تاریخ ارسال : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ستاد مقابله با قاچاق، نیمه تعطیل شد

ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز در طول سال‌های سابق اموری بسیاری برای تحقق اقتصاد پایداریی و مقابله با قاچاق انجام داد و در همین زمینه ظرفیت قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار رسید، ولی متاسفانه اخیرا شاهد تلاطم در مرکز سیاستگذاری مقابله با قاچاق هستیم.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از جام‌جم، در دولت یازدهم ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز سیاستگذاری‌های ارزشمندی در امر کنترل واردات غیرقانونی و مقابله با قاچاق انجام داد و دستگاه‌های مربوط با این مبحث تصمیم های ستاد را اعمالی می‌کردند که اگر بصورت صددرصد اجرا می‌شد، حالا قاچاق ظرفیت زیاد کمتری داشت، ولی کوتاهی بعضی دستگاه‌ها موجب گردید تا تصمیم های ستاد مقابله با قاچاق یا دیرتر به فاز اجرا برسد یا بصورت تمام عملی نشود.

از هنگامی که حبیب‌الله واقعی، ریاست ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز در یکی از وزارتخانه‌های دولتی با محافظت طرف در ستاد مشغول به کار گردید، دیگر ورود به این مجتمع در اولویت‌های وی نیست.

ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز ۲۴ عضو از دستگاه‌های متفاوت دارد که آخرین نشست آنان مربوط به شش ماه پیش (اردیبهشت) هست.

آیا ستاد تعطیل می‌شود؟

بعضی کارشناسان معتقدند کناره گیریی مدیران ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز و ورود آنان به سازمان‌های دیگر دولتی شاید نشان از تعطیلی احتمالی این قسمت سیاستگذار مقابله با قاچاق باشد، ولی نمایندگان مجلس این مبحث را رد می‌کنند و می‌گویند که ستاد تعطیل نمی‌شود و از دولت می‌خواهیم که بزودی ریاست آن را ارائه کند.

مجلس اذن تعطیلی را نمی‌دهد

بهمن طاهرخانی، عضو ناظر مجلس در ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز در جواب به این سوال که آیا حوادث موخر موجب تعطیل شدن ستاد مقابله با قاچاق نمی‌شود، اهتمام کرد: آقای واقعی، ریاست ستاد در جای دیگری مشغول به کار گردیدند و بعضی مدیران هم کناره گیری دادند، ولی برپایه اطلاعاتی که بنده دریافت کردم، قرار هست ریاست ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز بزودی ارائه و دوباره نشست ها برقرار گردد، ولی در مورد تعطیلی ستاد بعید هست که چنین سیاستی سراغ گرفتن گردد و در صورت کوتاهی دولت، مجلس سراغ گرفتن خواهد کرد.

عضو ناظر مجلس در ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز با اظهار این‌که تاکنون ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز نتوانسته مؤثری عمیق خود را روی اقتصاد بگذارد، اظهار کرد: کوتاهی بعضی دستگاه‌ها در اعمال قانون مقابله با قاچاق موجب گردید تا تمام اغراض و تصمیم‌های اتخاذشده برای مقابله با قاچاق به فاز عمل نرسد.

پیگیر ارائه ریاست ستاد هستیم

دکتر محمدرضا پورابراهیمی، ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگویی که با جام جم داشت، اهتمام کرد: ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز هرچه زودتر ضروری هست تشخیص تکلیف گردد و اگر قرار هست آقای واقعی به کار خود در ستاد مقابله با قاچاق دنبال کند، از طرف دیگر دولتی خود ضروری هست کناره‌گیری کند؛ در غیر این صورت ضروری هست ریاست تازه از سوی رئیس‌جمهور ارائه گردد.

ستاد منحل نمی‌شود

احمد انارکی محمدی، عضو ناظر مجلس در ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز دراین باره به جام‌جم اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس دنبال کننده نصب ریاست ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز هست و در اولویت‌های تذکرات مجلس به دولت واقع هست.

وی تاکید کرد: قرار نیست ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز تعطیل گردد و طبق پیگیری‌های صورت گرفته بزودی ریاست تازه ارائه و ساختار حال حاضر آن محافظت خواهد گردید.

چه فردی ریاست ستاد می‌شود؟

شش ماه هست که ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز نه ریاست دارد و نه جلسه‌ای در آن تشکیل می‌شود. در این میان بعضی اشخاص نیز گزینه‌های احتمالی برای ریاست این ستاد می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76213

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.