تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سیاست تازه فارابی، عهدنامه ترکمانچای است؟

فرانک آرتا در روزنامه شرق درج کرد: مشخص بود انتشار راهبرد تازه بنیاد سینمایی فارابی در رسانه ها با تصویر العمل های متمایزی روبه رو خواهد گردید. هنگامی رویه ای که سال ها، اصل بوده، یکباره بخواهد دگرگونی کند، حتما رد کنندگانی خواهد داشت.    اما در این مدت دیدگاه بعضی از سینماگران به این سیاست ها متمایز هست. به طور مشخص انتقادات مهدی فخیم زاده و کیومرث پوراحمد آن مقدار سروصدا به پا کرد که بنیاد سینمایی فارابی ناچار به انتشار اطلاعیه گردید. علی الظاهر ارزشمند ترین ایرادات به فارابی به «شیوه های پشتیبانیی فارابی از تولید فیلم» مرتبط می گردد. در راهبرد موخر فارابی قرار شده که دیگر فارابی خود رأسا وارد پروسه وام دهی نشود و آن را به صندوق ارزشی هنر تفویض کند.  با این رویکرد تابش در مقابل این سؤال «شرق» که «نحوه اهدای تسهیلات ارزشی به فیلم ها و پیوندتان با «صندوق ارزشی هنر» در عین نکات مثبت، این سؤال را به وجود می آورد که آیا تامین کنندگانی که سال ها به گرفتن وام بلاعوض عادت کرده اند، به این روش تازه تمکین خواهند کرد؟ یا به طور اساسی نحوه مواجهه شما با آنان چیست»، این نوع جواب داد: «دراین باره پیش از هرچیز، ضروری هست بر این نکته اهتمام کنم که بنیاد سینمایی فارابی در هیچ مرحله ای، پشتیبانیی که در قالب وام پرداخت کرده باشد، عنوان بلاعوض نداشته هست.   یادمان نرود، فلسفه وجودی و کلیدی بنیاد، پشتیبانی از سینماگران ایرانی هست که مرحله های متفاوت شکل اجرائی آن تفاوت هایی داشته ولی چنین پشتیبانیی هیچ گاه بلاعوض نبوده هست. به طور مستمر بنیاد با عنایت به بضاعت پولی خود، درصدد پشتیبانی از آثاری که از خصوصیت هایی فرهنگی و هنری خاصی بهره مند بوده اند برآمده و با پرداخت وام هایی، مساعدت کرده فیلم ساز بتواند اثر مد دیدگاه خودش را خلق کند.    
    او قراردادهای تازه فارابی را با قرارداد ترکمانچای قیاس کرده و نوشته فارابی با قراردادهای مبتنی بر همکاری می خواهد رانت تازه ایجاد کند. او در این یادداشت طنز گفته بود که هیچ وقت سراغ تسهیلات فارابی نرفته و از سمتی هم پیداکردن تامین کننده و سرمایه گذار برای هر نوع فیلم نامه ای کار سادهی نیست.    زیرا تامین کننده های ما فعلا به یک نوع کمدی بخصوص از نوع لودگی تمایل پیدا کرده اند و تامین کننده قسمت دولتی هم با من و امثال من پالوده نمی خورند، برای اولین بار سراغ فارابی رفتم. او دنبال کرد: «به خودم اظهار کردم خدا رو چه نگاه کردی شاید برای یه دفعه ام که شده از این نمد فارابی یه کلاهی هم واسه ما صحیح بشه. شال و کلاه کردم و تو اردیبهشت سال کنونی فتوکپی شناسنامه و کارت ملی و اصل و چکیده فیلم نامه و فیش ثبت بانک فیلم نامه و کوفت و زهر مار و…    بردم تحویل قسمت فرهنگی فارابی دادم، گفتن خبر می دیم.    ..   مسئول قسمت پولی اظهار کرد: «کشتی بان را سیاستی دگر آمد، فارابی دیگه به فردی وام نمی ده، ما همکاری می کنیم».   .. هر چی تفکر کردم نگاه کردم با ۴٠٠ میلیون فارابی و نقدینگی خودم نمی تونم فیلمو تموم کنم. آ   اما درعین حال بعضی ها معتقدند راهبرد عرضه شده، شفافیت ضروری را ندارد.  این در حالی هست که تابش معتقد هست خیلی از سینماگران تا هم حالا زیادتر قسط های وام های خود را به فارابی پرداخت نکرده اند! اما درعین حال بعضی از سینماگران معتقدند در همه جای دنیا اغلب دولت ها از سینماگران برای پشتیبانی از قسمت فرهنگی و هنر در کشور، وام های بلاعوض می دهند، نظیر کشور فرانسه. آ.. آیا بنیاد فارابی ضروری هست به فیلم سازان تجاری ساز هم مساعدت کند؟! کیومرث پوراحمد در ایراد به راهبرد موخر فارابی با مطرح کردن مسائلی مانند «خاله بازی» و «فامیل بازی» و «معامله کردن پست» بیان کرد: «پست ها را به اشخاصی می دهند که مناسب نیستند و منحصرا میزشان را چسبیده اند و دلشان نه برای ایران، نه برای کودک ایران و.  آ  ضروری هست شرایطی آماده گردد که فیلم سازان فیلم بسازند. او با اظهار اینکه «بنیاد فارابی گفته خودم برای ساخت فیلم نامه ام سرمایه بیاورم و این در حالی هست که به بعضی ها که نورچشمی می باشند، سرمایه می دهند». همچنین مبحث، هنگامی سالی یک فیلم می ساختم؛ اما هم حالا هر پنج یا شش سال یک فیلم می سازم.   تابش در تازه ترین اظهار کرد وگوی خود با ایسنا با اظهار اینکه «میزان طلب های بنیاد از تامین کنندگان متمایز است»، دنبال کرد: «از سال ۶۳ تا امروز پرونده هایی وجود دارد. هیئت امنای بنیاد، تشخیص تکلیف قرض های تامین کنندگان را بخشی از تکالیف بنیاد قرار داده که تا انتهاء سال جاری ضروری هست این اقدام صورت پذیرد. 
  این لیست تامین شده و بعضی از تامین کنندگان که فیلم شان در اکران موفق بوده، می آیند و توان دارند اقساط قرض خود را بازپرداخت کنند و وام بنیاد را پس می دهند؛ اما درباره های که توان بازپرداخت وام را نداشته اند، شیوه کار در سال های سابق این بوده که در همکاری با فیلم سازان بعضی از حقوق فیلم ها به جای بازپرداخت وام، تهاتر می شده هست یا بخشی از آن پول را تامین کننده و فیلم ساز به صندوق فارابی برمی گرداندند».


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77235

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.