تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سایه مشکلات بر درخت سیاست ایران

عبدالله ناصری . فعال سیاسی در روزنامه شرق درج کرد: غلبه سکون و کم‌کنشی در عرصه سیاست داخلی، موضوعی هست که این‌روزها بیش از گذشته خود را نشان می‌دهد. دلیل این معضل را باید در چند حوزه جست‌وجو کرد؛ نخست احساس کم‌تأثیری همکاری سیاسی هست که جامعه را دچار نوعی سرخوردگی کرده هست. البته این مساله یک معلول یا بیماری هست که به محض برطرف آن، فضا تغییر می‌کند.

جنبش دوم‌خرداد نمونه تاریخی این تغییر رویکرد جامعه هست؛ مردم از فضای قدیمی به فضای نو پرت گردیدند. جامعه پس از دوم‌خرداد به گفتمان توسعه سیاسی رئیس‌جمهور دوران اصلاحات جواب مثبت داد و دستگاه‌های اجرائی نیز تا حدی که توانستند، رئیس‌جمهور را در رساندن بار فضای باز سیاسی به مقصد یاری کردند. نشاط سیاسی آن مقطع تا سال ٨۴ ادامه داشت. نقطه عطف دوران احمدی‌نژاد این بود که ثابت نمود کار سیاسی گرچه تماما متوقف نشده، اما پرهزینه هست. با‌این‌حال، کنشگران سیاسی و اجتماعی کم‌وبیش دنبال آن رفته و هزینه آن را پرداخت کردند. مشکل از جایی شروع گردید که این تلقی در جامعه مدنی، صنوف و تشکل‌های کارگری، فرهنگی و فرهیختگان دانشگاهی ایجاد گردید که این رویه به نتیجه لازم نمی‌رسد و خودبه‌خود دچار رخوت و ایستایی گردیدند.

توسعه نهادهای سیاسی نیز با معضلات و موانعی رو به رو بوده هست و طبق معمول بجز فصول انتخابات، فعالیت مشخص سیاسی در میان احزاب و تشکل‌های سیاسی رویت نمی‌شود. کنش سیاسی باید ثمر بدهد تا امکان استمرار پیدا کند. انتظار این بود که با تولدهای سال‌های ٩٢ تا ٩۶، اتفاقاتی رخ دهد و محدودیت‌های سیاسی جای خود را به گفت‌وگوهای سیاسی بدهند. وقتی چنین نشود، خود‌‌به‌خود نوعی عقب‌نشینی در لایه‌های جامعه حتی احزاب و فرهیختگان سیاسی رویت می‌شود. دولت روحانی نیز علی رغم آنکه با این گفتمان توانست رأی مردم را اکتساب کند، اما نشان نداده که مساله سیاست داخلی را دنبال می‌کند.

اگر رسانه‌ها یا برخی فرهیختگان درون جامعه و دانشگاه‌ها نباشند، قطعا همین سطح فعلی مسائل سیاسی نیز فراموش می‌شود. از سوی دیگر، مسائل اقتصادی و اجتماعی به اندازه‌ای فراگیر شده که رنگین‌کمان سیاست را کمرنگ می‌کنند. مسائل درونی و بین‌المللی، شرایط نامساعد ارتباطات منطقه‌ای و جهانی و مسائل اقتصادی داخلی در نقطه بیشینه خود قرار دارند. وقتی بیننده احزاب و رسانه‌ها دغدغه‌های دیگری دارد، آنان هم متأثر از تغییرات بیرون از تشکیلات حزبی و رسانه‌ها یعنی جامعه عمل می‌کنند.

در دوران اصلاحات رسانه رویش کرد، تشکل‌های مدنی تشکیل شد و عرصه جدید در مبادلات فکری سیاست و اجتماع ایجاد گردید؛ چون ثمری را دیده بودند که نتیجه آن کارآمدی و زندگی خوب تر و عزتمندتر مردم بود. امروز اما این مساله به گونه دیگری هست و در سوی مقابل، این تنه قطور درخت معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هست که روی درخت سیاست سایه انداخته هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94673

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.