تاریخ ارسال : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سایتی برای واگذاری طرح‌ها با شفافیت در دولت راه اندازی شده است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به منظور ارائه گزارش کمی از عملکرد واگذاری طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای در صحن علنی امروز (یکشنبه، ۱۶مهرماه)حضور یافت. 

وی ضمن تشکر از اقدام مجلس در اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ گفت: این اقدام اثربخش موجب شد تا دولت بتواند نسبت به تکمیل طرح‌های عمرانی، تأدیه بدهی‌ها و همچنین تسریع در فعالیت‌های اجرایی کشور قدم‌هایی را بردارد که در یک قلم باعث شد سال گذشته بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان از ۵۸ هزار میلیارد تومان طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت کردیم.

نوبخت تصریح کرد: این بار در کارنامه دولت پرداخت ۷۳ درصد از اعتبارات عمرانی بخش قابل توجهی بود که با کمک مجلس انجام شد.

وی ادامه داد: درست است که ۷۳ درصد دادیم برای طرح‌های ملی پرداختمان ۷۹ درصد بود و برای طرح‌های عمرانی استانی ۱۰۴ درصد، متفرقه‌ها ۴۴ درصد و برخی وزارتخانه‌ها هم مانند راه و شهرسازی ۱۱۴ درصد تخصیص گرفتند و علت آن که توانستیم راه آهن همدان را به اتمام برسانیم به این دلیل بود که ۱۹۴ درصد تخصیص در این باره پرداخت شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد:‌ برای راه آهن قزوین- رشت هم ۱۳۴ درصد، برای مراغه-ارومیه که ظرف هفته‌ها و ماه‌های آینده افتتاح می‌شود ۱۸درصد، برای میانه ۲۲ درصد تخصیص داده شد که تمام اینها نتیجه مساعدت مجلس با دولت داشته‌اند.

نوبخت اظهار کرد: بعد از آن که در ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دو طرح برای سازمان برنامه و بودجه تعریف شد و مجلس نیز تکلیفی را به این سازمان برای واگذاری طرح‌های عمرانی داشت که ما در یک اقدام ضمن بررسی‌ها متوجه شدیم ۶هزار و ۴۹ پروژه نیمه تمام و ۶۵ هزار و ۴۷۸ پروژه استانی نیمه تمام در دست داریم لذا از مجوز صادره از سوی مجلس برای اتمام این طرح‌های نیمه تمام اقدام کردیم.

سخنگوی دولت بیان داشت: ما اگر حداقل طبق روال گذشته ادامه می‌دادیم باید طی ۱۲ سال، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در این مورد سرمایه‌گذاری می‌کردیم که هر ۱۲ سال باید توجیه آن را انجام داده و مشکل آفرین می‌شد.

وی افزود: استخراج ۶۵ هزار طرح یا پروژه استانی و ۶ هزار ملی داریم حال باید طی اقداماتی این‌ها را واگذار می‌کردیم، همه این‌ طرح‌ها از توجیه اقتصادی از منظر یک بخش خصوصی برخوردار است که یک پیمانکار حاضر باشد این راه روستایی را خریداری و در اختیار بگیرد لذا چنین چیزی برای ۶۵ هزار پروژه استانی و ۶ هزار ملی وجود نداشت.

نوبخت گفت: بر آن شدیم که از یک ساختار نوین که در کشورها به عنوان مشارکت عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده کنیم، بر این اساس آموزش‌های لازم ارائه کردیم و طی طراحی سایتی آنهایی را که از این تعداد پروژه‌ها قابلیت واگذاری یا مشارکت با بخش خصوصی دارد را حساب کردیم و در این سایت قرار دادیم.

وی اذعان داشت: دستگاه‌ها راغب نیستند که نسبت به واگذاری و فروش طرح‌ها اقدام کنند زیرا زمانی که مدیر یک طرح را واگذار می‌کند بعدها دستگاه‌های نظارتی مطالبی را بیان کند همان طور که اکنون پرونده‌هایی برای مدیران گذشته تشکیل شده که باید پاسخگو باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد:‌ البته ما باید در این واگذاری‌ها با نهایت دقت سعی کنیم هیچ رانتی را به کسی ندهیم و شفاف این طرح‌ها واگذار شود لذا این سایت این کار را برای ما انجام داده و ما شروع به واگذاری‌ها کردیم که خوشبختانه تا امروز توانستیم پروژه‌ها را به سه گروه تقسیم کنیم.
نوبخت گفت: ۱۵۷پروژه نیمه تمام ملی و ۹۳۹ پروژه نیمه تمام استانی در بخش دولتی را به بخش غیر دولتی واگذار کردیم یا عقد قرارداد مشارکت عمومی خصوصی با آنها بستیم، پروژه جدید هم پروژه‌هایی بود که ما هیچ پولی بابت آنها از دولت دریافت نکردیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ۱۷۹ پروژه ملی و ۷۵ پروژه استانی جدید را هم از طریق این قرارداد به بخش خصوصی دادیم و اقدام دیگر ما هم بعد از اتمام پروژه‌ها، تعمیر و نگهداری آنهاست که یک هزینه سالانه‌ای را طلب می‌کند.

وی گفت: در این مورد هم با واگذاری به بخش غیردولتی دو هزار و ۷۸۱ پروژه را توانستیم به این ترتیب واگذار کنیم، کل واگذاری‌های ما از نیمه سال ۹۴ تا خرداد سال ۹۶ بالغ بر ۴۴ هزار و ۱۳۱ پروژه را واگذار کردیم که سرمایه اولیه آن در بخش خصوصی ۴۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که صرفه جویی‌های سالانه در دولت ۴هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود و کل صرفه جویی‌ها در دوران بهره برداری ۶۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است لذا بر این اساس توانستیم ۶ درصد طرح‌های جدید و ۲۷ درصد از طرح‌های نیمه تمام و ۶۷ درصد از پروژه‌های با سابقه دریافت از بودجه عمومی را توانستیم واگذار کنیم.

این خبر در حال تکمیل است… 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=69085

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.