تاریخ ارسال : ۰۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۸:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سوء استفاده رسانه ای از هنرمندان بنام کشور

در سالهای اخیر با حضور ماهواره و رسانه‌های مختلف، فضا برای ظهور و بروز آن زیاد شده است چنانچه دراین عرصه حتی در رسانه ملی هم فضای بسیار بازتری نسبت به قبل پیدا کرده است.

به گزارش شلمچه نیوز، با آغاز ماه محرم  خبرهایی در برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر شد مبنی بر این‌که تعدادی از خوانندگان و هنرمندان ممنوع‌الکار گردیده‌اند؛ خبرهایی که حتی نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد از صحت وسقم آن اطلاعی نداشته و گفته است نمی‌توان درخصوص لیستی که  مشاهده نکرده‌ام  قضاوت کرد و نمی‌خواهیم قضاوت کنیم نه تایید می‌کنم ونه تکذیب…اما فارغ از این‌که خبر درست باشد یا نه چند نکته قابل توجه است؛‌
هرچند موسیقی همیشه جزو اموری بود که از طرف اهالی فرهنگ وهنر در زمینه محتوا و نوع ارائه آن کشمکش‌هایی وجود داشته،  اما  در سالهای اخیر با حضور ماهواره  و رسانه‌های مختلف، فضا برای ظهور و بروز آن زیاد شده است چنانچه دراین عرصه حتی در رسانه ملی هم  فضای بسیار بازتری نسبت به قبل پیدا کرده است. کنسرت‌ها  مدتهاست به یک مدل جدید در کشور تبدیل شده‌اند که حواشی مختلفی را هم در برداشته است؛ متأسفانه آنچه دراین عرصه شاهد بوده‌ایم عمدتاً بی‌بند‌وباری و عدم سازماندهی هنری است  تا برخوردهایی از آن دست که برخی سایت‌ها مدعی آن هستند.
shalamchenews.ir
این روزها  بیشتر کنسرت‌ها  فراتر از یک اجرای موسیقی، حواشی زیادی دارند. از جمله لباس‌های عجیب و غریب خواننده، ‌نوع اجراها،‌ اختلاط دختر و پسرها و… با این وجود هیچ‌گاه حتی مورد اعتراض مسئولان هم قرار نگرفته و سازماندهی نشده است؛ البته برخی از آقایان  اظهارنظرهایی داشته‌اند اما درحد نظرات شخصی بوده است تا حرف‌هایی که بتواند تاثیر اجرایی  بگذارد.
با رشد فضای مجازی در کنار شبکه‌های ماهواره‌ای عرصه نظارت‌ها هم کمرنگ شده است و درعین حال  حضورهای عجیب وغریب نمود بیشتری پیدا کرده است. تا آنجا که حتی کلیپ‌های خواننده‌های معروف و نیمه معروف در برخی شبکه‌های  ویدوئی مثل آپارات را  شاهدیم  که گاه  هیچ هنجار و قوانینی را هم دنبال نمی‌کنند.
از این بدتر آثار ویدئو کلیپ‌های برخی خواننده‌های وطنی وهنرمندانی که مدعی هستند با سیاست میانه‌ای ندارند  و خواسته و ناخواسته  برای دیده شدن بیشتر به ابزار  و آلت دست برخی شبکه‌های منحرف تبدیل شده‌اند در ماهواره‌ها دیده می‌شود که جای تأمل دارد.
موضوع ممنوع‌الکاری و ممنوع‌التصویری البته موضوع تازه‌ای نیست؛ وقتی به پیشینیه این ماجرا رجوع می‌کنیم می‌بینیم خیلی اوقات فارغ از شایعاتی که برخی رسانه‌ها برای بالا بردن کلیک و مجبورکردن برخی خوانندگان وبازیگران به مصاحبه وموضع‌گیری راه می‌اندازند، گاه ممنوع‌الکاری و ممنوع التصویری را به یک ابزاری تبلیغی درمی‌آورند.  چه آن‌که  وقتی دنبال می‌کنیم می‌بینیم هیچ دلیل عقلی و منطقی برای ممنوع شدن کار و تصویر هنرمندی وجود ندارد واگر رفتار و برخورد  عجیبی را هم ملاک این موضوع معرفی می‌کنند، باید گفت بدتر از آن را دیگرانی انجام داده‌اند که نه ممنوع‌الکار شده‌اند و نه ممنوع‌التصویر.
اما چه شده که به ناگاه برخی سایت‌های اصلاح طلب  که برخی از آنها بیشتر مطالبش رنگ و بوی سیاسی می‌دهد، لیست افراد ممنوع الکار و ممنوع التصویر را رو می‌کند؛ درحالی‌که نه در صفحه اینستاگرام  این هنرمندان و نه به واسطه اطرافیانشان  خبری از چنین ماجرایی نیست. حتی سخنگوی وزارت ارشاد هم ابراز بی‌اطلاعی کرده است. شاید حتی خود فرد هم از چنین شایعاتی بی‌خبر باشد. جدا از اینکه  گاه برخی رسانه‌ها  گرفتار شایعاتی در فضای مجازی می‌شوند همانند خبر فوت بعضی بازیگران که هرازگاهی در رسانه‌ها منتشر می‌شود  و باعث حیرت خود آنها  و خانواده‌هایشان می‌گردد.
شیطنت‌های رسانه‌ها دراین عرصه هم دور از ذهن نیست. چراکه  در همین ایام محرم  شاهد رفتارهای هنجارشکنانه ای مانند تک‌خوانی زن به نام اپرای عاشورا بودیم .رفتاری وقیحانه که به زعم بسیاری از اهالی هنر ضد ارزشی و غیر دینی بود جالب این است که چنین اثری از خواننده زن  اجرا می‌شود و ممنوع الکار و ممنوع التصویر نیست‌ مجوز هم دارد! اما خوانندگان معروفی که مدام صداوسیما  آثار آنها را پخش می‌کند ممنوع الکار شده‌اند؟! آن‌هم زمانی که همه می‌دانند به دلیل عزاداری امام حسین در محرم و صفر صداوسیما  خیلی از موسیقی‌های غیر مرتبط و ناهمخوان با فضای عزاداری را پخش نمی‌کند.
با همه این احوال خبرسازی برخی رسانه‌ها که سعی کرده‌اند موج‌سازی کنند فرصت خوبی است تا نسبت به رخدادهای موسیقیایی کشورمان کمی بیندیشیم. این‌که چرا و چطور برخی هنرمندانی که به واسطه صداوسیمای ایران شناخته و بزرگ شده‌اند و از بودجه‌های ملی ارتزاق می‌کنند نسبت به چارچوب اخلاقی و ارزشی جامعه شیعی که در آن هستند شناخت زیادی ندارند و به  صرف آن‌که  با یک شرکت تولید کننده  آثار موسیقی، قراردادی  بسته‌اند درهر گوی و فضایی وارد می‌شوند؟!  چه آنکه  اثرگذاری این قشر به جوانان غیر قابل کتمان  است.
هرچند طرفداران آنارشیسم به اشکال مختلف  سعی کرده‌اند هنر هنرمندان را از چارچوب  و قوانینی که برای همه و درجهت  رفاه  حال عمومی درکشور درست شده است برهانند و جدا کنند، اما حداقل لزوم  تشکیل  ساختار و بستر مساعد فرهنگی برای انتقال ارزش‌ها به اهالی موسیقی لازم است. زیرا گاهی برخی خواننده‌ها آنچنان خودباخته فضای ماهواره‌ها  می‌شوند که ایرانی بودن خود را  از یاد می‌برند.
هیچ کس منکر آن نیست که فضا و نگاه  هنری و فرهنگی دراین عرصه  حرف اول را  می‌زند. اما  حداقل باید اهالی فرهنگ  و هنر را در رابطه با  بایدها و نبایدهای اجتماعی و فرهنگی آگاه  کرد. به این دلیل که ممکن است  هنرمند نسبت به  تاثیرات منفی و مثبت  برخی از رفتارهای خود آگاهی نداشته باشد یا در زمینه آنچه باید، اطلاعات کافی بدست نیاورده باشد. در هر صورت شهرت  آفت‌هایی دارد قبل از آنکه هنرمندان ما به ان گرفتار شوند، باید بستر فرهنگی و آموزشی درستی ایجاد کرد  تا از عواطف و احساسات پاک  آنها سوء ‌استفاده نشود.
فرهنگ نیوز

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3986

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.