تاریخ ارسال : ۰۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۵:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سیا، چه طور شهروندان را سیاه می کند؟

بری سیل (تام کروز) خلبان سرویس هوایی حمل و نقل TWA، در یکی از پروازهای ایالات متحدهی جنوبی در پاناما، شیفر مامور ارگان سیا باب آشنایی را با بَری سیل می‌گشاید و به او ایده می‌کند، با یک هواپیمای تند و مجهز به دوربین‌ عکسبرداری از اردوگاه‌های چریک‌های کمونیست در کشورهای ایالات متحدهی لاتین برای ارگان ارگان سیا تصویر دریافت کند. بری پتانسیل سقوط اخلاقی را برای اکتساب سود زیادتر و جاه‌طلبی کسی دارد و شیفر از این نقطه ضعف بخوبی بکارگیری می‌کند.

سیل به محض ورود به ایالات متحدهی جنوبی با پابلو اسکوبار، برجسته‌ترین چهره مافیای مواد مخدر آشنا می‌شود و پس از عکسبرداری برای ارگان ارگان سیا، با هواپیمایی پر از کوکائین وارد خاک ایالات متحده می‌شود. واسطه ارگان ارگان سیا، در دور دوم فعالیت‌ بری سیل از او می‌خواهد، سلاح‌های ساخت روسیه را برای مبارزان ضد کمونیسم کانترا در نیکاراگوئه، کلمبیا و دیگر محل ها ایالات متحدهی لاتین حمل کند و یاغیان ضد کمونیست را برای آموزش نظامی به ایالات متحده بیاورد.

بَری سیل، یکی از پدیده‌های خاص دهه ۱۹۸۰ در اوج نبرد سرد و مبارزات دولت دونالد ریگان با کمونیسم در ایالات متحدهی جنوبی بود، ولی بری‌ سیل در فیلم ساخت ایالات متحده، ضد قهرمان یگانه و جالبی نیست. شخصیت بری برای بیننده اهل سینما و تلویزیون زیاد آشناست.

بَری سیل در این فیلم انسان مجال طلبی نشان داده می‌شود که بازیچه دست ارگان ارگان سیا و قاچاقچیان سودجود قرار گرفته هست. این متد خاص در شخصیت پردازی علت می‌شود، بری سیل از آن چیزی که درباره‌اش در تاریخ درج شده فاصله دریافت کند و مبدل به یک شخصیت جالب سینمایی گردد. گاهی فراموش می‌کنیم، سیل وجود داشته و کامل کروز در چشم بیننده بری به نظر می‌رسد. یانکی خاصی بود که فرزند زمانه نبرد سرد شمرده می‌شد. با تماشای این فیلم، بیننده از خودش پرسش می‌کند، آیا واقعا چنین شخصیت هیجان‌انگیزی وجود داشته هست. آ آیا این شخصیت حقیقی است؟ فیلم ساخت ایالات متحده با کمی آرایش حقیقت و سینمایی کردن مبحث و شخصیت‌محوری، متهم به دروغ‌پردازی نیست، لکن متهم به نادیده گرفتن گوشه‌هایی از زندگانی بَری سیل هست.

فیلم ساخت ایالات متحده سطحی، پرزرق و برق و هالیوددی نیست، فیلم زاویه‌داری هم شمرده نمی‌شود. فیلم ساخت ایالات متحده داگ لیمن، آسان و سر راست و هیجان انگیز، از پشت پرده تاریخ، ارگان ارگان سیا و گردش‌های سیاسی، لحظه‌ای در دهه ۸۰ پرده برمی‌دارد.

لیلا مودت


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75809

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.