تاریخ ارسال : ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۲۰:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
کفران نعمت مدیران خوش خیال:

سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی، تحقّق رویای دست نیافته مازندران

مسئولین مازندران نه تنها در این چند سال توانایی جذب و فعالیت سرمایه گذاران را در استان نداشته اند بلکه با تفکرات و نگاههای جزیره ای و بعضاً سیاسی اندک سرمایه گذاران را از حضور در مازندران فراری داده اند.

 

نظر به نیاز کشور به رشد و پیشرفت و توسعه صنعتی در زمینه های مختلف، لازم است که ضابطه های ویژه ای در رابطه با به کارگیری سرمایه اعم از داخلی و یا خارجی در نظر گرفته شود، که می توان به اصلی ترین آنها که امنیت سرمایه و سرمایه گذار است اشاره کرد.

به گزارش شلمچه نیوز، باید توجه داشت یکی دیگر از موارد مهم در جذب سرمایه ، امنیت آن است که ایجاد شرایط مطلوب برای آن مستلزم فعالیت گروهی و هماهنگ ارگانهای مختلف محلی و منطقه ای و کشوری می باشد که علاوه بر تامین امنیت سرمایه و سرمایه گذار، منافع و امنیت ملی کشور هم محفوظ مانده و این مقوله فقط با رعایت استانداردها برای طرفین حاصل می شود؛ بنابراین برای جذب سرمایه و سرمایه گذار در هرمنطقه لازم است که همزمان در چند جبهه فعالیت نمود تا علاوه بر امنیت سرمایه، ریسک سرمایه گذاری نیز کاهش یابد.

با توجه به وجود پتانسیل های بالقوه ای که درمازندران وجود دارد متأسفانه خلاء وجود سرمایه گذاری مناسب بر روی طرح های توسعه ای در حوزه های مختلف پرواضح به چشم می خورد؛ مشکلات مالی دولت در تأمین بودجه لازم برای تحقق پروژه های خدمت رسانی به مردم ، اهمیت وجود سرمایه گذاران شاخص را در پروژه های مختلف استان مازندران نشان می دهد.

 

اما براستی مسئولین مازندران در ادوار مختلف برای این مهم چه کرده اند؟ چه زیرساخت اداری و ستادی برای ترغیب سرمایه گذاران برای فعالیت در طرح های استانی صورت گرفته است ؛ چرا نمایندگان مازندران در مجلس و سایر نهادهای سیاسی و اجتماعی توانایی حضور و فعالیت سرمایه گذاران بر روی پروژه های استان را نداشته اند و حتی مسئولین این استان برای حضور یک اسپانسر ورزشی برای حمایت از تیم های مازندران در رقابت های لیگ ناتوان نشان داده اند.

برای تصدیق بیشتر باید اشاره داشت مسئولین مازندران نه تنها در این چند سال توانایی جذب و فعالیت سرمایه گذاران را در استان نداشته اند بلکه با تفکرات و نگاههای جزیره ای و بعضاً سیاسی اندک سرمایه گذاران را از حضور در مازندران فراری داده اند.

همانطور که می دانیم مدیران و کارکنان کلیدی در بخشهای خصوصی- دولتی در مازندران و البته کشور مدام در حال تغییرند و برخی مدیریت های سلیقه ای باعث از بین رفتن انگیزه های لازم برای ایجاد توسعه می گردد. این در حالیست که در بخشهای خصوصی افراد کلیدی به صورت بلند مدت عهده دار طرحهای محوله می باشند و این امر باعث ایجاد انگیزه روز افزون در آنها می شود و شاید این تفاوت رویکردها باعث اهمیت بیشتر حضور سرمایه گذاران بخش های خصوصی در مازندران باشد.

از آنجائیکه در بخش دولتی و نیمه دولتی مدیران ارشد و میانی در حال تعویض هستند بنابراین به یک حضور پایدار که طی آن بتوانند تکنولوژی کسب شده را دنبال کنند اطمینان خاطر ندارند.

اخبار میدانی ما نشان از آن دارد که پروژه مارینا پارک خزر می تواند تصدیقی برای درک بیشتر این موضوع باشد این شرکت با سرمایه گذاری بخش خصوصی در نوشهر قصد راه اندازی مجموعه ای تفریحی و تجاری و گردشگری داشته که طبق برنامه ریزی طراحان و سازندگان، نه تنها در بخش گردشگری و توسعه شهری می توانست تحولاتی عظیم در مازندران ایجاد کند بلکه در حوزه های اقدامات انسان دوستانه و کمک به قشر معلول قصد بر مشارکت داشته است. و دست اندر کاران این پروژه در راستای حفظ عزت و کرامت انسانی افراد دارای معلولیت، درخواست هرگونه کمک بلاعوض از مردم را ممنوع اعلام کرده اند.

 

این مجموعه برای اینکه بتواند بدون کمک بلاعوض و بدون وابستگی به سازمان های دولتی به فعالیتهای فرهنگی و دفاع از حقوق اجتماعی معلولین ادامه دهد نیازمند به ایجاد درآمد برای حرکتهای اجتماعی استکه زمینه ی اشتغال افراد دارای معلولیت را نیز فراهم آورد. اما بنابر نگاههایی که ابتداً بدان اشاره شد این مهم محقق نشد در صورت ایجاد بستر لازم برای فعالیت، این مجموعه قصد بر سرمایه گذاری در حوزه مربوط و البته سایر حوزه های عمرانی مازندران را نیز دارد.

موارد مشابه در مازندران بسیار وجود دارد که بهره وری حداکثری از زمین پادگان ساری نیز در برنامه های سرمایه گذاران وجود داشت اما متأسفانه به دلیل رویکرد مدیران ما به جزئی نگری ها ، بستر برای این مهم نیز فراهم نشد.

متأسفانه مازندران برخلاف بسیاری از استان ها از جمله تهران ، اصفهان ، شیراز و … در این حوزه بسیار ضعیف عمل کرده و عملکرد مدیران ما در سال های اخیر در جذب سرمایه گذار به هیچ عنوان قابل دفاع نبوده است.

استان مازندران علیرغم بهره مندی از مواهب طبیعی و پتانسیل های بالا که از نظر سخت افزاری و نرم افزاری در اختیار دارد اما به دلیل اینکه در تلاطم سیاسی بازی های مسئولین و برخی نمایندگان اسیر حاشیه های بسیاری است شاید با ادامه این روند هیچگاه تجربه یک سرمایه گذاری مناسب را در این دیار نبیند…


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=69806

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.