تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ساماندهی اعزام زائران به مراسم اربعین ضروری است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، نقاط ضعف و قوت مراسم اربعین امسال در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بررسی و بر لزوم جمع بندی سریع تر گزارش‌های مسئولان ذی ربط در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری درخصوص آسیب‌های مهم این مراسم تاکید شد.
در این نشست که امروز به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر تشکیل شد نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت به گزارش شلمچه نیوز به نقل از های جمع آوری شده و در دست تهیه درخصوص آسیب شناسی مراسم اربعین امسال اشاره کرد و مهمترین نقاط ضعف و قوت این مراسم را برشمرد.
وی با اشاره به حادثه تروریستی حله و شهادت بیش از ۶۰ زائر خوزستانی درعملیات انتحاری تروریست های تکفیری تصریح کرد: به علت دو گانه عمل کردن در صدور روادید و بیمه نبودن زائران حادثه دیده، هم اکنون این عزیزان با مشکلات فراوان روبه‌رو شده اند و خسارتی نیز به آن‌ها پرداخت نشده است.
وی تاکید کرد: چطور ممکن است که از ساماندهی اعزام زائران صحبت کنیم ولی حدود یک میلیون نفر را که خارج از سامانه سماح ویزا دریافت کرده اند نادیده بگیریم و آن گاه این افراد به مرزها سرازیر شوند و زحمات یک ساله ستاد اربعین را خدشه دار کنند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین لزوم هماهنگی بیشتر در اخذ ویزا و تمرکز در سامانه سماح را ضروری خواند و تاکید کرد: چگو نگی جمع آوری کمک های مردمی برای این مراسم معنوی نیز باید تعیین تکلیف و ساماندهی شود تا مردم کمک های خود را به شکل متمرکز اهدا نمایند و سپس متناسب با هزینه ها توزیع شود.
در ادامه این جلسه آقایان حمید محمدی سرپرست جدید سازمان حج وزیارت، حجت الاسلام والمسلیمن حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، محسن نظافتی مدیرکل عتبات و مصطفی قاسمی مشاوررئیس سازمان حج در امور توسعه زیر ساخت های عتبات عالیات دیدگاه خود را در باره آسیب ها و نقاط ضعف و قوت مراسم اربعین امسال بیان کردند.
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین همچنین از هزینه های صورت گرفته برای فعالیت های فرهنگی و آموزشی مراسم اربعین گزارشی ارائه و تصریح کرد: بخشی از هزینه های این کمیته تاکنون تامین نشده است و باید راهکار مناسب برای آن اندیشیده شود.
نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت نیز تاکید کرد: تعهداتی که برای تامین بودجه کمیته فرهنگی و آموزشی صورت گرفته از طریق ستاد مرکزی اربعین جدی تردنبال و تامین شود  و با توجه به وضعیت بودجه سازمان حج وزیارت و بعثه و مشکلات مالی که وجود دارد هزینه های آینده فرهنگی و آموزشی اربعین در نشست ستاد مرکزی اربعین مطرح تا بودجه لازم تامین شود.
درادامه این جلسه سرپرست سازمان حج و زیارت وعده داد آن بخش از بودجه کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین که قراربوده است از طریق این سازمان تامین شود درروزهای آینده پرداخت گردد.
دراین جلسه گزارش اعزام عتبات دانش آموزی و مفاد آیین نامه ستاد پیشگیری و مدیریت بحران ادامه یافت و مقرر شد در نشست مدیران و کارشناسان ذی ربط بعثه و سازمان حج وزیارت این آیین نامه ها نهایی شود.
اعزام زائربه سوریه نیز از دیگرموضوع های مورد بحث دراین جلسه بود و با توجه به تحولات امنیتی و پیروزی های ارتش سوریه در مقابله با تروریست ها قرار شد با کارشناسی دقیق ابعاد مختلف این موضوع بررسی و برای تصمیم گیری به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منعکس شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35516

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.