تاریخ ارسال : ۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سوگواره پنجم تعزیه استانی ده‌زیار کرمان به‌کار خود پایان داد+اسامی برگزیدگان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان پنجمین سوگواره استانی تعزیه ده‌زیار کرمان شامگاه جمعه با حضور احمد علی‌رمضانی مدیر‌کل صدا و سیمای استان کرمان، محمود وفایی مدیر‌کل میراث فرهنگی استان کرمان و جمعی از مسئولان محلی بخش چترود در روستای ده‌زیار کرمان برگزار شد.

در این مراسم ثارالله انکوتی دبیر اجرایی پنجمین سوگواره استانی تعزیه ده‌زیار کرمان اظهار داشت: تعزیه یک هنر فاخر دینی است که به صورت کاملا مردمی برپا و اداره می‌شود.

وی با بیان اینکه سوگواره تعزیه ده‌زیار یک سوگواره موثر در ارتقای سطح تعزیه استان بوده و جنبه آموزشی دارد گفت: اجرای تعزیه با یک موضوع و دیدن نقاط ضعف و قوت شبیه‌خوانان از سراسر استان بزرگترین ویژگی این سوگواره است.

دبیر اجرایی پنجمین سوگواره استانی تعزیه ده‌زیار کرمان متاسفانه این هنر آئینی با توجه به ظرفیت بالایی که دارد، مظلوم واقع شده است افزود: در مدت برگزاری پنجمین سوگواره استانی تعزیه ده‌زیار ۱۰ مجلس تعزیه به یاد امام راحل اجرای عمومی شد.

وی از استقبال گسترده مردم و مسئولان استان از برگزاری سوگواره تعزیه ده‌زیار خبر داد و خاطر‌نشان کرد: مردم ده‌زیار نشان دادند که برای انجام فعالیت‌های فرهنگی مذهبی در استان حرف دارند و برگزاری سوگواره تعزیه در این سطح که با حضور تعداد زیادی از مسئولان استانی در شب‌های برگزاری سوگواره نیز همراه بود نشان از رضایت نسبی مردم و مسئولان از نحوه برگزاری سوگواره بود.

انکوتی با بیان اینکه سوگواره تعزیه ده‌زیار قابلیت ملی شدن را در سال‌های آینده دارد گفت: خوشبختانه روستای ده‌زیار توانسته است در راستای معرفی این آئین مذهبی که بسیار مورد اقبال مردم است اثر گذار باشد.

در این مراسم که با اجرای بخشی از مجلس تعزیه شهادت حضرت علی‌اکبر‌(ع) توسط گروه تعزیه‌خوانی حضرت ابوالفضل‌(ع) روستای ده‌زیار همراه بود، بیانیه هیئت داوران توسط مسعود گنجعلیخان‌ حاکمی عضو هیئت داوران پنجمین سوگواره استانی تعزیه ده‌زیار کرمان قرائت شد.

بر این اساس در بخش موسیقی، مقام دوم نوازندگی ترومپت به امیر دوست محمدی و مقام سوم نوازندگی ترومپت به حسین نخعی داده شد و از دانیال مهدوی به‌عنوان مقام دوم نوازندگی طبل ریز و مهدی نورمندی به‌عنوان مقام سوم نوازندگی طبل ریز و همچنین علیرضا میراحمدی به‌عنوان مقام دوم نوازندگی طبل درشت و امیرحسین آزادی به‌عنوان مقام سوم نوازندگی طبل درشت تجلیل شد.

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از تسنیم در بخش مخالف خوانان، هیئت داوران بدون درنظر گرفتن رتبه‌های اول و دوم، مقام سوم شبیه خوانی ابن سعد را به علیرضا مختارآبادی، به دلیل اجرای بدون غلط در شعرخوانی و داشتن ویژگی‌های فیزیکی و رعایت آکسان گذاری در کلام و گفت‌وگوهای دو نفره مناسب، بدون در نظر گرفتن رتبه‌های اول و دوم، مقام سوم شبیه‌خوانی ابن زیاد را به مجتبی سعادتی و به دلیل گفت‌وگوهای حماسی و سنگین و تکیه کلام‌های به جا، ایجاد حرکات بدنی دراماتیکی که نشانه خشونت و بی‌رحمی همراه با رقت و احساس و همدردی با اولیا است، بدون در نظرگرفتن مقام اول، مقام دوم شبیه‌خوانی شمر را به عباس نخعی و مقام سوم شبیه‌خوانی شمر را به محمد زارکوهی داد.

همچنین در بخش موافق خوانی، هیئت داوران، مقام سوم شبیه‌خوانی خطیب و هاتف را به سیاوش توکلی، مقام اول شبیه خوانی پسر حر را به مهدی حافظی، مقام سوم شبیه‌خوانی حضرت عباس‌(ع) را به صورت مشترک به علی عبداللهی و امیرحسین میراحمدی، مقام دوم شبیه‌خوانی امام‌(ع) را به مصطفی حاجتمند، مقام سوم شبیه‌خوانی امام‌(ع) را به رضا میراحمدی، مقام اول شبیه‌خوانی حر را به محمدمهدی میراحمدی، مقام دوم شبیه‌خوانی حر را به وحید رمضانی و مقام سوم شبیه‌خوانی حر را به حجت نخعی داد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56005

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.