تاریخ ارسال : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۵:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سود ۱۰ سنتی صادرات گاز که صرفه اقتصادی ندارد/ گاز را در داخل مصرف کنیم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مرکز پژوهشهای مجلس در جدیدترین گزارش خود با عنوان «مقایسه صادرات گاز به روش خط لوله و ال.ان.جی» که در خرداد ماه سال ۹۶ منتشر شده است اطلاعات جالب توجهی را در خصوص مقایسه صادرات گاز با خط لوله و ال ان جی منتشر کرده است.

 

در بخشهایی از این گزارش آمده است صادرات گاز همواره یکی از مسائل اصلی حوزه انرژی کشور بوده و در این میان انتخاب روش صادرات برای صادرات گاز کشور بسیار حائز اهمیت است.

 

براساس پیش بینی مراکز معتبر بین المللی انرژی، گاز طبیعی موثرترین نقش را در آینده انرژی جهان ایفا خواهد کرد و از آنجا که ایران دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است این منبع انرژی می‌تواند به عنوان مزیت اصلی ایران در عرصه داخلی و بین المللی مورد توجه قرار گیرد.

 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است صادرات گاز چه به روش خط لوله و چه به روش ال ان جی هزینه بر است که علیرغم نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالا، سود کمی را عاید کشور می کند.

همانطور که در این جدول قابل ملاحظه است در قیمت فعلی نفت سود خالص حاصل از صادرات گاز به بازارهای صادراتی بین ۰ تا ۱۰ سنت در هر متر مکعب است که این موضوع در فواصل بالای ۳ هزار کیلومتر مصداق دارد و همچنین سود خالص صادرات گاز در بهترین حالت یعنی در زمانی که قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد در بازارهای منطقه حدود ۳۵ سنت در هر متر مکعب خواهد بود.

 

بر این اساس در شرایط کنونی که صادرات گاز طبیعی ایران فاقد توجیه اقتصادی است بهتر است این انرژی پاک در داخل مصرف شود.

 

گزارش کامل مرکز پژوهشهای مجلس در زیر قابل ملاحظه است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=52664

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.