تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سرنوشت نامعلوم یک فیلم جنجال برانگیز میلیاردی

صراط:به نظر می رسد فیلم «لاله» طبق داستان زندگانی لاله صدیق ورزشکار ایرانی، جنجال برانگیز ترین پروژه سینمایی در سال های موخر بوده هست. این فیلم به سبب اما و اگرهای دنباله دار به سرانجام نرسید و سرنوشت آن تا امروز ابهام آمیز مانده هست.
 
 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ابتکار این فیلم سینمایی روایت زندگانی لاله صدیق هست که در رشته هایی مثل خلبانی، رقابتهای اتومبیل رانی رالی و سوارکاری زنان ایران اکتساب افتخار کرده هست. بدین ترتیب پروژه «لاله» با پشتیبانی شخص ریاست جمهور وقت در فرمان کار جای گرفت و اتفاقا همین نکته یکی از بخش های تاریک «لاله» بود. شنیده ها بیانگر از آن هست که اسدالله نیک نژاد طرح اولیه این فیلم را در آمریکا برای محمود احمدی نژاد خواند و همانجا موافقت وی را جلب کرد. مراحل تولید «لاله» تا مدتی مسکوت بود تا اینکه ارسال پیامک با محتوای «فیلم سینمایی
مراحل تولید «لاله» تا مدتی مسکوت بود تا اینکه ارسال پیامک با محتوای «فیلم سینمایی لاله به کارگردانی اسدالله نیک نژاد با سرمایه گذاری ۲٫۵ ۵ میلیارد تومانی مرکز توسیع سینمای مستند و تجربی تولید می گردد.» » سرآغازی برای ایجاد حساسیت اهالی رسانه گردید و پروژه «لاله» را تا مدتها موضوع اول رسانه ها کرد.
 
 با افزایش ظرفیت انتقادات متفاوت به سیاست گذاری سازمان سینمایی و مرکز توسیع مستند و تجربی وقت، کمیسیون فرهنگی مجلس وارد ماجرا گردید و در نهایت فیلم «لاله» تعلیق گردید. در این گزارش نگاهی به مجموعه عوامل مؤثر در بی سرانجامی یک پروژه میلیاردی خواهیم داشت.
 
حمایت نافرجام سازمان های دولتی
 حمایت نافرجام سازمان های دولتی اسدالله نیک نژاد مشهور به اسی نیک نژاد در شروع انقلاب ۱۳۵۷ فعالیت های مستندسازی را در راستای انقلاب شروع کرد و در ادامه چند فیلم مستند از جریانات انقلاب را ساخت. پس از ان وارد صدا و سیما گردید و بعنوان نویسنده و کارگردان، سریال ۶۴ بخشی «شما چه می گویید» و پس از ان سریال «پاییز صحرا» کارگردانی کرد. سریال «پاییز صحرا» به سبب نوع پوشش و گریم بازیگران جنجال های بسیاری را در اوایل انقلاب ایجاد کرد.
 
 نیک نژاد که به هدف ادامه تحصیل تا ابد به آمریکا کوچ کرد در سال ۱۹۹۴ «پاییز صحرا» را دوباره تدوین کرد و این فیلم را با ساخت موسیقی متن تازه و زیرنویس انگلستانی در آمریکا به نمایش گذاشت. این کارگردان با همه شبکه های تلویزیونی سراسری آمریکا ارتباط ایجاد کرد. « «پاییز صحرا» نخستین سریال تلویزیونی بود که بعد از انقلاب از شبکه تلویزیونی PBS پخش گردید. نیک نژاد تا وقتی که طرح اولیه فیلم سینمایی «لاله» را با محمود احمدی نژاد در میان گذاشت، رابطه ای با سینمای داخل کشور نداشت. در نتیجه بسیاری از اهالی سینما معتقد بودند که تعلق بودجه میلیاردی مرکز توسیع مستند و تجربی برای این پروژه الویتی ندارد. چراکه بودجه ۲ و نیم میلیاردی برابر با دو سال بودجه مرکز برای تولید آثار مستند هست. در راستای این دست انتقادات شفیع آقامحمدیان مدیر پیشین مرکز توسیع سینمای مستند و تجربی مکررا تاکید کرد، هزینه پنج میلیاردی در مقیاس با استانداردهای تولید در سینمای جهان رقم ناچیزی هست.
 
 همچنین سازمان سینمایی و مرکز توسیع سینمای مستند و تجربی در این سال ها با تمام وجود از ماهیت فیلم «لاله» و الویت ساخت آن دفاع نمودند. با این همه ظرفیت انتقادات تا حدی بالا گرفت که کمیسیون فرهنگی مجلس وارد ماجرا گردید. جواد شمقدری، ریاست سازمان سینمایی و سیدمحمد حسینی، وزیر ارشاد دولت دهم برای قسمتی از توضیحات فراخوانده گردیدند. بر همین اساس مدیران ذیربط دارای پایبندی گردیدند که اولویت های فرهنگی با فیلمنامه ای ایرانی در فیلم سینمایی «لاله» درنظر گرفته گردد.
 
«لاله» حق مردم را ضایع کرد
 «لاله» حق مردم را ضایع کرد علی رغم اینکه عوامل سازنده فیلم سینمایی «لاله» تشکیل شد، همچنان مورد تایید واقع نشد. در گام نخست جلیل عرفان منش بازنویسی فیلمنامه را به عهده گرفت. در نهایت علیرضا سبط احمدی و پروانه پرتو پیش تولید «لاله» را در اسفند ۱۳۹۱ از سر گرفتند. علی رغم اینکه بهاره کیان افشار بعنوان بازیگر نقش اول فیلم ارائه گردید در ادامه راه به سبب سیطره نداشتن به زبان انگلستانی از پروژه کنار رفت. از میان گزینه های طرح شده سارا امیری بازی در نقش لاله را بر عهده گرفت. با پشت سر گذاشتن دشواری های زیاد به نظر می رسید پروژه ۷ میلیاردی «لاله» وارد فاز تولید شده هست. امید می رفت که ماحصل این پروژه جنجال برانگیز بر خلاف اکثریت قریب به اتفاق پروژه ها دولتی از کیفیت مورد ملاحظه ای بهره مند باشد.
 
 مرکز توسیع سینمای مستند و تجربی برخلاف پشتیبانی های همه جانبه اعلام نمود که قدرت تهیه بودجه ادامه این پروژه ندارد و از جانبی دیگر بنیاد سینمایی فارابی بعنوان بازوی اجرایی وزارت ارشاد وظیفه «لاله» را به عهده نگرفت. حجت الله ایوبی ریاست سازمان سینمایی در سال ۹۲ یک بار تا ابد موضع سازمان سینمایی نسبت به این فیلم مشخص کرد: «به اعتقاد من قراردادهای بسته شده، قراردادهای عادلانه ای نبوده هست و بنده بعنوان نماینده مردم ایران در سازمان سینمایی طبعا تمام کوشش خود را به کار می بندم که حقوق مردم ایران در ساخت پروژه هایی از این دست ضایع نشود. پروژه سینمایی «لاله» امروز به مکانی دست یافته هست که همه با هم لازم هست کوشش کنیم تا «لاله» هایی از این دست در سینمای ایران نروید و این ارزشمند ترین وظیفه بنده و تیم همراهم هست که با شفافیت و مشورت با سینماگران مسائل را حل و فصل کنیم. به هرحال پروژه هایی از این دست موجب دلسردی جمع سینمای ایران می گردد و ارزشمند این هست که ساخت پروژه هایی از این دست تکرار نشود.»
 
»  نکته حائز ارزش در روند «لاله» هزینه های سنگینی هست که از جیب مردم و به صورت مشخص اهالی سینما خرج گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79779

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.