تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سال جدید و یک آغاز علمی/ ارائه فناوری داخلی در مسابقات ربوکاپ

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در نخستین روزهای کاری سالی که به اسم پشتیبانی از تولید داخلی» نامگذاری شده، سیزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ برگزار شد تا فناوری داخلی را در برابر چشم های ایرانی و بیگانه به نمایش بگذارد.

این مسابقات با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته ملی ربوکاپ ایران و واحد قزوین دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ فروردین در نمایشگاه بین‌المللی تهران شروع شد و در حالیکه تیم‌هایی از کشورهای ایران، ترکیه، آلمان، چین، هلند، آمریکا، فرانسه، انگلیس، پرو، هند، سنگاپور و کره در آن شرکت داشتند، در روز ۱۸ فروردین ماه با درخشش تیم‌های ایرانی تمام شد.

* اعلام آمادگی غلامی برای پشتیبانی از مأموریت‌های بسیج کارکنان وزارت علوم

نشست صمیمی اعضای شورای فرماندهی بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و جایگاه ها تعلیم عالی کشور با وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

حسین نصیرزاده در شروع این نشست ضمن بیان گزارشی از کارهای فعالیت‌های بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و جایگاه ها تعلیم عالی، افزود: بسیج کارکنان در سالهای موخر درحوزه‌های مختلفی من جمله جذب و سازماندهی و تربیت و تعلیم کارکنان در تراز انقلاب اسلامی برای کارآمدی و خدمت شایسته تر، برپایی دوره های تخصصی، بصیرتی، دفاعی و امنیتی، راه اندازی گروه های علمی و پژوهشی از میان فرهیختگان و گسترش فعالیت‌های قرارگاه تاکتیکی مبارزه با جنگ نرم نقش معروف و موثری ایفا کرده هست.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و جایگاه ها تعلیم عالی تاکید کرد: بسیج کارکنان به دور از جناح بندی‌های سیاسی و صرفاً در مسیر اسلامی و انقلابی شدن دانشگاه‌ها و اجرای منویات رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) حرکت کرده‌است و همکاری حداکثری با مسئولین تعلیم عالی را برای انجام وظیفه ها ذاتی سرلوحه امور خود داشته هست.

نصیرزاده خطاب به وزیر علوم اضافه کرد: امید دارم با توجه به تجارب و سوابق با ارزش جناب عالی شاهد تقویت روز افزون شجره طیبه بسیج کارکنان و پشتیبانی‌های مداوم وزارت متبوع در انجام وظیفه ها محوله باشیم و ما نیز همان گونه که در گذشته ملاک گفتار و عملمان بوده برای هرگونه همکاری و خدمت رسانی در مسیر تحقق اغراض نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  اعلام آمادگی می‌کنیم.

طبق این گزارش در این نشست وزیر علوم پس از استماع اظهارات نصیرزاده اظهار کرد: حضور شما عزیزان را ارج می‌نهیم و برای هرگونه پشتیبانی و مساعدت در مسیر انجام مأموریت‌های بسیج کارکنان اعلام آمادگی می‌کنیم.

منصور غلامی تصریح کرد: من خودم مسئول راه اندازی بسیج دانشگاه بو علی سینا همدان بودم و به طور مستمر از گسترش فعالیتهای بسیج پشتیبانی کرده‌ام.

وی تصریح نمود: بسیج کارکنان ارتباطش را با وزارت علوم تقویت نماید و این نشست‌ها در مجال های مغتنمی برگزار گردد تا همکاری‌های فی ما بین گسترش یافته و منتج به بالا بردن سطح فعالیتهای بسیج در مجموعه تعلیم عالی باشیم .

غلامی در انتهاء این نشست با توجه به کمبودها و آسیب‌های پیش روی بسیج کارکنان در انجام مأموریت‌های ذاتی نقطه نظرات خود را بیان کرد.

* نشست فوق‌العاده رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور برگزار شد

نشست فوق‌العاده رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد، در این نشست که با حضور مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌های سطح یک و تنی چند از رؤسای پژوهشگا‌ه‌ها برگزار شد، چند مبحث من جمله شیوه پذیرش مشترک دانشجو توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها مورد بررسی جای گرفت.

در اوائل این نشست محمود نیلی احمدآبادی، ریاست دانشگاه تهران، ضمن خوشامدگویی به مهمان های نشست اظهار کرد: «خوشحالیم که از حجم خوب دانشگاه‌های سطح یک و حضور رؤسای پژوهشگاه‌ها در این نشست مباحث با اهمیت را مورد بررسی قرار دهیم».

پس از آن عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با بیان اینکه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک مجال مغتنمی هست، اظهار کرد: «ما باید از این مجال برای برطرف مشکلاتی که در تعلیم عالی وجود دارد، استفاده نماییم و از همفکری در این نشست ها برای پیشبرد سیاست‌های وزارت کمک دریافت کنیم و پیش از اینکه این سیاست‌ها در سطح کلان طرح گردد، با بررسی و تبادل نظر در چنین جلساتی آنان را پخته‌تر و آماده‌تر کنیم».

وی با اشاره به اینکه نخستین سوژه ای که با همفکری در این نشست ها بررسی شد اصلاحیه مواد استخدامی بازنشستگی اعضای هیأت علمی بود، اضافه کرد: «این تجربه خوبی بود و پیش از اینکه بخشنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ گردد در این نشست ها مطرح و مورد بحث و تبادل نظر جای گرفت. در ایجاد اشتغال در جامعه ما نیز نسبت به قسمت خود مسئول هستیم. در همین راستا اصلاح مواد آئین‌نامه استخدامی می‌تواند ظرفیت‌های تازه ای برای فارغ‌التحصیلان مهیا کند و کلیات این بخشنامه ایجاد یک حجم خوب برای تعلیم عالی است».

باقری با عنوان اینکه دو مبحث با اهمیت امروز در دستور کار این نشست هست، اظهار کرد: «در دهه گذشته بعضی از پژوهشگاه‌ها شکل دانشگاه پیدا کرده‌اند، گرچه ما باید از حجم پژوهشگاه‌ها برای تربیت دانشجوی ارشد و دکترا استفاده نماییم، اما نباید آنان درگیر مسائل آموزشی، اداری یا خدماتی دانشجو گردند. چون نه حجم اینها در پژوهشگاه‌ها وجود دارد و نه لزوم ایجاب می‌کند که بخواهند کار دانشگاه‌ها را انجام دهند».

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دنبال کرد: «در دولت یازدهم هم مطرح بود که در این باره باید فکر و راه‌کاری انجام گیرد و بر این اساس معاونت آموزشی وزارت علوم با همکاری پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها پیش نویس آئین نامه‌ای را تهیه کردند که پیش از پایانی شدن در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت، به شکلی که برگشت به ماموریت‌هایی صورت گیرد که هر یک از این جایگاه ها باید انجام دهند».

به گفته وی پژوهشگاه‌ها باید از حجم دانشجوهای تحصیلات تکمیلی برای پژوهش‌های مورد احتیاج خود استفاده نمایند و در عین حال مدرک دانشجوهای توسط دانشگاه‌ها صادر گردد.

باقری تصریح نمود: «طبیعتاً این امر احتیاج به همفکری و ایجاد زمینه‌های مناسب در دانشگا‌ه‌ها و گروه‌های تعلیم عالی دارد که مقدمات آن باید فراهم گردد، تا ما در سال آینده شاهد پیشبرد این سیاست‌ها باشیم».

مجتبی شریعی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دراین نشست با بیان این که در حدود یکسال گذشته این بحث مطرح شد، که به چه سبب پژوهشگا‌ه‌ها باید مستقیم دانشجو پذیرش کنند و این شیوه درستی نیست، اظهار کرد: «در این راستا پژوهشگاه‌ها توجیح خود را داشتند که به سبب تأمین مراجع انسانی، انجام تحقیقات و پژوهش احتیاج دارند که دانشجو دریافت کنند و این دانشجوهای برای آنان به شکلی پتانسیل نیروی انسانی برای به‌ثمر رساندن تحقیقات هستند».

وی اضافه کرد: «اما پژوهشگاه‌ها نباید درگیر کارهای مربوط به پذیرش دانشجو گردند و اگر این روال ادامه پیدا نماید عملاً پژوهشگاه‌ها امکان دارد که در بلندمدت به دانشگاه مبدل گردند. در همین راستا این مساله در نشست ها مطرح و از پژوهشگاه‌های بزرگ درخواست شد که شیوه کار را در دست دریافت کنند. که طی فرایندی و با بررسی و ایجاد کارگروه‌هایی نهایتاً پیش‌نویسی که در این نشست مطرح می‌شود، تهیه و تدوین شد».

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پیش نویس تهیه گردیده در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت، بیان کرد: «ما باید یک همکاری مشترک را دنبال کنیم به‌گونه‌ای که هم احتیاج جایگاه ها پژوهشی تأمین گردد و هم دانشگاه‌ها بفهمند که از لحاظ امتیازهای چیزی را از دست نمی‌دهند».

در ادامه این نشست که به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور رؤسای دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، اصفهان، علامه طباطبایی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و هم‌چنین رؤسای پژوهشگا‌ه‌های پلیمر و پتروشیمی ایران، زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، شیمی و مهندسی شیمی ایران و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری برگزار شد، پیش‌نویس آئین نامه تربیت دانشجوهای مشترک پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مورد بحث، بررسی و تبادل نظر طرفین جای گرفت.

* انتصابات تعلیم عالی

فرهاد رهبر ریاست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طی حکمی قاسم عموعابدینی را به عنوان قائم مقام خود در امور واحد علوم و تحقیقات منصوب کرد.

انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجوهای در آلمان برگزار شد و با رأی شورای مرکزی جدید میلاد محرک‌پور به‌ عنوان دبیر این انجمن فعالیت خواهد کرد.

مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صادر کردن حکمی عبدالساده نیسی را به سمت مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم منصوب کرد.

با صادر کردن حکمی از سوی ریاست دانشگاه دانشگاه امیرکبیر، سید محمد حسین کریمیان به سمت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه منصوب شد.

* تاکید دانشگاه آزاد بر لزوم پشتیبانی از کالای ایرانی در واحدها و جایگاه ها

عبدالرسول پورعباس معاون توسعه مدیریت و مراجع دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه پشتیبانی از کالای ایرانی را به واحدها، جایگاه ها آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در متن این بخشنامه آمده هست:

« « با عنایت به منویات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۷ مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی» و لزوم پشتیبانی از دانش فنی و تولید داخلی برای نیل به اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال و درآمد پایدار، ترتیبی اتخاذ گردد تا ضمن رعایت ضابطه های و مقررات دانشگاه، کالاهای موردنیاز دانشگاه از قبیل تجهیزاتی، بهداشتی، ساختمانی، غذایی و… از کالاهای داخلی کشور تهیه گردد.

واضح هست دبیران هیات امنای استانی، روسای واحدها و جایگاه ها آموزشی، معاونان اداری و مالی و عامل خزانه‌دار مسئول حسن اجرای این بخشنامه می باشند.»

* «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ گردید

»پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی اظهار کرد: با توجه به‌ضرورت محافظت و بالا بردن زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی در کشور«آیین‌نامه اجرایی برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ابلاغ گردید.
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اطلاع داد: انتظار می‌رود با همکاری بخش‌های متفاوت معاونت علمی و فناوری به‌ویژه ستادهای توسعه فناوری های مربوط، تیم بررسی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان، علاوه بر این پارک فناوری پردیس معاونت علمی به‌عنوان دبیرخانه شبکه نوآوری شهر تهران در عرضه خدمات متناسب برای توسعه زیست‌بوم و بالا بردن کسب‌وکار شرکت‌های خلاق و امور اجرایی دبیرخانه اجرایی، این برنامه نیرومند جلو رود.
کرمی توضیح داد: در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری، ایجاد و بالا بردن زیست‌بوم فناوری و نوآوری در اکتساب و کارهای نوین و کارآفرینی به‌منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از محورهای کلیدی معاونت علمی بوده هست.
ریاست مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی دنبال کرد: در این راستا، در چند سال گذشته با اجرایی سازی قانون پشتیبانی از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تسهیل‌گری و حمایت‌های شایسته ای از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عمل‌آمده و در شرایط فعلی بیشتر از سه هزار شرکت دانش‌بنیان که عمدتاً در صنعت های و حوزه‌های مبتنی بر دانش و فناوری مدرن فعالیت دارند تأیید صلاحیت شده‌اند. این شرکت‌ها از نظر اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و علاوه بر این اشتغال نیروی انسانی تحصیل‌کرده در حال گسترش می باشند.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی افزود: در کنار شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در جامعه و جایگاه ها علمی و دانشگاهی، بخش دیگری از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها که عمدتاً در صنعت های فرهنگی و نیز خدمات نوین و اکتساب و کارهای مبتنی بر فضای دیجیتال فعال می باشند، با کمک و مساعدت معاونت علمی در این زیست‌بوم ظهور و بروز کرده و در حال رشد می باشند.
به گفته مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، جوهره رشد این شرکت‌ها بر نوآوری و خلاقیت برای عرضه فرآورده ها و خدمات جدید و مدل‌های نوین کسب‌وکار در سطح بازارهای هدف استوار هست و لزوماً در مراحل شکل‌گیری و رشد، مبتنی بر پژوهش و توسعه فناوری‌های مدرن نیستند.
کرمی اضافه کرد: این حوزه به سبب ماهیت عمدتاً خدماتی، پتانسیل‌های بسیاری برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور دارد. بر این اساس در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال «حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی» نام‌گذاری شد، آیین‌نامه اجرایی «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ و توسط ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی به عنوان دبیرخانه این برنامه به فاز اجرا می‌رسد.
به گفته وی، شرکت‌های خلاق به شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنعت های خلاق و فرهنگی مشغول به فعالیت بوده یا الگوهای نوین کسب‌وکار (عمدتا IT محور) را در عرضه فرآورده ها و خدمات خود به کار گرفته  باشند.
وی بیان کرد: به منظور تصویب فرآیندهای اجرایی، معیارهای تشخیص مصادیق شرکت‌های خلاق، تصویب برنامه‌های خدماتی مقتضی و نظارت بر حسن تحقق اغراض برنامه، کارگروهی تشکیل شده از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری (رییس کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی (دبیر کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای سایبری معاونت علمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و نیز نماینده سایر بخش‌های معاونت و دستگاه‌های مربوط ایجاد می‌شود.
ریاست مرکز ارتباطات واطلاع‌رسانی معاونت علمی، خدمات سوژه ای این برنامه را دربردارنده پشتیبانی از ایجاد باشگاه‌های تخصصی تشکیل شده از هر خوشه تخصصی شرکت‌های خلاق به‌منظور نیازسنجی و پیگیری تأمین زیرساخت‌ها و برطرف موانع کسب‌وکار و توسعه‌ای آنان عنوان نمود.
کرمی در مورد دیگر خدمات برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق اظهار کرد؛ پشتیبانی از همکاری با نهادها و صندوق‌های خطرپذیر از طریق تقویت سازی، تأمین مالی و سرمایه گذاری مشترک با بخش خصوصی، جلب همکاری دستگاه‌های اجرایی، مسیولیت اجتماعی شرکت‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی برای دسترسی آسان شرکت‌های مبحث برنامه به خدمات آنان، آسان سازی استفاده کسب‌وکارهای نوآور از فضاهای کاری در اختیار بخش عمومی یا دولتی برای عرضه خدمات و فرآورده ها و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و شهرداری برای استقرار در پهنه‌های شهری، از دیگر خدمت این برنامه هست.
وی عنوان نمود: عرضه تسهیلات نظام‌وظیفه برای اشخاص کلیدی فعال در شرکت‌های خلاق، کمک به ایجاد و ترفیع برند برای شرکت‌های مشمول این برنامه از طریق برپایی وقایع تخصصی مثل رخداد استارتاپ های برتر، برپایی جشنواره‌های نوآوری و کارآفرینی، ایجاد نمایشگاه‌های تخصصی و نظایر آنان، کمک به ایجاد جایگاه ها و کریدورهای خدمات توانمندی و تجاری‌سازی از دیگر برنامه‌هاست.
isti.ir

* انعقاد قرارداد دانشگاه آزاد در حوزه ربات‌های آتش‌نشان و مین‌یاب

فرهاد رهبر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاحیه سیزدهمین دوره از مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آزاد و در جمع خبرنگاران در مورد به کارگیری ربات‌ها در دانشگاه آزاد، اظهار کرد: موفقیت‌های بسیار خوبی را در مورد به کارگیری ربات‌ها داشته‌ایم و در حال حاضر قراردادی را با یکی از شرکت‌های فعال در حوزه رباتیک در حوزه حمل و نقل کالا به امضاء رسانده‌ایم؛ این ربات پرنده استعداد حمل کالا تا ۷ کیلوگرم را دارد.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی دنبال کرد: ربات دیگری را با همکاری سازمان آتش‌نشانی طراحی کرده‌ایم و علاوه بر این ربات مین‌یاب و کمک‌رسان هم در شرف امضاء قرارداد هست.

فرهاد رهبر در ارتباط با پشتیبانی از فرهیختگان کشور اظهار کرد: افرادی که در این مسابقه حائز رتبه‌های برتر گردند این قدرت را دارند که مورد پشتیبانی دانشگاه آزاد قرار گیرند و به عنوان استاد و یا هیئت علمی در این دانشگاه به فعالیت بپردازند.

وی تذکر داد: افرادی که در هیئت علمی‌ها جذب می‌شوند باید شایستگی تحقیق و توسعه را دارا باشند تا بتوانند مشکلات جدی کشور در بحث تحقیق و توسعه را نابود کنند و علت تجاری‌سازی فرآورده ها گردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95916

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.