تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سرنوشت ۱۲گزارش نجفی در مورد فساد مالی به دادستانی در هاله ای از ابهام

نجفی، شهردار تهران در حالی کلید شهر را تحویل معاون مالی اداری خود داد که هنوز هیچ اثری از ١٢ پرونده ای که به عنوان تخلف های شهرداری به دادستانی تهران ارایه کرده، به چشم نمی خورد. گزارشی ۵٠٠ صفحه ای که به نظر می رسد اولین مورد ها آن در بهمن ماه تقدیم دادستانی شده است. گزارشی که تنها جزییاتی از آن وجود دارد، سخنان خود شهردار تهران در دی ماه و درزمان تقدیم سند تحویل و دگرگونی شهرداری است که در آن به برخی از این تخلف های اشاره کرده است. « «هزینه کردن بودجه شهرداری در انتخابات ریاست جمهوری»، «استخدام ناگهانی ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات»، «خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری» و «واگذاری سلیقه ای ۶۷۴ ملک» و… من جمله مواردی بود که نجفی از آنان به عنوان تخلف های انجام شده در دوره مدیریت قبل در ١٢ سال گذشته یاد کرد. اما علی رغم تذکرات مکرر اعضای شورای شهر، وی تا آخرین لحظه حضور خود در شهرداری حاضرنشد که گزارش پرونده هایی که به دادستانی ارایه کرده است را به شورا بدهد. ضمن آنکه دادستانی نیز تا همین دیروز هنوز واکنشی به این گزارش ها نشان نداده است.
 
آخرین تذکر
این مسئله از چنان اهمیتی بهره مند بود که موجب گردید تا دیروز «حسن رسولی» در روزی که کناره گیری و جایگزینی وی در شورا بررسی می گردید، دو مرتبه به این مبحث اشاره کند. رسولی با انتقاد از سکوت دادستانی نسبت به پروندهای ارسالی شهرداری به آن نهاد و همچنین در مورد سخنان روز دوشنبه دادستان کل کشور که شورا را متهم به سیاسی کاری کرده بود، اظهار کرد: قوه قضاییه ۱۶ میلیون پرونده مانده دارد و به هیچ کدام از پرونده های فساد شهرداری نیزرسیدگی نکرده و خوب تر است به کار خود پرداخت کند. به چه سبب که ۲۱ نفر از اعضای شورای شهر به نیازهای مدیریت شهری واقف می باشند.
وی همچنین در اظهار کرد وگو با «اعتماد»، درخصوص سرفصل های تخلفاتی که شهرداری به دادستانی گزارش کرده است، اظهار کرد: ما نیز اطلاعی از مفاد پرونده های ارسالی شهرداری به دادستانی نداریم. البته برخلاف اکثر همکارانم در شورا براین باورم که لزومی هم ندارد که شهرداری بخواهد نسخه ای از این گزارش ها را به شورا بدهد، به چه سبب که مرجع رسیدگی به آنان، قوه قضاییه است. ضمن آنکه به گفته نجفی، گویا نسخه هایی از این گزارش به نهادهای مربوط نیز ارسال شده است.
ولی با این وجود بسیاری از اعضای شورا از اینکه نجفی حاضر نشده تا گزارش های تخلف های شهرداری دوره پیشین را به شورا ارایه دهد، گلایه دارند. « «الهام فخاری» یکی از همین اعضاست که در اظهار کرد وگو با «اعتماد» اظهار کرد: متاسفانه ما نیز هیچ اطلاعی از چند و چون این گزارش ها نداریم. از آقای نجفی انتظار داشتیم دست کم رونوشتی از این گزارش را به اعضای شورا به عنوان ناظران مدیریت شهری ارایه دهند اما متاسفانه چنین نشد و برای همین هیچ یک از اعضای شورا اطلاعی از مفاد این گزارش ها ندارد.
««علی اعطا»، سخنگوی شورا نیز تقریبا همان گفت وگو های همکارش را تکرار کرد و اضافه کرد: مکررا از نجفی درخواست کردیم تا نسخه ای از گزارش تخلف های شهرداری برای اعضای شورا نیز ارسال کند ولی نمی دانیم به چه دلیل وی حاضر نشد چنین کاری را بکند و اعضای شورا را درجریان چند و چون این گزارش که اتفاقا مبحث مهمی هم است، بگذارد.
زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای شهرنیز از دیگر اعضایی است که ضمن انتقاد از شانه خالی کردن شهردار در مورد ارایه گزارش تخلف های شهرداری به شورای شهر اظهار کرد: از آقای نجفی انتظار داشتیم تا به اعضای شورای شهر به عنوان ناظران برعملکرد شهرداری اعتماد کند و نسخه ای از این گزارش را در اختیار ما بگذارد چون به هر حال یکی از وظایف ما رسیدگی به تخلف های شهرداری است و برای هر چه خوب تر انجام دادن وظایف نظارتی خود باید در جریان تمامی مواردی که در شهرداری رخ می دهد، باشیم.
احمد مسجدجامعی و ابراهیم امینی نیز از دیگر اعضایی بودند که در جریان پیگیری های «اعتماد» در مورد جزییات گزارش تخلف های شهرداری، از مفاد آن اظهار بی اطلاعی کردند.
 
مجلس هم بی اطلاع است
به نظر می رسد مجلس نیز در جریان جزییات گزارش های تخلف های ارسالی شهرداری به دادستانی نباشد. اللهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دیروز در همین خصوص به ایسنا اظهار کرد: با وجودی که استعفای شهردار تهران، توسط شورای شهر پذیرفته گردید اما دستگاه قضایی موظف به رسیدگی به تخلف های و گزارش هایی است که توسط نجفی به این دستگاه ارجاع شده است.
با این توضیح ممکن است دستگاه قضایی همچنان در حال رسیدگی به پرونده های ارسال شده شهرداری تهران باشد یا به این نتیجه نرسیده باشد که شهردار پیشین مجرم است.
 
دادستانی، مسوول پیگیری و پاسخگویی است؟
به نظر می رسد، در این مورد، یعنی پرونده های تخلف های شهردار پیشین تهران، همه چیز به دادستانی تهران بازگردد به چه سبب که تقریبا کسی در مورد آن اطلاعی ندارد و مدیران شهرداری نیز حاضر نیستند در مورد آنان گفت وگو کنند. شاید هم بیم از اینکه به سرنوشتی همانند نجفی مبتلا گردند موجب شده تا لب فروبندند. اما به هر حال اینکه به چه سبب دادستانی طی ۴-٣ ماه اخیر در برابر دریافت این پرونده ها سکوت کرده است، سوالی است که هنوز هیچ یک از مدیران دادستانی پاسخی به آنان نداده اند.
اما دکتر امیر حسین آبادی، استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در مورد وجهه حقوقی این پرونده ها به «اعتماد» اظهار کرد: البته ما هیچ اطلاعی در مورد جزییات این پرونده ها نداریم ولی بر طبق قانون هر شخص حقیقی یا حقوقی پس از اطلاع از یک گناه و تخلف می تواند مبحث را به دادستانی منعکس کند و خواستار پیگیری گردد.
وی در توضیح این امکان دنبال کرد: در مورد مدیران دولتی و نهادهای بزرگ این مسئله یک وظیفه است. ی
این حقوقدان پس از آن به پرونده تخلف های شهرداری پیشین و سکوت دادستانی اشاره کرده و اظهار کرد: طبق عرف قضایی، وقتی که پرونده ای به دادستانی ارجاع می گردد، دادستان پس از بررسی ادله و قراین و مستدلات، آن را برای رسیدگی به بازپرسی، دادیار یا رابطین قضایی ارجاع می دهد تا مبحث را بررسی و پرونده را تکمیل کنند یا اگر پرونده و مستندات آن مصداقی از «جرم» نباشد، آن را تحویل بایگانی می دهد. حسین آبادی همچنین اضافه کرد: در مورد پرونده یاد شده نیز قطعا بخشی از مباحث به مسائل مالی و فساد اداری یا سایر تخلف های اداری مربوط می گردد که قطعا شهرداری و بخش حقوقی آن مستنداتی را همراه با شکایت خود به دادستانی ارایه کرده اند که انتظار می رفت دادستانی، آنان را بررسی و اعلام کند که این پرونده ها قابل پیگیری است یا خیر تا بعد پرونده، روند طبیعی خود را دنبال کند.
این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد: فکر نمی کنم بررسی این بخش چندان زمانبر باشد. اما اینکه به چه سبب دادستانی تاکنون سکوت کرده، سوالی است که مدیران آن باید خودشان در این زمینه توضیح دهند ولی آنچه مشخص است مسوول رسیدگی به این پرونده ها دادستانی است و افکار عمومی در انتظار جواب آنان و پیگیری این پرونده هاست.
 
کناره گیری یا برکناری؟!
علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در کانال تلگرامی خود به موافقت اعضای شورای شهر با استعفای دو مرتبه نجفی واکنش نمایش داد و آن را «برکناری» توصیف کرد. او همچنین عدم رسیدگی به نامه های نجفی به قوه قضاییه را مورد انتقاد قرار داد.
به هر تقدیر پرونده های تخلفاتی که نجفی در طول عمر چندماهه مدیریت خود گردآوری کرد و به دادستانی ارایه کرد، به مبحث پررمز و رازی تبدیل گردیده که تقریبا هیچ کدام از مدیران شهری از آن اطلاعی ندارند ! اما با این وجود اعضای شورا دو مرتبه هم مدعی اند که شهردار جدید باید این پرونده ها را دو مرتبه به جریان بیندازد و آنان را پیگیری کند. پرونده هایی که ممکن است موجب گردد تا وی نیز چند ماه دیگر ملزم به کناره گیری گردد. پرونده هایی که پادشاه کلید حل آنان در دست دادستانی است و همان طور که دکتر حسین آبادی نیز گفته است، افکار عمومی در انتظار پاسخی از سوی این نهاد، در مواجهه با این ظرفیت وسیع از تخلف های انجام شده است. تخلفاتی که می تواند بسیاری از مدیران شهری دوره پیشین را پای میز محاکمه بکشد.
 
زهرا نژاد بهرام
از آقای نجفی انتظار داشتیم تا به اعضای شورای شهر به عنوان ناظران برعملکرد شهرداری اعتماد کند و نسخه ای از این گزارش را در اختیار ما بگذارد چون به هر حال یکی از وظایف ما رسیدگی به تخلف های شهرداری است و باید در جریان تمامی رخدادهای شهرداری باشیم.
علی اعطا
مکررا از نجفی درخواست کردیم تا نسخه ای از گزارش تخلف های شهرداری برای اعضای شورا نیز ارسال کند ولی نمی دانیم به چه دلیل وی حاضر نشد چنین کاری را بکندو اعضای شورا را درجریان چند و چون این گزارش که اتفاقا مبحث مهمی هم است، بگذارد.
الهام فخاری
متاسفانه ما نیز هیچ اطلاعی از چند و چون این گزارش ها نداریم. فکر نمی کنم بررسی این بخش چندان زمانبر باشد.
امیر حسین آبادی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95439

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.