تاریخ ارسال : ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۸:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سخنی با داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراها

شلمچه نیوز- شعبان وفایی نژاد؛ دین مبین اسلام بر منزلت شورا تأکید فراوان نموده است . آیات و روایات بی شماری بر این موضوع دلالت دارد از جمله آیه شریفه ۳۸ از سوره مبارکه شورا آن جا که می فرماید: « و آنان که امر خدا را طاعت و اجابت کردند و نماز برپا داشتند و کارشان را با مشورت یکدیگر انجام دادند. از آنچه روزی شان کردیم به فقیران اتفاق کردند و آیه ۱۵۹ سوره آل عمران در سفارش پیامبر با اهل ایمان بر آنان ببخشای و برایشان طلب آمرزش کن و در امور با ایشان مشورت نما و آنگاه که تصمیم گرفتی توکل بر خدا کن که خداوند توکل کنندگان را دوست دارد . پیامبر و ائمه معصومین نیز بر انجام امور با مشورت و شورا تأکید داشته اند.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آرای عمومی انجام شود، همانطور که قانون اساسی مقرر نموده است مداخله سیستم در حکومت از طریق ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، و شوراهای کشور تحقق می یابد. بنابراین نهادهای حکومتی را نهادهای اعمال حق حاکمیت ملی می‌نامند.

اصل هفتم: طبق دستور قرآن کریم «و امرهم شوری بینهم»، «و شاورهم فی الامر»، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظایر این‌ها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند. طرز تشکیل و حدود اختیارات وظایف شوراها را این قانون معین می‌کند.

اصل یکصدم: برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان، یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، یا استان صورت می‌گیرد، که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند. شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آن ها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد، قانون معین می کند.

اصل یکصد و یکم: به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها و نظارت بر اجرای هماهنگ آن شورای عالی استان ها مرکب از نمایندگان شوراهای استان ها تشکیل می شود. نحوه تشکیل و وظایف این شورا را قانون معین می‌کند.

اصل یکصد و دوم: شورای عالی استان ها حق دارد در حدود وظایف خود طرح هایی تهیه و مستقیماً یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند. این طرح ها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

نظر به مقدمه مذکور که در راستای افزایش اطلاعات عمومی مخاطبین این گزارش به رشته تحریر در آمد ، ضمن استقبال از حضور داوطلبان آینده شوراها که در خود این شجاعت و توانمندی را احساس کرده اند که در عرصه مهم اجتماعی مذکور شرکت کنند اما به همه این داوطلبین چند موضوع متذکر می شود:

  • در نقد و بررسی عملکرد حال حاضر همه اعضای شوراها چه در روستاها و چه در شهرها ، عدالت و انصاف را رعایت و از هرگونه اهانت و هتک حرمت و وارد ساختن اتهامات شبه برانگیز خودداری کنند.
  • در قول ها و وعده های تبلیغاتی خود ، ملاک و معیار را توانمندی خود در نظر بگیرید و به اختیارات شوراها / امکانات و منطقی که در پس استعدادتان وجود دارد توجه کنید تا وعده های شما تنها به بیان ختم نشود .
  • به شعور مردم احترام بگذارید و به هیچ عنوان به دنبال تخریب و تضعیف عملکرد دیگران نباشید اگرچه چنانچه در این حوزه صاحب تجربه و تخصص هستید از آن برای خدمت به مردم استفاده کنید.

صاحب قلم در مخلص کلام و تصدیق ادعاهای مطروحه خاطر نشان می کند غرض قانون گذار از وضع اصل یکصدم توزیع قدرت در نظام های اجتماعی، امور اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی و … اگرچه مستقیماً سیاسی نیستند و اصولاً جدای از امور سیاسی محسوب می‌شوند اما دارای کارکردهای سیاسی نیز می تواند باشد. به ویژه از آن جهت که این بخشها به وجود آورنده طیف خاصی هستند که در فرآیند اقتدار سیاسی، به عنوان منابع قدرت شناخته می شوند . قانون اساسی با واگذاری این دسته از امور و فعالیت های اجتماعی به شوراها سعی کرده است تمرکز منابع قدرت در دست عده خاص نباشد و حال آنکه شوراها نیز باید با درک درست موضوع، ابتداً به جایگاه رفیع شوراها واقف باشند و عملکردشان در این حوزه به گونه ای باشد که بر ارتقاء جایگاه این نهاد افزوده شود نه اینکه ضعف مدیریتی شان باعث شود اصل شوراها زیرسوأل برود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=21872

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.