تاریخ ارسال : ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سناریوی اخراج ایران از جام جهانی

روزنامه شرق: «ایران باید از جام جهانی روسیه محروم شود»؛ این خبری هست که این روزها ایتالیایی ها را سر ذوق آورده و رسانه های این کشور مدام در حال مخابره کردن آن می باشند. ماجرا از این قرار هست که پس از اظهار کرد وگوی مسعود شجاعی، کاپیتان پیشین تیم ملی با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا، اکنون ایتالیایی ها وارد میدان شده اند و خبر از «دخالت دولت در امور فوتبال در ایران» داده اند. معتبرترین رسانه ایتالیایی که این مبحث را مطرح نموده «کوریره دلاسرا» هست؛ کوریره دلاسرا که یکی از مشهورترین روزنامه های ایتالیا هم هست، در سایت خبری اش گزارشی با عنوان «هیچ بازی ملی برای بازیکنی که اصولگراها را به چالش کشید» نوشته و در آن به گفت وگو های مسعود شجاعی اشاره کرده هست.    دلاسرا می نویسد: «شجاعی پس از بازی با تیم پانیونیوس مقابل مکابی اسرائیل در رقابت های لیگ اروپا، دیگر به تیم ملی کشورش دعوت نشد. او و حاج صفی دو بازیکن ایرانی بودند که پس از ٣٨ سال برای نخستین بار مقابل رقیبی از اسرائیل به میدان رفتند. با این وجود حاج صفی بسیار زود در صفحه اینستاگرام خودش معذرت خواهی کرد و به تیم ملی بازگشت ولی کار برای مسعود شجاعی دشوار گردید؛ چون اصولگراها در ایران دل خوشی از او ندارند. مسعود پیش تر در مورد فساد در فوتبال ایران گفت وگو کرده بود و پیش از آن در سال ٢٠٠٩ هم از اعتراض های مردمی در ایران پشتیبانی کرده بود. به همین سبب آنان قصد ندارند این بازیکن به تیم ملی دعوت گردد. اکنون سوال اینجاست که اگر این دعوت نشدن مداخله دولت و سیاست در فوتبال نیست، پس چه معنی ای توان دارد داشته باشد. اگر فیفا به این امور رسیدگی کند، ایران به احتمال زیاد از جام جهانی کنار گذاشته می شود».
ایتالیا به جای ایران به جام جهانی می رود!
این گزارش کوریره دلاسرا انعکاس بسیار بسیاری در دیگر رسانه های ایتالیا داشته؛ هرچند هیچ رسانه ای معروف تر از کوریره دلاسرا، به این مبحث نپرداخته هست. با این وجود سایت «فوتبال تودی» ایتالیا گزارش طولانی تری دراین باره رفته و مشخصا خواسته فیفا، ایران را از حضور در جام جهانی روسیه محروم کند. این سایت در گزارشش می نویسد: «ممکن هست ایران، کشوری که به عنوان دومین تیم به جام جهانی صعود کرده، از این رقابت ها کنار برود و شانس ایتالیا برای حضور در جام جهانی زیادتر گردد. مسعود شجاعی، کاپیتان این تیم به دلایل سیاسی از تیم ملی بیرون مانده و کی روش، سرمربی ایران، وی را دعوت نکرده هست. البته ایرانی ها اعتقاد دارند این دعوت نشدن فنی هست ولی خیلی ها می دانند که مسعود پس از بازی با نماینده اسرائیل در لیگ اروپا دیگر به تیم ملی ایران دعوت نشده هست.    از این گذشته باید گفت وگو های محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش ایران را هم در نظر گرفت که گفته بازیکنان ایرانی ای که مقابل حریف صهیونیستی به میدان رفته اند، اصلا و ابدا به تیم ملی دعوت نمی گردند. این مصداق کامل مداخله دولت در فوتبال هست. البته مسعود شجاعی چند وقت پیش با آقای روحانی، ریاست جمهور ایران، در مورد ورود بانوان به ورزشگاه ها هم گفت وگو کرده هست؛ چون ایران کشوری هست که به بانوان اذن ورود به ورزشگاه را نمی دهد. اکنون آیا فیفا که خودش به صورت صریح عنوان می کند مداخله سیاست در فوتبال را برنمی تابد و کشورهایی را که این اصل را رعایت نمی کنند، از انجام هر رقابتی که زیر نظر این نهاد برگزار گردد، محروم می کند، حاضر هست ایران را از جام جهانی کنار براند؟». در ادامه این گزارش، عنوان شده که در صورت محرومیت ایران از جام جهانی، این ایتالیا هست که به جای این کشور راهی جام جهانی می گردد: «فیفا به صورت صریح عنوان نموده اگر هر کشوری به هر سبب از جام جهانی کنار برود، کمیته اجرائی این نهاد توان دارد خودش یک تیم را به جام جهانی ببرد. برای فیفا هم طبعا تیمی خوب تر از ایتالیا پیدا نمی شود». همانند این گزارش را چند سایت دیگر در ایتالیا کار کرده اند که البته چندان معروف نیستند.
آیا ایران از جام جهانی محروم می گردد؟
اکنون که ایتالیایی ها به مبحث محرومیت ایران از جام جهانی دامن زده اند، باید مشخصا تری این مبحث را ارزیابی کرد. در نگاه کلی باید به این سوال جواب منفی داد؛ چون رسما از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده که سبب دعوت نشدن مسعود به تیم ملی سیاسی هست؛ فدراسیون فوتبال ایران این مبحث را فنی و بنابر تصمیم کارلوس کی روش عنوان نموده هست. از این گذشته، سوژه ای که برگ پیروز ایران در این مبحث هست، احسان حاج صفی هست؛ بازیکنی که بهمراه مسعود در پانیونیوس مقابل مکابی به میدان رفت ولی اکنون در تیم ملی ایران حضور دارد؛ اگر قرار به برخورد سیاسی بود، باید احسان حاج صفی هم از تیم کنار می رفت.   با این وجود در مجموع و به عللی که در بالا عنوان گردید، سخت هست فیفا دعوت نشدن مسعود شجاعی بر تیم ملی را سیاسی تلقی کند؛ الا اینکه کی روش یا یکی از اعضای فدراسیون فوتبال بر این مبحث صحه بگذارند.
سومین کوشش ایتالیایی ها
ایران سومین کشوری هست که ایتالیا روی آن «زوم» می کند! پیش از این دو کشور دیگر هم بودند که ایتالیا را امیدوار کرده بودند. این کشور که در پلی آف رقابت های انتخابی جام جهانی به سوئد باخت و از رسیدن به جام جهانی روسیه بازماند، نخستین بار روی پرو دست گذاشت؛ کشوری که گرفتار عوض شدن و دگرگونی در عرصه سیاسی گردید و قانونی وضعیت گردید که همه فدراسیون ها باید با دولت و مسئولین جدید مشارکت کنند. ایتالیا با استناد به همین لایحه از فیفا درخواست خارج شدن پرو از جام جهانی را کرد و معتقد بود این قانون جدید، مداخله صریح دولت در فوتبال هست.    بعد از پرو نوبت به اسپانیا رسید؛ یکی از مطرح ترین کشورهای اروپایی! واقعه ی اسپانیا اندکی هم جدی بود، چون پس از برکناری ریاست فدراسیون فوتبال این کشور به سبب فساد، فیفا نامه ای به مسئولین اسپانیایی درج کرد و آنان را تهدید به اخراج از جام جهانی کرد. ایتالیایی ها هم کوشش بسیاری کردند از این نامه فیفا به اسپانیا به سود خودشان استفاده نمایند که موفقیتی به دست نیاورده اند. فعلا ایران سومین کوشش این کشور اروپایی هست که با بحث مشترک «دخالت دولت در فوتبال» در پی محرومیت آنان از جام جهانی هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82800

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.