنچنان که در ساعات پایانی شمار امضای های آن طرح به بیش از ۶۵ امضا رسید و پیش بینی می شود که طی روزهای آینده این تعداد از مرز ۱۰۰ امضا نیز عبور کند. در همین رابطه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی از مهم‌ترین محورهای طرح قانونی مقابله با اقدامات خصمانه سنای آمریکا حمایت جدی مجلس از برنامه‌های موشکی است گفت: با توجه به اینکه برای بازدارندگی در برابر تهاجمات احتمالی دشمن و تهدیدات مستمر آنان سلاح دیگری جز توانمندی موشکی نداریم.
علاءالدین بروجردی در حاشیه نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی درباره زمان بررسی طرح قانونی مقابله با اقدامات خصمانه سنای آمریکا اعلام کرد: آمریکای ترامپ با زیاده‌خواهی‌ها و اقداماتی که هماهنگ با سنا صورت می‌گیرد و طبیعتاً پشتوانه اقدامات سنا نیز لابی صهیونیست‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است، اقداماتی را در چارچوب یک مصوبه قانونی طراحی کردند و مجموعه تحریم‌های گذشته را نیز به گونه‌ای تجمیع کردند که فشار بیشتری به ایران اسلامی وارد کنند.
نماینده اصولگرای بروجرد در مجلس اضافه کرد: سیاست ما کاملاً روشن است، به جد با تروریست‌ها مقابله می‌کنیم و این سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران است و با هیچ‌کسی در این سیاست‌ها نه تعاملی خواهیم داشت و نه از مواضع خود کوتاه می‌آییم بنابراین با توجه به اینکه عملاً در طول چند سال گذشته پشتوانه تروریست‌ها از جمله داعش و جبهه النصره آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آنان بوده‌اند و حضور صد‌ها مجروح این نیروهای تروریستی در بیمارستان‌های ر‍ژیم صهیونیستی نشان دهنده حمایت همه جانبه‌ای است که از آنان صورت می‌گیرد.
او ادامه داد: با توجه به این واقعیت‌ها آن‌ها دنبال یک فشار جدید هستند و ما نیز به عنوان نمایندگان ملت بزرگ ایران و مدافعین حقوق ملی طبیعتا دست بسته نخواهیم بود و به همین دلیل به رغم اینکه در ۱۰ روز گذشته مجلس تعطیل بود جلسات متعددی با همکاری مرکز پژوهش‌ها و کار‌شناسان برگزار کردیم که این جلسات منجر به این شد که ما دقیقا متقابل با طراحی آمریکایی‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم.
به گفته او، با توجه به تجربه تلخ هشت سال جنگ با ملت ما طبیعی است که توانمندی موشکی خود را به عنوان سیاست‌های بازدارندگی در مقابل تهدیدات دشمن با استحکام حمایت کنیم به همین دلیل در پیشنهاد اولیه هزار میلیارد برای این موضوع گذاشته شده است.
روزنامه همبستگی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55410

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.