تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۳:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سنجش میزان کاربست مؤلفه های مدیریت اطلاعات الکترونیکی شخصی توسط اعضای هیئت علمی

خلاصه:  

زمینه و هدف: هدف از انجام این پژوهش ارزیابی وضع مدیریت اطلاعات الکترونیکی شخصی اعضای هیئت علمی گروه‌های آموزشی علم اطلاعات و دانش‌شناسی و کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی ایران با کاربرد مدل جونز هست.

جامعه‌ی پژوهش دربردارنده تمامی اعضای هیئت علمی علم اطلاعات و دانش‌شناسی و کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ایران می‌باشد.

یافته‌ها: تجزیه و آنالیز داده‌ها نشان می‌دهد که میانگین فعالیت‌های یافتن و دوباره‌یابی ۰۱۰۱/۴، ذخیره‌سازی۴/۰۷۸۳ ، سازماندهی ۳/۲۴۲۴، نگهداشت ۲/۸۱۰۶، امنیت ۳/۱۱۶۲، ارزشیابی و ارزش‌گذاری ۷۸۰۳/۳، تدبیر و مفهوم‌سازی ۳/۹۱۹۲ و میانگین کلی مدیریت اطلاعات الکترونیکی شخصی برابر با ۵۶۵۹/۳ می‌باشد. به لحاظ جنسیت و وابستگی سازمانی تفاوت معنی‌داری در وضع مدیریت اطلاعات الکترونیکی شخصی رویت نمی‌شود، اما به لحاظ درجه‌ی علمی و سن تفاوت معنی‌داری میان اعضای هیئت علمی وجود دارد. این تفاوت‌ها میان درجه­ی علمی دانشیار و استاد، و گروه سنی ۳۶-۴۵ سال و ۵۶ سال به بالا می­باشد.

نتیجه‌گیری: نتیجه های پژوهش بیانگر از آن هست که اعضای هیئت علمی در گروه سنی ۴۶-۵۵ سال و نیز درجه‌ی دانشیار خوب ترین کارکرد را داشته‌اند. علاوه بر این اعضای هیئت علمی گروه‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی به میزان بیشتری فعالیت‌های مدیریت اطلاعات خصوصی را به‌کار گرفته‌اند و کیفیت مدیریت اطلاعات خصوصی بانوان خوب تر از مردان بوده هست. اعضای هیئت علمی به خوبی اقدام به بازیابی و ذخیره‌سازی اطلاعات می‌کنند، اما این اطلاعات را به خوبی حفظ نمی‌کنند و تمهیدات امنیتی شایسته ای را برایشان فراهم نمی‌کنند. در کل وضع مدیریت اطلاعات الکترونیکی شخصی اعضای هیئت علمی در سطح نسبتاً مطلوبی گزارش می‌شود.

واژه‌های اصلی: اطلاعات الکترونیکی، اعضای هیئت علمی، مدیریت اطلاعات، مدیریت اطلاعات خصوصی، علم اطلاعات و دانش‌شناسی

نویسندگان:

محمدرضا شکاری ، فاطمه فهیم‌نیا، غلامرضا حیدری

مجله همکاری آدم و اطلاعات – سال دوم، شماره ۱، بهار ۱۳۹۴٫

   


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94664

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.