تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۴:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سردار شهید اصغر وصالی؛ از مقابله با رژیم پهلوی تا فرماندهی “دستمال سرخ ها”+تصاویر

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی, شهید اصغروصالی فرمانده شجاع گروه دستمال سرخ‌ها، در سال ۱۳۲۹ در منطقه دولاب تهران به جهان آمد. نام تمام او علی‌اصغر وصالی طهرانی‌فرد هست. او در روزگار جوانی با کوشش زیاد توانست از ایران بیرون شده و دوره‌های چریکی را در میان مبارزان فلسطینی بگذراند. پس از آن به ایران آمد و مقطع دیگری از مبارزات خود را دنبال کرد ولی پایان از طریق دلائل رژیم طاغوت دستگیری و در ابتدا به اعدام و پس از آن با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم گردید.

شهید اصغر وصالی؛ نفر وسط

‌ ‌برادران شهید علی اصغر و اسماعیل وصالی طهرانی‌فرد، موقع سلطه رژیم ستمگر پهلوی دوم، در خانواده‌ای دینی و سیاسی متولد گردیدند و پرورش یافتند. اصغر که برادر بزرگتر بود، در ابتدای جوانی همراه دوستانش هیأتی به نام «مکتب هدایت» راه‌اندازی کرد و در کنار روخوانی و تفسیر قرآن به فعالیت سیاسی بر علیه رژیم پرداخت. بر هم زدن نشست ها روحانیونی که منسوب به رژیم پادشاه و ساواک بودند و نیز مبارزه با مظاهر فساد رژیم من جمله فعالیت‌های مبارزاتی اوست.

‌‌‌‌پس از انجام چنین فعالیت‌هایی، دلائل رژیم اصغر را دستگیر و به زندان ساواک فرستادند. اصغر وصالی برای رسوایی منافقین از هیچ کوششی فروگذار نبود به‌حدی‌که علی رغم معلوم شدن آثار شکنجه بر بدنش، در بند مکان حبسش، (زیر ۸)، اذان می‌گفت و به نماز می‌ایستاد.زندانی‌های هم‌بند، از جسارت و دلاوری اصغر متعجب شده و شیفته‌اش گردیدند تا جایی‌که نمازشان را به او اقتدا می‌کردند.

شهید اصغر وصالی؛ نفر وسط

‌‌پس از برتری انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، شهید وصالی انتظامات زندان قصر را تشکیل داد و در سال ۱۳۵۹، به تشکیلات نوپای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد و از بنیانگذاران کلیدی قسمت اطلاعات سپاه گردید. مدتی نیز فرماندهی قسمت اطلاعات خارجی را بر عهده گرفت. پس از آن به فرماندهی گردان دوم از گردان‌های ۹ ‌گانه سپاه در بدو تشکیل منصوب گردید و با این گردان به کردستان رفت و شجاعانه جنگید. پس از این نبردها شهید مصطفی چمران می‌گوید «من در لبنان و بعلبک و سایر منطقه های مجاهد زیاد دیده‌ام ولی تا کنون انسانی به جسارت و فرماندهی اصغر وصالی ندیده‌ام.»

شهید اصغر وصالی؛ نفر دوم از طرف راست 

‌ کار به مکانی می‌رسد که بعد از شهید شدن اصغر وصالی، چند نفری که حکم دستگیری او را در دست داشتند برای بازداشتش به سراغ او می‌آیند که یکی از همرزمان اصغر به آنها می‌گوید اگر به دنبال اصغر وصالی می‌گردید بروید «بهشت زهرا» دنبالش بگردید، او شهید شده، بروید آنجا دستگیرش کنید.

شهید اصغر وصالی؛ نفر اول از طرف راست

نیروهای تحت امرش به سبب بستن دستمال سرخ بر گردن‌شان به «گروه دستمال سرخ ها» آوازه داشتند. این دستمال‌ها به‌همراه قدری مواد غذایی فاسد شده، من جمله شیرخشک‌های تاریخ سابق، از مجتمع شیر و خورشید(هلال احمر)یکی از شهرهای مورد هجوم ضد انقلاب به‌دست آمده بود.

شهید اصغر وصالی؛ نفر سوم از طرف چپ

‌‌مریم کاظم‌زاده در مورد گروه دستمال سرخ‌ها می‌گوید «من مدت کوتاهی با این گروه زندگانی کردم و نوع کارشان را از نزدیک نگاه کردم. »

»شهید وصالی در سال ۱۳۵۸ با ‌مریم کاظم‌زاده، خبرنگار، عکاس و گزارشگر مطبوعات ازدواج می‌کند. ‌ ‌دوره کوتاه زندگانی مریم کاظم‌زاده و اصغر وصالی آغاز می‌شود. آغاز انقلاب بود و هر‌کدام شیفته این بودیم که زیادتر از دیگری کار و خدمت کنیم؛ کاری که ثمره برخوردار باشد. هیچ زمان از او نخواستم وقتش را زیادتر برای من بگذارد و از خدمت بزند. آ خصوصیت آن روز‌ها در همین بود که خدمت به انقلاب و کشور، مهم‌تر از خواسته‌های شخصی بود.

شهید اصغر وصالی در کنار همسرش

سرانجام  ‌اصغر وصالی، اطراف ظهر ۲۹ آبان ماه ۱۳۵۹ مصادف با  عاشورای حسینی در تنگه حاجیان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله جای گرفت و بر اثر همین جراحت، مصادف با چهلمین روز شهید شدن برادرش اسماعیل به شهید شدن رسید. پیکر مطهرشهید وصالی  در قطعه ۲۴ بهشت زهرای تهران در کنار برادرش و در میان یارانش (گروه دستمال سرخ‌ها) به خاک سپرده گردید.

مراسم تشییع پیکر شهید اصغر وصالی- همسر شهید نفر بلندگو به دست


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75374

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.