تاریخ ارسال : ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سفرای کشورمان با ادبیات دیپلماسی اقتصادی بیگانه‌اند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، محمدرضا پورابراهیمی شامگاه سه‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان هرمزگان اظهار داشت: هرمزگان از استان‌های پرظرفیت کشور است که در عرصه اقتصاد مقاومتی می‌تواند پیشگام باشد و کمیسیون اقتصادی مجلس آمادگی کمک به رفع مشکلات این استان را دارد.

وی بر لزوم افزایش اختیارات مسئولان استان‌ها تاکید کرد و افزود: پیشنهاد ما این است که دولت متناسب با شرایط هر استان این اختیار را به آنان بدهد که بتوانند درآمد هزینه‌ای عمل کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه احکامی آورده‌ایم که اختیارات شورای برنامه‌ریزی استان‌ها از پنج درصد به ۳۰ درصد جهت تعیین هزینه‌کرد بودجه‌های استانی افزایش یابد.

پورابراهیمی تصریح کرد: رویکردی که در ساختار برنامه‌ریزی استان‌ها داشته‌ایم جواب نداده و باید اختیارات استان‌ها را افزایش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات صادرکنندگان اشاره کرد و بیان داشت: یکی از این مشکلات مربوط به داخل کشور و حمایت دولت از صادرکنندگان و قوانین و مقررات است اما بخش دیگری از آن به عدم وجود دیپلماسی اقتصادی در سفارتخانه‌های کشورمان در دیگر کشورها برمی‌گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: سفرا باید پشتوانه فعالان اقتصادی ما در کشورهای خارجی باشند و دیپلماسی اقتصادی باید سرفصل ادبیات سفارتخانه‌های ما همچون دیگر کشورها باشد اما سفرای ما در این حوزه ضعیف عمل کرده‌اند و با ادبیات دیپلماسی اقتصادی بیگانه هستند و بیشتر کار امنیتی و سیاسی انجام می‌دهند.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: بعد از سوالی که ما در این خصوص در صحن علنی مجلس از وزیر امور خارجه پرسیدیم، در دولت دوازدهم ساختار جدید وزارت خارجه توسط سازمان اداری و استخدامی ابلاغ شد که در آن بخش اقتصادی وزارت خارجه براساس شرایط جدید منطبق شده و رایزن‌های بازرگانی ما نیز باید در کنار این مجموعه قرار گیرند تا چتر حمایتی از صادرکنندگان توسعه یابد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=70679

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.