تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۴:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سعودی ها توانمندی برتری بر ایران در رقابت منطقه ای را ندارند

  به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی با اشاره به تلاش‌های عربستان برای مهار قدرت ایران در منطقه غرب قاره آسیا نوشته ریاض، برنامه‌ای برای نحوه تحقق این هدف ندارد. 

»

»عربستان سعودی که وقتی یک قدرت منطقه‌ای محتاط و منفعل بود، در سال‌های سابق هدف تازهی پیدا کرده هست. ایران، مصمم هست که به قدرتی مسلط از عراق تا لبنان مبدل گردد.»

»نیویورک‌تایمز با اشاره به سیاست محافظه‌کار و خطرگریز پادشاه قبلی عربستان سعودی در قبال ایران نوشته محمد بن سلمان، در کوشش هست با کنار گذاشتن رویه‌های قبلی در سیاست خارجی عربستان دگرگونی احداث کند.

««اکنون سیاست خارجی و امنیتی سعودی وارد دوره‌ای پرتکاپو شده و [ریاض] به جای مبارزه محتاطانه با ایران و جلب پشتیبانی وسیع از این تصمیم، شیوهی غیراصولی، تنش‌زا و غیرسازنده را در فرمان کار قرار داده و تاکنون هم ایران، یک گام جلو هست.»

»به نوشته نیویورک‌تایمز، دخالت عربستان سعودی در یمن در پشتیبانی از نیروهای دولت استعفا داده این کشور برای مبارزه با حوثی‌ها (اعضای جنبش حزب‌الله)، پرهزینه و بی‌نتیجه بوده‌اند.

روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به نقش عربستان سعودی در کناره گیریی سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان نوشته هست: «جدیدترین قمار عربستان سعودی -یعنی کناره گیریی اجباری نخست‌وزیر لبنان و حصر خانگی احتمالی وی که وقتی متحد خوب ریاض بود- شگفتی بسیاری را در لبنان و منطقه های دیگر به دنبال داشته هست. »

»نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «در واقع اگر هدف از این اقدام مبارزه با ایران باشد، عربستان میدان صحیحی را برای مبارزه انتخاب نکرده هست. در هر دو کشور، ایران زیاد جلوتر هست.»

«»«در سال ۲۰۱۱، استدلال ریاض این بود که پشتیبانی از آشوب‌ها در سوریه به جبران سلطه ایران در عراق مساعدت خواهد کرد. »

سعودی‌ها با میلیاردها دلار دولت رئیس‌جمهور عبدالفتاح السیسی در مصر را زیر چتر پشتیبانی خود گرفتند ولی آقای سیسی هم حالا ارتباطات با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را از سر گرفته و فشارهای عربستان سعودی برای تنش‌زایی با ایران را رد کرده هست. آ آقای سیسی، درخواست‌های سعودی برای اعزام یمن جهت مبارزه با حوثی‌ها را هم رد کرده هست.»

سعودی‌ها به کلام آسان، مالک [این ظرفیت‌ها] نیستند و به همین سبب هست که کوشش آنان برای چیره شدن بر ایران در این بازی برایشان خطرناک و پرهزینه هست.»

»روزنامه آمریکایی نوشته هست: «ایران یک قدرت دیگر دارد: این کشور نشان داده که در شرایط خوب و نامطلوب، برای مساعدت به دوستان و متحدانش حاضر هست. عربستان سعودی این رویه ثابت را ندارد. »


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75364

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.