تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ساز ناکوک صنعت فارس؛ سودهای کلان بانکی سنگ راه واحدهای تولیدی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، ، صنعت های استان فارس روزهای تلخ و ملال‌آوری را تجربه می‌کند و از جایگاه خود به عنوان یکی از قطب‌های صنعت کشور نزول کرده هست. تعطیل شدن زیادی از واحدهای تولیدی اعلام گردیده هست و برخی از کارخانجات نیز که به ظاهر فعالیت خود را ادامه داده‌اند نسبت به واحدهای ورشکسته وضع بهتری ندارند و در تنگنای بدهی دست و پا می‌زنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین سبب تعطیلی کارخانجات و شرکت‌های صنعتی استان را نبود نقدینگی و سودهای کلان بانک‌ها می‌داند و می‌گوید: در وضع فعلی حتی زیادی از کارخانجاتی که در لیست واحدهای تولیدی فعال استان قرار گرفته‌اند به طور کامل فعال نیستند و به تعبیر آسان منحصرا کوشش می‌کنند روز را به شب برسانند تا در آمار صنعت های تعطیل و ورشکسته قرار نگیرند.

وی بیان می‌کند: آنان به وعده‌های مسئولین دلخوش می باشند و کوشش می‌کنند کارخانجات خود را برای مدت بیشتری زنده نگه دارند.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به فعالیت کارخانجات خودروسازی کشور در قیاس با تعداد کارخانجات داخلی می‌گوید: امروزه کشورهای ژاپن و کره جنوبی با وجود اینکه تعداد کارخانجات خودروسازی آنان در قیاس با ایران بسیار کمتر هست با حمایت‌های دولتی و برنامه‌ریزی کلان توانسته‌اند بازار خودروی دنیا را تصرف نمایند.

اکبری می‌گوید: بر طبق گزارش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار کارخانجات تولید خودرو در کشور به بیشتر از ۲۰۰ کارخانه می‌رسد اما ایرانیان برای استفاده از تولیدات داخلی رغبتی نشان نمی‌دهند و این کارخانجات نتوانسته‌اند بازار خودروی ایران را به دست دریافت کنند.

وی به وضع کارخانه خودروسازی و واحدهای تولیدی مربوط با صنعت های خودروسازی در شهرک صنعتی شیراز اشاره می‌کند و می‌گوید: تنها کارخانه خودروسازی شیراز در محل شهرک صنعتی نیز از وضع شایسته ای بهره مند نیست و ماهانه تعداد کمی خودرو تولید می‌کند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با وجود اینکه نسبت به وضع صنعت های فارس، خوش‌بین نیست می‌گوید: مسئولین و نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی برای به حرکت درآوردن چرخ صنعت استان کوشش بی‌وقفه دارند اما باید قبول کنیم که فارس در قیاس با دیگر استان‌های صنعتی کشور وضع نامناسبی دارد و بهبود آن احتیاج به کوشش مضاعف دارد.

ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز معتقد است ظرفیت‌های شایسته ای در بخش صنعت و تولید استان وجود دارد که می‌تواند بخش عمده بازار کشورهای همسایه را تصاحب نماید.

علی همتی به ضعف‌های صنعت فارس اشاره و اضافه می‌کند: به سبب عدم پشتیبانی از سوی بانک‌های عامل و علاوه بر این وجود خلاء در برندسازی هنوز نتوانسته‌ایم در این زمینه موفق عمل کنیم.

وی می‌افزاید: با حمایت‌های همه جانبه بخش‌های ذی ربط می‌توانیم در آینده نزدیک، قسمتی از بازار خلیج فارس را نیز بدست آوریم.

ریاست سازمان صنعت و معدن استان با اشاره به اینکه در وضع فعلی در بخش صادارت انواع سیمان توانسته‌ایم جایگاه شایسته ای در بازار آفریقا اکتساب کنیم، می‌گوید: استان فارس برای اولین بار در 8 ماه امسال در حدود ۱۱۰ میلیون دلار از صادرات فولاد را به خود اختصاص داده و علاوه بر این مبلغ قابل ملاحظه ای نیز در بخش صادرات سیمان اکتساب کرده هست.

همتی با تاکید بر اینکه سخت‌گیری‌های شدید مسئولین بانک‌های عامل درباره ارائه تسهیلات به صاحبان واحدهای تولیدی یکی از مشکلات حوزه صنعت فارس هست، ادامه می‌دهد: از اوائل سال کنونی تا به حال مبلغی بالغ بر۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی فارس پرداخت شده هست که امید داریم تا انتهاء سال این رقم افزایش یابد.

ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با بیان اینکه اقتصاد استان از سال‌ها پیش بر پایه کشاورزی استوار بوده هست، می‌گوید: به سبب خشکسالی‌های موخر لطمات زیادی به این بخش وارد گردیده هست.

همتی اضافه می‌کند: از آنجایی که مسئولین استان از چند سال گذشته به سمت صنعتی شدن گام برداشته‌اند، هم اینک ۱۰ شرکت سیمان فارس، ۱۳ درصد کل تولیدات سیمان کشور تامین می‌کنند که امید داریم بتوانیم با راه‌اندازی دیگر کارخانجات صنعتی بخش‌های دیگر صنعت استان را نیز فعال کنیم.

گزارش از محمد شبیری 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84322

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.