تاریخ ارسال : ۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سالگرد جنگ ۳۳روزه؛ روز چهارم…فرار شهرک‌نشینان از آتش مقاومت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در چهارمین روز ازجنگ تابستان ۲۰۰۶ معروف به جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه لبنان، نیروهای مقاومت در پاسخ به حملات اسرائیل شهرک طبریا را هدف قرار دادند در نتیجه بیش از یک میلیون شهرک نشین به پناهگاه‌ها فرار کردند.

حمله اسرائیل به کاروان غیرنظامیان لبنانی

رژیم صهیونیستی در آن روز با استفاده از بانک اهداف مورد نظر برای حمله، مواضع را که قبلا زیر آتش گرفته بود، بار دیگر هدف بمباران قرار داد و علاوه بر این خودروهای حامل غیرنظامیان را که از مناطق بمباران شده به سمت مناطق امن تر در گریز بودند، با موشک هدف قرار داد و با این کار جنایت وحشتناکی را علیه زنان و کودکان در نزدیکی شهرک مروحین مرتکب شد.

گسترده شدن دایره حملات مقاومت علیه شهرک های اسرائیلی

در مقابل نیروهای مقاومت اسلامی دایره حملات خود علیه شهرک نشین ها را گسترش داده و شهرک طبریا را برای نخستین بار هدف قرار دادند تا جایی که بیش از یک میلیون شهرک نشین به پناهگاهها فرار کردند.

در این شرایط رژیم صهیونیستی حملات خود علیه لبنان را شدت بخشیده و بر بمباران وحشیانه و مداوم ضاحیه جنوبی بیروت متمرکز شد به گونه ای که بیشتر ساختمان های اطراف دبیرخانه حزب الله را با خاک یکسان کردند و تمامم تاسیسات وابسته به این حزب و منازل مسکونی مسئولان  آن را در ضاحیه و بعلبک به طور کامل ویران کردند.

سریال جنایت های صهیونیستی علیه غیرنظامیان همچنان ادامه داشت و در این میان ۲۰ تن از اهالی شهرک مروحین که به دلیل هشدارهای نیروهای اشغالگر منازل خود را ترک کرده بودند، پیش چشم نیروهای امداد بین المللی که از حمایت و پذیرفتن آنان خودداری کردند، به شهادت رسیدند.

سوختن اجساد شهدا حملات جنگنده های اسرائیل

این افراد مجبور شدند سوار بر کامیون های کوچک به سمت شهرک شمع حرکت کنند اما بالگردهای اسرائیلی و موشک های این رژیم در کمین آنان بودند تا جایی که در حمله به این خودروها اجساد ۱۸ تن از شهیدان که بیشتر کودک بودند، درآتش سوخت.

هشدار فرماندهان نظامی اسرائیل در مورد بُرد موشک های حزب الله

در مقابل نیروهای مقاومت دایره آتش خود را گسترش داده و با گسترده شدن حملات مقاومت تا شهرک طبریا حدود نیم میلیون شهرک نشین اسرائیلی در تیررس حملات موشکی قرار گرفتند تا جایی که افسران اطلاعاتی و فرماندهان نظامی اسرائیل هشدار دادند حزب الله از توان موشکی برخوردار است که چه بسا بُرد آن به تل آویو برسد.

با ادامه حملات جنگنده های اسرائیلی روند حرکت اهالی جنوب به سمت بیروت و مناطق شمالی افزایش پیدا کرد و مدارس و مراکز آموزشی و نیز پارک ها و حسینه ها به محل اسکان آنان تبدیل شد.

در این میان رسانه های سوری در آن زمان اعلام کردند بالغ بر ۹۰ هزار نفر از مرزهای لبنان وسوریه عبور کرده اند.

درخواست انگلیس و آمریکا از اتباع خود برای ترک لبنان

همزمان با این تحولات انگلیس و آمریکا و برخی کشورهای غربی از اتباع خود خواستند لبنان را ترک کنند و چند ناو را نیز برای این منظور عازم لبنان کردند.

در همین ارتباط امیل لحود رئیس جمهور لبنان از روحیه همبستگی لبنانی ها قدردانی کرده و بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در تماس تلفنی با او ضمن اعلام همبستگی کشورش با ملت لبنان اعلام کرد آماده است امکانات کشورش را در اختیار لبنانی ها قرار دهد.

محکومیت حملات صهیونیستی در جهان عرب

همچنین عمرو موسی دبیر کل وقت اتحادیه عرب «مرگ روند صلح» در خاورمیانه را تسلیت گفته و اظهار داشت: چنانچه شورای امنیت شکست بخورد، ما راهی جز زبان سلاح نداریم.

اتحادیه روزنامه نگاران و وکلای عرب نیز تجاوز اسرائیل به لبنان و بیانیه عربستان در خصوص حزب الله را محکوم کردند.

تونی سنو سخنگوی کاخ سفید نیز در آن زمان اعلام کرد: جرج بوش به دنبال این است که با مشارکت فرانسه و سایر متحدانش حزب الله را از لبنان بیرون کند همانطور که سوریه را به خروج از لبنان متقاعد کرد، اما ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه بر لزوم اجرای قطعنامه  1550مصوب سال ۲۰۰۴ در ارتباط با خاورمیانه  تاکید کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56753

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.