تاریخ ارسال : ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سریال «آنام»؛ فیلم هندی آبرومند در تلویزیون ایران

هفته نامه همشهری شش و هفت – سعیده نیک اختر: این روزها سریال تازه ای از جواد افشار به نام آنام از شبکه سه در حال پخش هست، سریالی که در همین مدت زمان کم توانسته مخاطبش را پیدا نماید. مخاطب های تلویزیونی پیشتر افشار را با سریال ۱۰۰ بخشی کیمیا شناخته اند. اکنون سریال ۷۰ بخشی آنام تا بهار ۹۷ روی آنتن می باشد. جواد افشار متولد ۲۶ دی ۱۳۴۷ در شهر قم هست. پس از انقلاب در شهر قم با دوستانش گروه های تئاتری تشکیل داده و نمایش هایی را در دهه های فجر روی صحنه می بردند.

من و قصه‌های آنام

سال ۶۳ و در ۱۶ سالگی اولین فیلم کوتاهش را ساخت و شش سال بعد، نمایش اسب سفید را کار کرد. او در آن سال یعنی سال ۶۹ وارد دانشگاه صدا و سیما گردید و کارشناسی کارگردانی قرائت کرد. همزمان به صورت حرفه ای وارد حوزه دستیاری گردید. دستیار کارگردان زیادی از کارها بود که عمده ترین اش دستیاری داود میرباقری برای فیلم مسافر ری بود که ساخت آن حدود یک سال طول کشید.

در دوران دانشجویی فیلم های کوتاه زیادی ساخت که مهمترین اش فیلم کوتاه ۱۶ میلیمتری زنبورک بود که در جشنواره های داخلی و بین المللی شرکت نمود و جوایزی بهمراه داشت. سال ۷۶ اولین فیلم بلند داستانی را با نام «پایی برای پرواز» ساخت و سه سال بعدش اولین سریالش را با نام «غروب بی پایان» جلوی دوربین برد. تاکنون حدود ۱۴ یا ۱۵ سریال ساخته که مهمترین آنان پول کثیف، روز رفتن، جابر بن حیان، مادرانه، کیمیا و برادر هست و اکنون آنام را روی آنتن دارد. به همین دستاویز با جواد افشار صحبت کردیم که چگونه توان دارد مخاطب را مدت زمان طولانی پای تلویزیون بنشاند.

جواد افشار سرشناس شده به کارگردانی که از پس داستان های طولانی بر می آید. چگونه از پس این کار بر می آیید؟

چگونه از پس این کار بر می آیید؟کارم را دوست دارم. از ابتدا طوری تربیت گردیدم که قصه گویی را خوب بیاموزم اما از همه چیز مهمتر صبوری در ساخت و تولید در اقدامات بلندمدت هست. اقدامات بلندمدت، همیشه احتیاج به سعه صدر و آرامش دارد که انسان بتواند ناملایمات را تحمل کند. این مهمترین خصوصیت کار طولانی هست. در عین حال می اندیشم که طیف مخاطب و داستان های ما اینقدر وسیع هست که بتوان داستان های طولانی را برای آنان حکایت کرد. البته در این زمینه باید از قصه ها و رمان های خوب هم استفاده نمود.

طبعا همه اینها به متن بر می گردد. چگونه این قصه را انتخاب کردید و متوجه شدید داستان استعداد مبدل شدن به سریال طویل را دارد؟

چگونه این قصه را انتخاب کردید و متوجه شدید داستان استعداد مبدل شدن به سریال طویل را دارد؟به جرأت توان دارم بگویم پس از ساخت سریال کیمیا، بالای ۱۰ تا کار ساخت سریال به من پیشنهاد گردید. اغلب داستان های خوبی هم بود اما احساس می کردم که حجم لازم برای جذب مخاطب را در مدت زمان طولانی ندارند. اینقدر کارها را رد کردم و نپذیرفتم تا این که «آنام» به دستم رسید. البته سریال «برادر» را در این فاصله ساختم که آن هم قصه خوبی داشت ولی آنام را که نگاه کردم متوجه گردیدم توان دارد مخاطب را مدت زمان طولانی درگیر کند و پر کشش هست. آنام قصه خوبی دارد و هنوز به قسمت های خوب داستان نرسیده اید و چیز زیادی از آن ندیده اید. به شما قول می دهم وقتی از یک چهارم داستان گذشتید، شاهد رخدادهای جالبی شوید، به صورتی که بشدت درگیر آن خواهید گردید. قطعا شما به عنوان مخاطب آن را رها نخواهید کرد. در نتیجه مهمترین کار در این بخش انتخاب هست. انتخاب داستانی که هم دغدغه شخصی خودم باشد هم بتوانم آن را خوب روایت کنم. بنظرم آنام تمام این خصوصیت ها را داشت که انتخاب گردید.

برای خیلی ها سؤال این هست که آقای افشار چگونه توان دارد مخاطب را این همه مدت پای تلویزیون بنشاند؟ از چه ترفندهایی استفاده می کند؟

– – همیشه تمرین و کوشش زیادی کرده ام پیش از این که کارگردان باشم خودم را جای مخاطب بگذارم. اشکال عمده ای که گاها فیلمساز و کارگردان ها پیدا می نمایند این هست که اول کارگردان می باشند و بعدا خودشان را جای مخاطب می گذارند. اول احتیاج مخاطب را از دریچه نگاه به قصه دنبال می نمایم، بعد کار کارشناسی، فنی و تخصصی خودم را آغاز می کنم. نیازها، احساس ها و لحظاتی را که باید خلق گردد و تعلیق بیافریند و مخاطب آنان را دوست دارد؛ نظیر لحظه های گریه، خنده، اضطراب و … را پیش از این که مخاطب به آن احتیاج داشته باشد، به وی منتقل می کنم. این شاید فنی ترین بخش مخاطب شناسی هست که روی آن تمرین می نمایم و به آن معتقدم.

 

من و قصه‌های آنام

شما نام ترکی و غیرمعمول برای سریال تان انتخاب کردید، واهمه ای نداشتید که مخاطب به علت عدم شناخت نسبت به آن عکس العمل نشان دهد؟

– به هر حال ما از نتیجه کار آگاهیم و طبق تجربه ای که داریم می دانیم مخاطب با ما همراه هست. تقریبا مطمئن بودیم که مخاطب کار را دنبال خواهد کرد و دوستش خواهد داشت. با علم به این تجربه و اشراف به آن ترسی از مقابله مخاطب با نام سریال نداشتیم، ضمن این که مدت هاست خبر ها تولید و ساخت ما روی خبرگزاری هاست و با تیزرهایی که پخش گردید، مخاطب با نام و محتوای کار ما آشنا شده بود؛ خصوصا بخش هایی که در آذربایجان فیلمبرداری شده، محلی ها خیلی انتظار کارمان را می کشیدند.

چقدر اهتمام کردید طی داستان سریال به فرهنگ اصیل آذری ها نزدیک شوید؟ قرار هست زیادتر از اینها با فرهنگ این خطه آشنا شویم؟

– – اولا این که قصه اینقدر جامع هست که توان دارد در هر قسمتی از ایران و در هر گوشه ای از مملکت مان ساخته و پرداخته گردد اما چون نویسنده کار ما خودشان آذری بودند، منطقه ای از آذربایجان را انتخاب نموده بود که از زبان آن انسان ها قصه روایت می گردد. جذابیت و خوبی این کار این هست که شخصیت های این داستان خوب و بد، احساسی و عاطفی، مثبت و منفی، همه مال همان خطه می باشند. کسی با حساسیت خاصی به قومیت منطقه نگاه نکرده و قرار نیست خدای ناکرده چیزی یا کسی زیر سؤال برود. ما اهتمام کردیم ارتباطات و عمق مسائل و روابطی را که آنجا وجود دارد در قالب یک داستان و سریال نمایشی نشان بدهیم؛ که هم فرهنگ و سنن به خوبی روایت گردد و هم این که آن انسان ها خودشان را قسمتی از جامعه بدانند. این نباشد که دیگران فکر کنند قرار هست همه کارها و آثار در پایتخت تولید گردد. ما نیز اهتمام کردیم از تمام حجم های آن منطقه خوب استفاده کنیم؛ از حجم هایی نظیر طبیعت و جغرافیا، گویش، لباس و موسیقی و آداب و رسومی که بین خانواده ها وجود دارد. الان که بازخوردها را می گیریم شاهد هستیم که چقدر اهالی آن منطقه راضی می باشند. خوشحال هستیم که توانستیم گامی برداریم که عزیزان آن منطقه کار را برای خودشان بدانند و با عشق زیاد آن را دنبال می نمایند.

نزدیک شدن به فرهنگ آذربایجان تاثیری در روند انتخاب بازیگر داشت؟

– – بله! در مرحله اول تولید تقریبا همه بازیگرهای مان از اهالی آذربایجان شرقی و غربی می باشند جز آقای سیروس گرجستانی.

تقریبا از چند لوکیشن در کار استفاده کردید. هنوز لوکیشنی مانده که مخاطب آن را ندیده باشد؟

– هنوز لوکیشنی مانده که مخاطب آن را ندیده باشد؟- به شکلی دقیق تعداد لوکیشن ها خاطرم نیست اما توان دارم بگویم تعدادشان تقریبا زیاد بود. ما دو مرتبه به آذربایجان خواهیم رفت. ما هنوز در حال تولیدیم و باید در ادامه داستان به آن منطقه عزیمت کنیم. سکانس هایی داریم که مربوط به ادامه داستان در آن منطقه هست.

قرار هست سریال چند قسمت باشد؟

– – سریال آنام بالای ۶۰ قسمت می باشد.

با این حساب به نوروز برخورد خواهید کرد. از زمان پخش سریال راضی هستید؟

– از زمان پخش سریال راضی هستید؟- بله، طبعا به نوروز برخورد خواهد نمود و وقفه ای در کار ایجاد خواهد گردید. نسبت به این زمان پخش اعتراض داشتیم اما خب از دست ما خارج بود و پخش آغاز گردید. البته اینقدر به خوب بودن کار ایمان داریم که می دانیم با استقبال مخاطب مواجه خواهد گردید. قطعا مخاطب در انتظار ما می باشد تا باقی سریال را در سال جدید ادامه دهد ولی باید پذیرفت که به مخاطب لطمه زیادی خواهد زد.

از حیرت های سریال آنام حضور خانم گلچهره سجادیه هست. وی بسیار کم کار و گزیده کارند، چگونه دعوت شما را قبول کردند؟

– وی بسیار کم کار و گزیده کارند، چگونه دعوت شما را قبول کردند؟- خانم سجادیه بسیار بازیگر توانمندیست. وی اقدامات شان را با وسواس و دقت زیاد انتخاب می نمود. برای یکی دو کار پیش از آنام از وی دعوت کرده بودم که وی فیلمنامه ها را قرائت کردند اما به علل مختلف همکاری عملی نشد. این بار که برای آنام از وی دعوت کردیم، پس از خواندن کار، سریعا آن را قبول کردند. به باور من حضور وی یکی از رخدادهای خوب تلویزیون هست.

من و قصه‌های آنام

خانم گلچهره سجادیه اصالتا اهل کدام منطقه اند؟

– – وی مربوط به خطه استان مرکزی و شهرستان اراک می باشند و ربطی به آذربایجان ندارند.

شما اصالتا قمی هستید، موقع تولید سریال اشتراکاتی بین فرهنگ قمی ها و آذری ها پیدا کردید؟

بله، از آنجا که همه ما ایرانی هستیم قطعا مشترکات زیادی داریم اما گستردگی جزئیات در فرهنگ هر منطقه طبعا منحصر به فرد هست. تا پیش از این کار چند باری در آذربایجان کار کرده بودم و آشنایی داشتم اما طبق معمول وقتی کاری را آغاز می کنیم در وهله اول تکیه داریم به فیلمنامه و بعدا در مرحله پیش تولید هم مراوداتی با اهالی و مسئولان آن منطقه داشتیم و بازدیدهای پشت سر هم را انجام دادم و تعاملاتی را با اهالی آن منطقه انجام می دهیم. از نتیجه همه اینها استفاده می نماییم تا خوب ترین بهره را ببریم. اینها خودش نقطه قوت کار هست.

امکان دارد در آینده سراغ کاری بروید که به فرهنگ خودتان یعنی شهر قم نزدیک باشد؟

– – چند سالی می گردد که دورخیز کرده ام سریال حضرت معصومه (س) را بسازم اما تا کنون قسمت نشده. حدود چهار سال پیش تا مرحله پیش تولید هم رفتیم. فیلمنامه کار نوشته شده و متن اش مهیاست. دو سال قبل هم جلسه ای با آقای لاریجانی داشتم. نشست دیگری با دوستان آستان قدس داشتیم که پس از تغییر تولیت آستان قدس ماجراها معلق ماند ولی ما منتظریم اگر فرصتی باقی باشد و قسمت گردد این سریال را به عکس بکشیم. یکی دو بار هم سیما فیلم در زمان آقای معصوم زادگان جلسه داشتیم که به نتیجه نرسید. امید دارم روزی تلویزیون با همکاری تولیت آستان شهر قم با استان قدس رضوی، بتواند این سریال را بسازد، چون قصه بسیار خوبی داریم.

به چه سبب در تمام این سال ها سراغ سینما و فیلمسازی نرفتید؟

– – رفتیم و دو مرتبه هم می خواهیم که برویم اما دست و بال مان اندکی در سریال سازی گیر کرده هست وگرنه سال ۸۷ فیلم سینمایی کلبه را کارکردم. پس از ان هم چند بار تصمیم گرفتم برای فیلمسازی اما چون سریال سازی کار زمان بر و طولانی و وقت گیری هست، هنوز نوبت به فیلم سینمایی نرسیده هست. امید دارم که این اتفاق افتد و به سینما برگردم.

در این سال ها وارد حوزه تعلیم نشدید؟

– – در این مدت مکررا از گوشه و کنار برای کار تعلیم دعوت گردیدم اما متاسفانه هیچگاه مجال اش را نداشتم.

 

من و قصه‌های آنام

مجال داشتید در هفته گذشته سری به جشنواره فیلم فجر بزنید؟

– – در حال تولید هستیم و نتوانستم به صورت مستمر فیلم نگاه کنم اما موفق گردیدم چندتا از فیلم های سال کنونی را به صورت انتخابی نگاه کنم. « «

در این روزها که تب دیدن فیلم سینمایی بالا گرفته، فکر می کنید سینما و تلویزیون به حد کفایت با هم همکاری دارند؟

– – بله! چون که نه. بنظرم همکاری تلویزیون با سینما خیلی هم خوب هست. دامن زدن به نقاط ناتوانی این همکاری هست که حاشیه ایجاد می کند. مگر پیشینه داشته که در برنامه انتقادهای تلویزیونی به فیلم های در حال اکران پرداخته گردد؟! برنامه های انتقادهای تخصصی که در تمام شبکه ها وجود دارد خصوصا شبکه چهار که من آن را دنبال می نمایم بسیار به این همکاری عمل کرده هست. سینما چهار، سینما دو، سینما یک، برنامه هفت… خیلی خوب ارتباط ایجاد نموده. در تمام این سال ها تلویزیون خیلی زیادتر هوای سینما را داشته تا سینما. چنانچه در برخی از فیلم ها نسبت به تلویزیون کم لطفی شده هست. شاید اندکی توقعات زیاد باشد وگرنه مردم به وسیله تلویزیون در بیرون از سینما اطلاعات بسیار خوبی نسبت به اهالی سینما و فیلم ها و انتقادهای شان دارند. اگر دو مرتبه هم تعداد برنامه های تخصصی زیادتر باشد خوب تر هم می گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88492

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.