تاریخ ارسال : ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سخنان امروز(سه شنبه) آقای روحانی در سمنان با واقعیات متفاوت است و فاصله دارد

به گزارش شلمچه نیوز،  علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی شامگاه امشب (سه شنبه) در جمع نمازگزاران مسجد فائق خیابان ایران با اشاره به مانع تراشی‌هایی که بر سر راه نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق در مسیر بررسی برجام گرفته بود اظهار داشت: در اوج تحریم‌ها یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروختیم و در سال بعد او یعنی ۹۲ این عدد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید و بازار جهانی دیگر کشش کاهش دریافت نفت از ایران نداشت.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کردند متمم‌هایی به مصوبه‌های خود اضافه کنند که کشورهای دیگر بتوانند بر این اساس از ایران نفت خریداری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به سخنان امروز رئیس جمهور در جمع مردم سمنان اشاره کرد و گفت: سخنان امروز آقای روحانی با واقعیات متفاوت است و فاصله دارد.

زاکانی ادامه داد: آقای شمخانی در جلسه کمیسیون برجام به ما گفت که ما در شورای عالی امنیت ملی از مفاد مذاکرات اطلاعی نداریم و اساساً در این مذاکرات چیزی به نام صورت مذاکرات نداشتیم و صرفاً یک سری مداد نوشته در اختیارمان قرار داشت. آقای ابوترابی در جلسه کمیسیون برجام از آقای شمخانی پرسید که آیا شمایی که عضو کمیته ۵ نفره هسته‌ای هستید از مفاد مذاکرات اطلاعی دارید یا خیر؟ آقای شمخانی در پاسخ به ایشان گفت بنده در کمیته هیچ اطلاعی از مفاد مذاکرات ندارم.

وی با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای تحریم نفت ایران نیز گفت: آمریکایی‌ها تلاش می‌کردند که متمم‌هایی به مصوبه‌های قبلی خود اضافه کنند و در آن کشورها را مجبور کنند که براساس آن متمم‌ها نفت ایران را خریداری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به موضوع سوئیفت اشاره کرد و گفت: برخی انسدادهایی که برای بانک‌ها ایجاد شده بود باز شده است، اما ما به ازای آن بانک معتبری وجود ندارد که حاضر شود با ما کار کند، زیرا آمریکایی‌ها این کشورها را تحدید کرده‌ است.

زاکانی در ادامه با بیان این که آقای سیف نیز به این نکته در اظهارات خود اشاره کرده بود به موضوع برادر رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: بنده از برخی وزرا شنیده‌ام که دیگر برادر آقای رئیس جمهور را در جلسات راه نمی‌دهند و ایشان در جلسات هیئت دولت حضور ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات گذشته رئیس جمهور مبنی بر این که به حساب مردم سرکشی نمی‌کنیم گفت: سال قبل به رئیس سازمان مالیاتی گفتیم که آقای رئیس جمهور تاکید داشتند ما به حساب‌های شخصی افراد سرک نمی‌کشیم، اما او گفت این حرفا صرفا برای رسانه‌هاست و ما وظیفه داریم که از حساب‌ها بازدید کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به برجام ۲, ۳ و ۴ اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها در برجام ۲ قصد دارند ایران را در داخل مرزها محصور کنند، آنها در برجام ۳ نیز سعی دارند توان موشکی ما را بگیرند.

زاکانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها پس از برجام ۳ نیز می‌خواهند در تمام عرصه‌هایی که ما به توانمندی رسیده‌ایم اظهار نظر کنند.

وی بر برجام ۴ اشاره کرد و گفت: مرحله بعد از برجام ۳ عادی سازی روابط با آمریکاست و آنها می‌خواهند از این طریق رابطه ایران با خودشان را برقرار کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب تصریح کردند که مسئله برجام۲ , ۳ و ۴ مطرح نیست و مسئولان باید مشکلات مردم را مد نظر داشته باشند.

زاکانی افزود: نباید مشکلات مردم را از طریق مذاکره با آمریکا حل کنیم چرا که اساساً مشکل از این طریق حل نخواهد شد. امروز کشور دچار نوعی عدم اعتماد مسئولان به یکدیگر و در عوض اعتماد به آمریکا شده است. مسئولانی که فکر می‌کنند باید به آمریکا اعتماد کنند در این تصور هستند که قانون جنگل بر دنیا حکمفرما نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شروط ۱۰گانه شورای امنیت ملی، ۸ گانه مجلس و مطالبات ۹ گانه مقام معظم رهبری درباره برجام اشاره کرد و گفت: اکنون وظیفه همه ما کمک به اجرای برجام است، اما همه آنچه که بر عهده ایران بوده اجرا شده و دیگر چیزی برای اجرا باقی نمانده است حتی آقای آمانو اعلام کرده که ایران بیش از تعهدات خود عمل کرده است. در مقابل نیز طرف مقابل می‌گوید زورش زیاد است و تعهدات خود را انجام نمی‌دهد و حتی می‌گوید اگر در حوزه‌ای بابی را به سود ایران باز کردیم در حوزه دیگر جبران خواهیم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که برخی دولتمردان ما معتقدا گفتگو راه حل رفع مشکلات است و حتی می‌توان در سایر حوزه‌ها نیز با الگو برداری از برجام آنها را اصلاح کرد، که این تفکر آنها کاملا اشتباه است.

زاکانی به موضوع دستگیری ۴ جاسوسی که در پوشش خبرنگار در ایران حضور داشتند اشاره کرد و گفت: ما در مقابل آزادسازی این ۴ جاسوس از آمریکا یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار دریافت کردیم و چند بانک را نیز از تحریم خارج کردیم به علاوه آن ۱۴ نفر از ایرانیانی که در آمریکا محصور بودند را نیز تحویل گرفتیم. تا زمانی که بالای سر آمریکا زور نباشد کاری پیش نخواهد رفت.

وی به بد عهدی آمریکایی‌ها اشاره و تاکید کرد: آمریکایی‌ها تعهدات خود را در برجام انجام نداده و نخواهند داد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای رئیس جمهور می‌گوید ما قبل از برجام یک میلیون بشکه نفت می‌فروختیم در حالی که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفت فروش داشتیم، ایشان همچنین می‌گویند در حال حاضر ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم این گفته ایشان درست است اما ما ۲ میلیون بشکه نفت را با قیمت یک سوم می‌فروشیم.

زاکانی ادامه داد: یک کارشناس نفتی بسیار مجرب پیش‌بینی کرده بود که پس از برجام قیمت نفت سقوط خواهد کرد، درست است که ما امروز ۲ برابر پیش از برجام نفت می‌فروشیم اما به اندازه یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه فروش آن زمان درآمد نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر خود به سوریه و لبنان اشاره کرد و گفت: ما در لبنان در دیدار ۵ ساعته‌ای که با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان داشتیم، ایشان به ما گفتند که ما در مذاکرات مشاهده کردیم که ایران دست بالا را دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: برجام ۲ به معنای آزادی چند عنصر در حصر نیست بلکه ورود دستگاه سیاست خارجی به مسائل منطقه‌ای و حل مناقشات در چارچوب دلخواه آمریکایی‌هاست. آمریکایی‌ها نیز به دنبال تجزیه عراق، سوریه و در مقابل تضعیف ایران و باز کردن راهی به آسیای جنوب شرقی هستند.

تسنیم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15164

برچسب ها:
, , , , , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.