تاریخ ارسال : ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۲۱:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سفر روحانی به برلین مسئله‌ای بحث برانگیز در آلمان

به گزارش شلمچه نیوز،  روزنامه “تاگس اشپیگل” در گزارشی سفر رئیس جمهور کشورمان به آلمان را مسئله ای حساس از نظر سیاسی دانسته و این پرسش را مطرح کرد که آیا حسن روحانی به زودی به آلمان سفر می کند؟ ماه هاست که درباره سفر رئیس جمهور ایران به  آلمان حدس و گمان هایی زده می شود.
حالا “عباس آخوندی” وزیر راه و شهرسازی ایران در یک مصاحبه سفر روحانی به آلمان را تایید کرده و اظهار داشته است که روحانی اواخر سپتامبر و حداکثر در اوایل اکتبر به برلین سفر خواهد کرد.

به گفته وی در این دیدار تنها مسائل سیاسی مطرح نیست بلکه قرادادهای زیادی برای پروژه های زیر ساختی از جمله با شرکت صنعتی زیمنس منعقد می شود.

دفتر صدر اعظم آلمان ابتدا نخواست درباره اظهارات وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار نظری کند. این مسئله که سفر روحانی به ایران قریب الوقوع است را می توان از شواهد دیگری شناخت. بنابراین از یک طرف وزیر امور خارجه آلمان در اوایل سال جاری میلادی در سفر به تهران از رئیس جمهور ایران خواست که آلمان را به عنوان یک مقصد سفر در آینده مد نظر قرار دهد.

از طرف دیگر هفته گذشته محمود علوی وزیر اطلاعات ایران و کمیساریای سرویس های اطلاعاتی فدرال آلمان با هم دیدار کرده اند. این خبر را روز چهارشنبه یک سخنگوی دولت اعلام کرد اما جزئیات این دیدار هنوز مشخص نشده است.

وزارت امور خارجه آلمان نیز در پاسخ به یک سوال روزنامه “تاگس اشپیگل” مبنی بر اینکه آیا دیدار این دو مقام اطلاعاتی در راستای زمینه سازی برای سفر روحانی به آلمان انجام گرفته است سکوت کرد.

“مارتین پاتزلت”، از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان به پنهان کاری دولت در این باره انتقاد وارد کرده است.

وی این انتقاد را وارد کرد که چرا سفر وزیر اطلاعات ایران به آلمان با وجود اینکه رسانه های ایرانی درباره آن گزارش دادند در کشور ما مخفی نگه داشته شده است.

تاگس اشپیگل در ادامه وزیر اطلاعات آلمان را از نیروهای محافظه کار دولت ایران دانست که در گذشته همواره حق موجودیت اسرائیل را انکار کرده است. دولت آلمان درباره حساسیت این دیدار دولتی کاملا آگاهی دارد. وزارت امور خارجه در یک بیانیه درباره سفر علوی به آلمان نوشت که مناسبات عادی و گسترده با ایران نمی تواند وجود داشته باشد تا زمانی که ایران حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناسد.

همچنین این وزارتخانه درباره شرایط سیاست داخلی ایران نگران است.

تاگس اشپیگل در ادامه نوشت: البته نه تنها مسئولان اطلاعاتی بلکه همچنین رئیس جمهور ایران نیز در گذشته همواره دشنی خود با اسرائیل را ابراز کرده اند. روحانی کمی بعد از انتخابش به عنوان رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که اسرائیل مدتهاست که زخمی در بدن جهان اسلام است و باید برطرف شود.

از این رو رئیس گروه پارلمانی آلمان-اسرائیل به سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهور ایران به برلین انتقاد وارد کرده است.

همچنین مدیر کمیته یهودیان آمریکا در برلین نیز به این مسئله انتقاد وارد کرده و ابراز داشته است که ما درباره حدس و گمان هایی که در این باره زده می شود بسیار نگرانیم. سفر رئیس جمهور ایران به برلین در نقطه زمانی فعلی یک سیگنال غلط است که تنها به سود سران قدرت در تهران است. دولت آلمان نباید روابط استراتژیک مهم آلمان-اسرائیل را از طریق یک سیاست پرماجرا در قبال ایران در معرض خطر قرار دهد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: فشارها از طرف شرکت ها و موسسات بر دولت آلمان برای برقراری ارتباط با ایران ماه هاست که بسیار بالا است. بنابراین اقتصاد آلمان که سابق روابط تنگاتنگی با ایران داشت امیدوار به بستن قراردادهای تجاری میلیاردی با ایران بعد از توقف تدریجی تحریم ها علیه این کشور است.

به اعتقاد “اریک اشوایتزر”، رئیس اتاق صنعت و بازرگانی ایران حجم تجارت بین دو کشور می تواند در دو سال آینده بیش از دو برابر شده و به ۶ میلیارد یورو افزایش یابد. در میان مدت  حجم این مبادلات می تواند به ۱۰ میلیارد یورو نیز افزایش یابد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24767

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.