تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سه دستاورد جدید اتمی کشورمان را زیادتر بشناسید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه سیاست بیگانه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ، روز دوشنبه ۲۰ فرودین ۹۷ مصادف با روز ملی فناروی هسته‌ای در سالن اجلاس سران، مردم کشورمان شاهد پرده برداری از دستاوردهای هسته‌ای دانشمندان ایرانی بودند. در این مراسم که  با حضور رئیس جمهور، جمعی از وزرا، دانشمندان صنعت هسته‌ای و سفرای مقیم تهران برگزار گردید از ۸۳ طرح صنعت هسته‌ای کشور رونمایی گردید. 

 طرح‌های عرضه شده شامل  طیف گسترده‌ای از حوزه‌های مختلف  مثل صنعت، کشاورزی، گمرک، تامین آب، بخش‌های درمانی و پزشکی و نفت و انرژی بود. دستگاه تولید آب از رطوبت هوا، شتابگرهای خطی الکترون، راه اندازی مرکز ایزوتوپ‌های پایدار، باطری هسته‌ای و سر انجام سانتریفیوژ “دکانتر” دستگاه تولید آب از رطوبت هوا، شتابگرهای خطی الکترون، راه اندازی مرکز ایزوتوپ‌های پایدار، باطری هسته‌ای و سر انجام سانتریفیوژ “دکانتر” من جمله دستاوردهای متخصص ها صنعت هسته‌ای کشورمان بود. علاوه بر این با فرمان رئیس‌جمهور و با حضور استاندار یزد و مسئولین ذی ربط در کارخانه اردکان یزد، اولین محموله کیک زرد تولیدی این کارخانه از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان جابه جایی یافت. با پرده برداری از چنین نتیجه هایی در بهار امسال  همزمان  با شکوفایی زمین، صنعت هسته‌ای کشور ما هم نوزایی را تجربه نمود. 

سه دستاورد با اهمیت هسته‌ای کشورمان را خوب بشناسیم

 گشودن در‌های جدید در صنعت یک کشور در حقیقت گام بنیادی برای رشد و توسعه شمرده می‌شود. در حال حاضر علوم و فناوری هسته‌ای به عنوان فناوری برتر (های تک) شمرده می‌شوند. امروزه اثرگذاری این علوم بر افزایش دانش بشری، طبیعت و ارائۀ رفاه به زندگی بشری غیرقابل تردید است و می‌تواند به عنوان یک عنصر بنیادی و مبنای ضروری برای توسعۀ پایدار به شمار آید.

در طول نیم قرن گذشته، در پرتو تلاش‌های دانشمندان در سراسر جهان فناوری هسته‌ای نقش پررنگی در توسعۀ صنعت، کشاورزی و پزشکی ایفاء کرده است. استفادۀ رادیوایزوتوپ‌ها در شناسایی و معالجه بیماری‌ها، کاربرد فناوری هسته‌ای در تولید برق و تولید مواد با کیفیت و مقاومت ویژه و علاوه بر این تولید فرآورده ها کشاورزی مقاوم در مقابل خشکسالی و آفات منحصرا بعضی از کاربرد‌های این علم در پزشکی، صنعت و کشاورزی است.

علاوه بر این در راستای تولید انرژی‌های پاک که با گرمایش زمین و خطرهای زیست محیطی که متوجه مردم جهان است اهمیت ویژه‌ای پیدا نموده است به به صورتی که می‌توان اظهار کرد نیروگاه هسته‌ای آثار مخرب کمتری نسبت به نیروگاه‌های نفتی و گازی دارد، زیرا نیروگاه هسته‌ای اثر گلخانه‌ای ندارد و موجب باران اسیدی نمی‌شود. اینها تنها مورد ها معدودی از پیروزی انرژی هسته‌ای در جهان امروز است که حتی می‌توان از آنان به عنوان یک صنعت مادر یاد کرد، چون که موجب دستیابی به سایر فناوری‌های پیچیده و منحصر به فرد را فراهم می‌کند.

سه دستاورد با اهمیت هسته‌ای کشورمان را زیادتر بشناسید
جمهوری اسلامی ایران به همت دانشمندان پرتلاش خود توانسته گام‌های با اهمیت و بنیادی در راستای دستیابی به فناوری هسته‌ای بردارد و این علی‌رغم میل کشورهایی بود که خواهان ایجاد انحصار در این دستاورد با اهمیت بشری بودند به به صورتی که نزدیک به ۱۵ سال است که کشورهایی مثل آمریکا با تمام همت خود اهتمام کردند در راه رشد و توسعه این فناوری در ایران سنگ اندازی کنند و در این راه از انواع اتهامات بر علیه ایران من جمله کوشش این کشور برای دستیابی به جنگ افزار هسته‌ای استفاده کردند در حالی که نخستین بمب هسته‌ای را واشنگتن در ناکازاکی و هیروشیما آزمون کرد تا کاربرد آن را برای اغراض زیاده خواهانه‌اش  تست کند. 

 همان‌طور که تمام اختراعات بشر می‌تواند کارکردی دوگانه داشته باشد و انرژی هسته‌ای نیز چنین ظرفیتی دارد. ایران تمام تاکید و توان خود را بر رشد و توسعه بخش صلح آمیز انرژی هسته‌ای گذاشته‌ است در حالی که بعضی مدعا می‌کنند ایران دارای ذخایر شگرف سوخت فسیلی است که باید در مقابل آنان اظهار کرد این سوخت علاوه بر اینکه روزی انتهاء خواهد یافت، نسل آینده نیز به آن احتیاج دارند؛ پس علی رغم یک دورنمایی مشخص انرژی هسته‌ای حق مسلم هر ایرانی است. 

با توجه به مواردی که گفته گردید لازم است به بعضی از با اهمیت ترین دستاوردهای صلح آمیزی هسته‌ای که در ۲۰ فروردین پرده برداری گردید، اشاره کنیم:

دستگاه تولید آب از رطوبت هوا

 از آنجایی که ایران کشور کم آبی است و در برهه کنونی نیز علی رغم کم بودن بارش‌ها، بحران آب به یکی از با اهمیت ترین دغدغه‌های مردم و مسئولین بدل شده است، دستیابی به چنین نتیجه ای اهمیت ویژه‌ای دارد در نتیجه سازمان انرژی اتمی در راستای  پاسخگویی به این نیاز، فناوری نوین تبدیل رطوبت هوا به آب آشامیدنی را در دستور کار قرار داده است تا آب خالص مورد نیاز بخش‌های متفاوت کشور را تامین کند.  امروزه تجاری سازی دستگاه‌های تولید آب از رطوبت هوا با اسم ژنراتورهای awg در دستور کار کشورهای پیشرفته قرار گرفته است. این دستگاه از سیکل تبرید تراکمی، چیدمان کمپرسور چگالنده و تبخیر کننده تشکیل شده است. 

 نقاط شبنم در دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که در بالاترین سطوح عمل کرده و با استفاده دست کم برق، آب را با کیفیت بالا و بعد از هشت فاز فیلتراسیون تولید می‌کند. بزرگترین مزیت دستگاه‌های تولید آب از رطوبت هوا این است که آب شرب کشاورزی و صنعتی مورد نیاز را در محل مد نظر بدون وصل شدن به شبکه آب و برق کشور و بدون حفر چاه تولید و توزیع می‌کند و آب را از منبعی تماما جدید (هوا) تهیه کرده و در نتیجه از سایر مراجع آب من جمله آب‌های زیرزمینی حراست می‌کند. 

 دستگاه تولید آب آشامیدنی در دو مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی با ظرفیت‌های متمایز تولید آب، بسته به شرایط رطوبت در هوای شهری طراحی و ساخته شده است که نسبت به نمونه بیگانه آن انرژی کمتری استفاده می‌کند که کیفیت آب تولیدی و بازده آن بالاتر است و قیمت تمام شده آن کمتر است و این تکنولوژی در اقلیم آب و هوایی کشورمان کاربرد دارد.  با بومی شدن فناوری ساخت این دستگاه در جهت تامین آب مورد نیاز بخش‌های خدماتی، بیمارستانی، اداری، خانگی، گسترش می‌یابد و پیش بینی می‌شود در نمونه صنعتی همه روزه پنج تا ۲۰ هزار لیتر بسته به شرایط اقلیمی آب آشامیدنی تهیه کرد.

باطری اتمی و کاربردهای آن 

 ی یکی دیگر از دستاوردهای اقتدارآفرین صنعت هسته‌ای  کشورمان  باطرهای هسته‌ای است. امتیاز ویژه باطری هسته‌ای عمر طولانی و پیوسته به طور مستقل بدون نیاز با دسترسی شارژ دو مرتبه تعمیر و حفظ است. این مولدها بسیار منعطف بوده و قابلیت کارکرد در محدوده وسیعی از دما، فشار زیرآب، فضا و محیط‌های دور از دسترس دارد و از سطح مطلوب اطمینان پذیری و عدم تاثیرپذیری از شرایط محیطی بهره مند است. این مولدها دارای محدوده تولید توان آب نانووات تا ۵۰۰ وات و توان ویژه از سه تا ۳۰ وات بر کیلوگرم است.

چگالی انرژی چندهزار تساوی رادیو ایزوتوپ‌ها در مقایسه با باطری شیمیایی علت شده است تا استفاده از مولدهای الکتریکی و رادیوایزوتوپی به عنوان مرجع تولید توان در کاربری‌های متفاوت جذابیت داشته باشد.  این مولدها در تجهیزات کوچک واقع در منطقه های دور دست، زیر دریا بدون نگهدارى و تعمیر و حفظ، حراست از داده‌های حساس و ذخیره شده در تجهیزات الکترونیکی، کاوش و نظارت و ردیابی تجهیزات و آلات نظامی، سنسورهای بی سیم با توان مصرفی پایین پهپادها ماشین‌های زیرآب خودکار کاربرد دارد.

سه دستاورد با اهمیت هسته‌ای کشورمان را خوب بشناسیم

همچنین در بخش پزشکی برای نظارت فیزیولوژی، ایمپلنت‌های استخوانی، عصبی و قلبی، پمپ‌های تزریق کاربرد دارد. علاوه بر این از باتری‌های هسته‌ای در صنایع نظارت و زیر ساخت‌های صنعتی و در تجهیزاتی مثل سنسورهای تولیدات نفتی و شیمیایی سنسورهای ترابری، هشدار نیاز به تعمیر قطعات هواپیما و همچنین سنسورهای زیرساخت عمرانی و جاده‌ای کاربرد دارد.

  باطری‌های بتاولتائیک در تجهیزاتی با توان ناچیز و مدت زمان علملکرد طولانی مثل باطری‌های ضربان ساز قلب نیز به کار گرفته شده‌اند. امتیاز کلیدی این کاربری در مقایسه با مرجع تولید توان همانند شیمیایی عدم نیاز به جایگزینی از طریق جراحی دو مرتبه و طول عمر چند تساوی آنهاست. داشتن عمر طولانی امکان استفاده از آنان را در منطقه های حساس پرخطر و دور از دسترس فراهم کرده است. 

 سانتریفیوژ “دکانتر” ایرانی و تفاوت‌های آن با نمونه های همانند خارجی 

دستگاه سانتریوفیوژ “دکانتر”  دستگاه سانتریوفیوژ “دکانتر” بخشی از سانتریفیوژهای مناسب برای مقاصد تولید انبوه بوده و در بسیاری از صنایع من جمله صنایع نفت، پتروشیمی، معدنی، آب و فاضلاب، کارخانجات کاغذ برای جداسازی مایع از مایع و یا جامد از سوسپانسیون استفاده می‌شود.
 
این دسته از سانتریفیوژها بخشی از ماشین‌های پیوسته بوده و نیروی بین ۱۰۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ گرم برای جداسازی ایجاد می‌کند. این نوع سانتریفیوژها برای جداسازی جامدات در ظرفیت بالا و به طور پیوسته استفاده می‌شود همچنین از آنان برای شستشو و خشک کردن مواد جامد در صنایع متنوع استفاده می‌شود و می‌تواند در تصفیه گل حفاری به کار برود. 

سه دستاورد با اهمیت هسته‌ای کشورمان را خوب بشناسیم
بهره گیری از تجربیات مهندسین و دانشمندان ایرانی در طراحی سانتریفیوژهای “دکانتر” تجمیع قابلیت‌های کلیدی و با اهمیت برندهای مطرح جهانی در قالب یک دستگاه به عنوان کالای ایرانی مجهز به سیسستم اتوماسیون هوشمند، طراحی و ساخت یک سیستم کنترل پیشرفته که قابلیت کنترل خودکار محدوده مجاز دما، ارتعاشات و کارکرد دو موتور با سرعت های دورانی متفاوت را دارد که  از ویژگی‌های مثبت “دکانتر”  بهره گیری از تجربیات مهندسین و دانشمندان ایرانی در طراحی سانتریفیوژهای “دکانتر” تجمیع قابلیت‌های کلیدی و با اهمیت برندهای مطرح جهانی در قالب یک دستگاه به عنوان کالای ایرانی مجهز به سیسستم اتوماسیون هوشمند، طراحی و ساخت یک سیستم کنترل پیشرفته که قابلیت کنترل خودکار محدوده مجاز دما، ارتعاشات و کارکرد دو موتور با سرعت های دورانی متفاوت را دارد که  از ویژگی‌های مثبت “دکانتر” ایرانی است.

طراحی و ساخت شناساگر ایزوتوپی در محیط‌های آبی با تکنیک لیزر

ضرورت بومی سازی فناوری ساخت تجهیزات اندازه گیری ایزوتوپ‌های پایدار با استفاده از تکنیک‌های لیزر، نیاز مبرم جایگاه ها علمی و تحقیقاتی، سازمان زمین شناسی و صنعت نفت بود. بهره بردن از روش اسپکتروسکوپی لیزری از باریکه لیزر تک فرکانس از با اهمیت ترین نیازهای جایگاه ها علمی بود که فقط  تعداد معدودی از کشورهای دنیا مثل آمریکا به تکنولوژی ساخت این دستگاه‌ها و تجاری سازی آن رسیده بودند که همین امر از مهمترین دلایل در دستور کار قرار گرفتن این طرح بوده است. این تکنولوژی در دنیا کاربردهای گسترده‌ای در پژوهش ها هیدرولوژی، هواشناسی، اکتشاف، نفت، زمین شناسی، آتش فشانی، پزشکی، باستان شناسی دارد. 

 این طرح‌های با اهمیت در حالی پرده برداری می‌شود که پس امضای برجام کشورهای طرف قرارداد مکررا آن را نقض کردند و بدعهدی خود را نشان دادند. اما پرده برداری از چنین طرح‌هایی پیام بدیهی و کوبنده‌ای به کشورهای غربی است تا بدانند ایران هیچ گاه از موضع های خود کوتاه نخواهد آمد و مردم ایران در انتظار شگفتی‌های زیادتر از دانشمندان هسته‌ای خود می باشند. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95709

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.