- شلمچه نیوز - http://www.shalamchenews.com -

سنای آمریکا با ۱۰۰ در صد آراء تحریم های جدید علیه ایران را وضع کرد! وتوی اوباما بی تاثیر شد

مجلس سنای آمریکا با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را تصویب کردند.

به گزارش شلمچه نیوز، این طرح برای تکمیل فرآیند قانون‌گذاری ( Legislation ) و تبدیل شدن به قانون (Become Law) باید به رئیس جمهور آمریکا برسد. باراک اوباما  در حدود ده روز وقت دارد که این قانون را یا امضاء و یا وتو کند؛ با توجه به این‌که این قانون در هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا با بیش از دو سوم آراء تصویب شده است وتوی رئیس جمهور آمریکا را باید عملاً بی‌تاثیر و تشریفاتی قلمداد کرد؛  لذا  باید تصریح کرد که فرآیند قانون‌گذاری (Legislation) عملاً به پایان رسیده که  خود به معنی وضع تحریم جدید و نقض برجام است. چه‌اینکه در ماده ۲۶ برجام ایالات متعهد به انجام دو اقدام شده است: اولاً از بازگرداندن و اعمال مجدد تحریم‌های (from re-introducing or re-imposing)  مشخص شده در ضمیمه دوم جلوگیری نماید و ثانیاً این‌که از وضع تحریم های جدید مرتبط با هسته ای (imposing new nuclear-related sanctions) خودداری بپرهیزد.
۲۶٫ The U.S. Administration, acting consistent with the respective roles of the President and the Congress, will refrain from re-introducing or re-imposing the sanctions specified in Annex II that it has ceased applying under this JCPOA, without prejudice to the dispute resolution process provided for under this JCPOA. The U.S. Administration, acting consistent with the respective roles of the President and the Congress, will refrain from imposing new nuclear-related sanctions. Iran has stated that it will treat such a re-introduction or re-imposition of the sanctions specified in Annex II, or such an imposition of new nuclear-related sanctions, as grounds to cease performing its commitments under this JCPOA in whole or in part.
( ترجمه وزارت امور خارجه)
 ۲۶٫ دولت ایالات متحده فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در این برجام ، در چارچوب نقش مشخص رئیس جمهور و کنگره، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم های مشخص شده در پیوست ۲ که اعمال آنها را وفق این برجام متوقف کرده است، خودداری مینماید. دولت ایالات متحده، در چارچوب نقش مشخص رئیس جمهور و کنگره، از اعمال تحریم های جدید مرتبط با هسته ای خودداری خواهد کرد. ایران اعلام کرده است که تحمیل یا بازگرداندن تحریم های مشخص شده در پیوست دو یا وضع تحریمهای جدید هسته ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزیی اجرای تعهدات خود وفق این برجام، تلقی خواهد نمود.
لذا همان‌طور که مشخص است نفس این قانون‌گذاری به معنی نقض برجام می‌باشد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که قانون مورد اشاره در ۳۱ دسامبر به پایان (sunset) می‌رسیده است  و تصویب قانون جدید برای ده سال دیگر با بخش چهارم پیوست دوم برجام   مغایرت دارد.  در بند ۴٫۳٫۲ و بند ۴٫۳٫۴ مهم‌ترین بندهای مرتبط با قانون تحریم ایران ( Iran Sanctions Act (ISA ، شامل تحریم سرمایه‌گذاری در بالادستی نفت ایران و تحریم فروش فراورده‌های نفتی، به عنوان تحریم هسته ای شناخته شده است. در این بندها می خوانیم :
۴٫۳٫۲٫ Sanctions on investment, including participation in joint ventures, goods, services, information, technology and technical expertise and support for Iran’s oil, gas, and petrochemical sectors (ISA Sections 5(a)(1)-(2)
۴٫۳٫۴٫ Sanctions on the export, sale or provision of refined petroleum products and petrochemical products to Iran (ISA Section 5(a)(3);
گفتنی است که مسئله نقض برجام پیش از این نیز با هشدار رهبر معظم انقلاب مواجه شده بود و ایشان نیز در دیدار اخیر خود با بسیجیان در این رابطه خاطرنشان کردند:
من اینجا لازم میدانم عرض بکنم [اینها] کارهای متعدّدی کردند، تخلّفهای متعدّدی کردند، یکی دو تا نیست، تازه‌ترینش این تمدید تحریم ده ساله است، اگر این تحریم [تمدید] بشود، قطعاً نقض برجام است -بدون تردید- و بدانند جمهوری اسلامی حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.
همچنین ایشان در دیدار با نیروی دریایی ارتش با اشاره مجدد به این مسئله تصریح کردند:
 در این مذاکرات بحثهای فراوانی راجع به تحریمها شد اما اکنون در کنگره‌ی آمریکا مسئله‌ی تمدید تحریمها را مطرح می‌کنند و مدعی هستند که اینها تحریم نیست، بلکه تمدید است! …  «شروع کردن یک تحریم» با «دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش» فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است.
لذا پر واضح است کهدولت یازدهم باید مطابق با نامه رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی (۲۹ مهر ۱۳۹۴) در رابطه با الزامات اجرای برجام و طبق  بند سوم مصوبه مجلس اجرای برجام را متوقف سازد.در این بند می‌خوانیم:
دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد. شورای‌عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت ۴ ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.
رجانیوز