تاریخ ارسال : ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سرنوشت تحریم‌های روسیه پس از دیدار پوتین-ترامپ معلوم می‌شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در تحلیلی نوشته است: سناتورهای آمریکایی اشتباهات فنی در لایحه قانونی مربوط به گسترش تحریمها علیه روسیه را اصلاح کردند. نسخه اصلاح شده این سند بعد از تاریخ ۱۰ جولای در سنای آمریکا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تا آن زمان نخستین دیدار "ولادیمیر پوتین" و "دونالد ترامپ" در حاشیه نشست سران گروه «جی-۲۰» در هامبورگ دیگر صورت گرفته است. احتمالا سرنوشت این لایحه قانونی به نتیجه مذاکرات روسای جمهوری روسیه و آمریکا بستگی خواهد داشت.

"دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد که مقامات مسکو و واشنگتن توافق در مورد زمان و شکل نخستین دیدار رهبران دو کشور در هامبورگ آلمان را آغاز کرده اند و مقامات مسکو امیدوارند که این مذاکرات بتواند به عادی سازی روابط دوجانبه کمک کند.

محتوای تحریم‌ها تغییر زیادی نکرده است

این در حالی است که سناتورهای آمریکایی مشکلات فنی لایحه قانونی مربوط به گسترش تحریمها علیه مسکو را اصلاح کرده و بار دیگر آن را برای بررسی به مجلس نمایندگان فرستادند. البته به گفته یکی از سناتورها، رفع مشکلات فنی این سند، تغییر زیادی در محتوای آن نداده است. ولی مسئله مهم این است که بررسی این لایحه قانونی به بعد از ۱۰ جولای، یعنی بعد از پایان نشست سران گروه ۲۰  موکول شده که قرار است پوتین و ترامپ در حاشیه آن با یکدیگر دیدار کنند. نتیجه این ملاقات ممکن است دیدگاه قانونگذاران آمریکایی نسبت به این سند را تغییر دهد، البته هنوز نمی توان گفت این تغییر در جهت مثبت یا منفی خواهد بود.

صحبت بر سر بسته تحریمها علیه مسکو و تهران است که به شکل اصلاحیه در قانون تحریمها علیه ایران گنجانده شده است. این سند که اقدامات محدودکننده علیه ایران و روسیه را گسترش داده، پیش از این در مجلس اعلای کنگره آمریکا با حمایت ۹۸ سناتور به تصویب رسیده بود. ولی رای گیری در مورد این لایحه قانونی در مجلس سفلی صورت نگرفته است. کاخ سفید پیش از این اعلام کرده بود که در تصویب این سند تشریفات لازم نقض شده و لازم است در مورد آن تجدید نظر شود. سناتورهای آمریکایی امیدوارند بعد از رفع این مشکلات فنی، این لایحه قانونی به تصویب برسد.

اصلاحات صورت گرفته در تحریمهای قبلی علیه روسیه نسبتا شدید هستند که یکی از مهمترین موارد آن این مسئله است که رئیس جمهوری آمریکا دیگر نمی تواند این تحریمها را بدون اجازه کنگره لغو کند. طبق اطلاعات رسانه های گروهی آمریکایی، کاخ سفید همچنان در حال مذاکره با مجلس نمایندگان برای تغییر این بند این لایحه است.  

دیدگاه قانونگذاران آمریکایی بشدت ضدروسی است

"آریل کوئن" کارشناس شورای آتلانتیک در واشنگتن در گفتگو با این روزنامه یادآور شده است که تشدید تحریمها علیه روسیه قبل از هر چیز علیه خود دونالد ترامپ است که یکی از اهدافش در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود را عادی سازی روابط با روسیه اعلام کرده بود.

"برت ریچارد" مشاور سابق "رونادل ریگان" رئیس جمهوری اسبق آمریکا نیز معتقد است، لایحه تحریمهای جدید علیه روسیه «به بن بست رسیده» است، چرا که در حال حاضر در کنگره آمریکا بشدت دیدگاه منفی نسبت به روسیه وجود دارد و نظر کاخ سفید تاثیری بر این مسئله نخواهد گذاشت.  

مردم روسیه هنوز به بهبود روابط امیدوارند

البته این در حالی است که اکثر شهروندان روس هم همچنان به بهبود روابط دو کشور امیدوارند. بر اساس اطلاعات بدست آمده در نظرسنجی بنیاد سنجش افکارعمومی سراسری روسیه که روز جمعه منتشر شد، در حال حاضر ۳۸ درصد از مردم روسیه معتقدند روابط روسیه و آمریکا طی یک سال گذشته تیره تر شده است. چنین دیدگاهی در ماه ژانویه سال جاری ۵۱ درصد بود. ضمن اینکه ۱۴ درصد از شهروندان پاسخ دادن به این سوال برایشان دشوار بود و ۱۱ درصد هم بر این عقیده هستند که این روابط تا حدودی بهبود یافته است.

۵۰ درصد از سئوال شوندگان روابط کنونی دو کشور را «بد» دانسته اند، ۲۹ درصد آن را «نه بد و نه خوب» ارزیابی کرده و تنها ۶ درصد این روابط را «خوب» می دانند. در فوریه سال ۲۰۱۶ تعداد افرادی که نظر منفی در مورد روابط دوجانبه روسیه و آمریکا داشتند، ۶۳ درصد بود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55181

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.