تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
توجیه گرانی ارز؛

سیف: گرانی ارز کار تلگرام بود!/ نوبخت: خروج ارز برای خرید ویلا و خانه در کشورهای همسایه

نوبخت: خروج ارز برای خرید ویلا و خانه در کشورهای همسایه و بازنگشتن ارزهای پتروشیمی عامل به هم خوردن بازار ارز بود / سیف: تلگرام و دشمنی‌های کشورهای عربستان و امارات در تعطیلات نوروزی دلار را گران کرد…


به گزارش شلمچه نیوز، بعد از خبر خوش کاهش نرخ ارز و تک‌نرخی کـردن آن با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در نیمه شب دوشنبه روزگذشته معاون رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی درباره این طرح و ریشه‌های به وجود آمدن بحران در بازار ارزی سخن گفتند. اما طرح دستوری آنان شباهت زیادی به طرح و روش دولت دهم بعد از تحریم دارد.
طرح‌هایی که نوبخت و سیف درباره ساماندهی بازار ارزهای خارجی بیان کردند کپی آسانی از طرح‌های دولت دهم از جمله نظارت بر ارزهای صادراتی، ساماندهی تقاضای ارز و تثبیت موقتی نرخ ارز بود. هر کدام هم سعی کردند عوامل مهمی را که منجر به بر هم خوردن بازار ارز کشور شده تشریح کنند. با این حال نسخه پیچیده شده همان رویه‌ای بود که دولت دهم برای بحران ارزی سال آخرش اتخاذ کرد و ابتدا نرخ ارز را هزار و ۲۲۶ تومان و تک‌نرخی اعلام کرد و سپس سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی را راه‌اندازی کرد که در این دولت «نیما» نامگذاری شده است. با این حال اگر این طرح عملیاتی شود از یک سو کنترل قاچاق و واردات بی‌رویه ساماندهی خواهد شد و از سوی دیگر گرانی‌های ناشی از افزایش لجام‌گسیخته دلار و ارزهای خارجی به جامعه تحمیل نخواهد شد.
نوبخت در یک نشست خبری که موضوع نشست و بودجه ۹۶ و ۹۷ را تحت شعاع قرار داد، گفت: از این پس واردکنندگان کالا در صف خرید ارز دیده نخواهند شد.

ارز واردکننده تأمین است
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تمامی ارز موردنیاز برای واردات کالا از طریق بانک مرکزی تأمین خواهد شد، گفت: از این پس هیچ واردکننده‌ای را در صف خرید ارز نخواهیم دید.
محمدباقر نوبخت از کافی‌بودن عرضه از محل درآمدهای نفتی ۵۰میلیارد دلاری و همچنین از محل صادرات غیرنفتی ۴۷میلیارد دلاری خبر داد و گفت: تقاضا برای واردات که رقم آن حدود ۵۵ میلیارد دلار می‌باشد و همچنین تقاضای دیگر برای واردات خدمات می‌باشد که مهم‌ترین آن ارزهای خارج شده توسط مسافران می‌باشد. رقم واردات خدمات سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود، یعنی کل نیاز متعارف به ارز ۸۰ میلیارد تومان است و عرضه ۹۷ میلیارد تومان ! اما در توضیح وی و با توجه به آمار خروج بیش از ۲۷میلیارد دلار سرمایه به شکل ارز در سال گذشته محاسبه نشده بود و احتمالاً آمار قاچاق نیز چندان جدی مدنظر قرار نگرفته است.
با این حال باید امیدوار بود که برنامه اعلام شده، ساماندهی همین بخش از تقاضای ارزهای خارجی باشد که اصطلاحاً بدون توجیه خارج می‌شود و شامل قاچاق، مهاجرت‌های ناشی از سرمایه‌گذاری و ارزهای دیجیتال می‌شود!

کنترل ارزهای صادراتی
نوبخت گفت: برای کنترل ارزهای حاصل از صادرات، دولت روزگذشته مصوب کرد تا تمام ارزهای حاصل از صادرات باید در یک سامانه ثبت‌ شود و برای مصارف داخلی مورد استفاده قرار گیرد. سخنگوی دولت گفت: درست نیست به صادرات تسهیلاتی از جمله معافیت داد اما صادرکنندگان ارز حاصل از فروش محصولات را در خارج از کشور نگهداری کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه چرا نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای نرخ ارز در نظر گرفته شد، گفت: مبانی محاسباتی متعددی در جلسات ستادی برای نرخ ارز مطرح شد و نرخ‌هایی مانند ۳ هزار و ۹۰۰ تومان، ۴ هزار و ۵۰۰ و ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نیز اعلام شد. اما نرخی که در نهایت توانست اعضای حاضر در جلسه را قانع کند و می‌تواند در آینده هم کاهش داشته باشد، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است. وی با اشاره به بخشی از تقاضا که نه برای واردات کالا است، اشاره کرد و گفت: این افراد برای جابه‌جایی ریال به دلار آمدند تا ارزش پولشان حفظ شود.
وی همچنین از تشکیل کمیته‌ای برای تأمین نیازهای خرد مردم خبر داد که ساز و کار آن تهیه خواهد شد. سخنگوی دولت تصریح کرد، مجاز نیستیم ارز کشور را برای اموری صرف کنیم که افراد می‌خواهند سرمایه از کشور خارج کنند و مثلاً می‌خواهند خانه یا ویلایی در کشور همسایه خریداری کنند. اشاره وی هجوم برخی سرمایه‌گذاران برای خرید خانه در کشورهایی مانند گرجستان و قبرس است.

ارزهای پتروشیمی هم وارد کشور نمی‌شدند!
نوبخت گفت: از محل فروش نفت و پتروشیمی، محل‌هایی را برای تأمین ارز موردنیاز کشور در نظر گرفتیم که البته بخشی از ارز صادرات نیز بنا به دلایلی وارد کشور نمی‌شد، اما اکنون آنها را نیز توصیه کرده‌ایم که وارد بازار شوند و ارز خود را توزیع کنند. ما نباید عده‌ای را تشویق کنیم و معافیت مالیاتی بدهیم و به آنها مشوق بدهیم، بعد ارز خود را به کشور نیاورند. بنابراین سامانه‌ای را تعبیه کردیم که همه باید ارز حاصل از صادرات خود را اظهار کنند. محمدباقر نوبخت گفت: همه افرادی که می‌خواهند کالا وارد کنند، باید ثبت سفارش انجام دهند و بدون ثبت سفارش واردات امکانپذیر نیست. فعلاً بانک مرکزی با عدد ۴ هزار و ۲۰۰تومانی، این توانایی را دارد که همه این ۷۶میلیارد دلاری را که برای واردات کالا و خدمات نیاز داریم و البته از طریق ثبت‌سفارش هم انجام می‌شود، تأمین کند. نوبخت گفت: تکلیف مسافران نیز مشخص است نه اینکه عده‌ای از این طرف خیابان ارز بگیرند و آن طرف بفروشند.

ارز کوپنی نمی‌شود
سخنگوی دولت گفت: خوشبختانه در آن شرایطی نیستیم که منابع ما نسبت به مصارف واقعی کم است، ارز را کوپنی کنیم. وی در پاسخ به این سؤال که ابهاماتی همچون ورود اتوبوسی افراد برای خرید ارز، دست‌های پنهان قاچاقچیان اربیل و امارات و مواردی از این دست در مورد التهاب اخیر بازار ارز مطرح است، گفت: آنچه گفتم واقعیت‌هایی از صف‌های طویلی بود که تشکیل می‌شد. بنابراین بخشی از تقاضایی که اکنون بیش از نیاز بازار وجود دارد، کاذب است. البته حتماً آقای آشنا مسائل خود را توضیح خواهند داد. اما حرف ما این است که عرضه ما در ارز بیش از تقاضا بوده است ولی تقاضای کاذب وارد شده از کانال‌هایی بوده که از اتوبوس‌ها گرفته شده یا افرادی که می‌خواهند نشان دهند که دولت ناکارآمد است.
وی اظهار داشت: دشمن می‌خواهد که با عربده‌کشی‌های ترامپ، جو روانی ایجاد کند، ولی ما نباید با ‌مارش دشمن پا بکوبیم، بنابراین انتظار ندارم که غیر از واقعیت، رسانه‌ها اعلام کنند؛ البته باید قبول کرد که بازار ارز را با مماشات اداره کردیم و در نهایت، تصمیم قاطعی را اتخاذ کردیم.

گرانی‌ها کار کشورهای منطقه و تلگرام بود
اما در دیگر سو، ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با سخنان متناقضی درباره وضعیت التهاب بازار توضیح داد و گفت: قیمت ۴هزار و ۲۰۰ تومانی دلار که تعیین ‌شده ثابت نمی‌ماند و این بی‌ثباتی ۶-۵ درصدی منطقی است، ولی گرانی‌ها در ایام تعطیلات کار تلگرام و کشورهای منطقه است!

وی اظهار داشت: قرار نیست ۴هزار و ۲۰۰تومان ثابت بماند، ممکن است در طول سال ۶‌-‌۵ درصد هم تغییر کند که این امری کاملاً طبیعی است. چرا باید اجازه بدهیم ثروت ملی بی‌حساب و کتاب از کشور خارج شود؛ اینها را باید کنترل کنیم. چرا بازار را ملتهب کنیم تا ارز مقصد خود را پیدا کند؟ رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نرخ مبادله‌ای دیگر وجود ندارد. یک نرخ فقط داریم که همان ۴هزار و ۲۰۰تومان است و با این نرخ همه نیازهای منطقی کشور، دانشجو، بیمار و مسافر پاسخ داده می‌شود.
اما روز گذشته کسانی که نیاز به خرید داشتند، نمی‌دانستند به کجا مراجعه کنند و اطلاعیه بانک مرکزی هم نشان نمی‌داد که نیازمندان واقعی دلار باید به کجا مراجعه کنند.
وی درباره وضعیت صرافی‌ها با اجرای ارز تک‌نرخی گفت: لیست دادیم به نیروی انتظامی که همه صرافی‌های غیرمجاز را ببندند. برای صرافی‌های مجاز هم برنامه داریم، هنوز ارتباطات بانکی ما بعد از برجام نرمال نیست و در اینجا صرافی‌ها به‌ کمک ما می‌آیند. رئیس کل بانک مرکزی درباره سکه نیز گفت: امروز تصمیم لازم را می‌گیریم، ما از این پس مبنای قیمتگذاری‌هایمان دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی خواهد بود. نرخ سکه باید با این دلار تعدیل شود. در همین حال قیمت سکه نیز که دو روز پیش در بانک مرتبط با بانک مرکزی عرضه شده بود، برای هر دلار قیمتی معادل ۴هزار و ۸۵۰تومان در نظر گرفته بود که روز گذشته بانک کارگشایی تعطیل بود.

ایراد رئیس‌مجلس به سیف
همچنین لاریجانی به سیف گفت: این ایراد به کار شما وارد است که چرا این تصمیم‌ها را قبلاً نگرفتید؟ الان چند ماه است که کشور درگیر دلار است. وی در ادامه گفت: روز دوشنبه جلسات مستمری با اعضای دولت و معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد تا بتوانیم برای فضای فعلی به بهترین تصمیم برسیم.

شرایط عادی نیست
رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: با توجه به افق دیدی که وجود دارد، شرایط عادی نیست و دشمنان در حال برخی اقدامات هستند.
وی افزود: سامانه‌ای ایجاد شده تا تمامی ارزهای ورودی به کشور از منابع مختلف و همچنین مصارف در کشور در این سامانه وارد شود.
وی البته در بخش دیگری از سخنان خود گفت: الان شرایط اقتصادی ما مطلوب است و باید مدیریت درست را اعمال کنیم که با ساختار جدید ان‌شاءالله مشکل حل می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهاراتی مبنی بر دستوری بودن دلار ۴هزار و ۲۰۰تومانی تصریح کرد: نرخ دلار ۴هزار و ۲۰۰تومانی بر مبنای مدیریت شناور است و اصلاً دستوری نیست، چراکه اگر بخواهیم دستوری عمل کنیم، به مشکل جدی برمی‌خوریم. وی افزود: این مدل کمک می‌کند ثبات را داشته باشیم تا اقتصادمان قابل پیش‌بینی‌‌تر باشد. رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: ۴۰یا ۵۰درصدی که به نرخ ارز اضافه شده است، باید بگویم که از سال ۹۲تاکنون تورم انباشته ما ۸۲درصد بوده و نرخ ارز در آن زمان ۳هزار تومان که امروز ۴هزار و ۲۰۰تومان است و این افزایش هزار و ۲۰۰تومانی، ۴۰درصد است که اوج افزایش قیمت دلار هم ۷۵درصد بود که تورم انباشته ۸۲درصدی قابل توجیه بود و تنها چیزی که قابل دفاع نیست، نوسانات شدید است و این نوسانات شدید در اقتصاد مشکل ایجاد می‌کند و برنامه‌ریزی‌های ما بر این است تا از این نوسانات شدید جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: بازار ارز در سال‌های گذشته در تعطیلات تا ۱۵فروردین هیچ تحرکی نداشت و اتفاقات و التهاباتی که رخ داد، فقط‌و‌فقط در فضاهای تلگرامی و شبکه‌های مجازی بود و ما شاهد معاملات ۲۰۰، ۳۰۰هزار دلار کاغذی و غیرواقعی بودیم. وی افزود: ردپاهایی وجود دارد از توطئه‌هایی که حتی کشورهای اطرافمان دارند می‌کنند و در امارات و عربستان بیکار ننشسته‌اند، ‌در بازار دبی هر روز علیه اقتصاد ما تلاش می‌شود، ما باید آرامش خودمان را حفظ کنیم و به دشمن اجازه ندهیم که به این مسئله امید ببندند.

دولت صدای واحد ندارد
همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بعد از سخنان سیف با بیان اینکه دلار باید به تدریج به ارز تک‌نرخی ۴ هزار‌و۲۰۰ تومان می‌رسید، گفت: در دولت صدای واحد اقتصادی وجود ندارد و بخشی از این التهابات ارزی ناشی از همین امر بود. وی از رئیس مجلس خواست تا به دولت تذکر دهد که چرا صدای واحد در تصمیم‌های اقتصادی وجود ندارد؛ الان مشاوران دولت از دلار بالا دفاع می‌کنند و بعد سیاست دولت چیز دیگری است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قطعاً بخشی از این التهابات در بازار ارز ناشی از همین غیرهماهنگی در مسئولان اقتصادی دولت است.

مردم در مقابل صرافی‌ها تجمع نکنند
اما در بازار تهران بعد از آن امید نیمه شبانه جهانگیری ارز در بازار آزاد عرضه نمی‌شود و تابلوها قیمت خرید و فروش ارز را ۴ هزار و ۲۰۰تومان نشان می‌دهند. برخی با متلک می‌گویند، صرافان برای رضای خدا دلار خرید و فروش می‌کنند. در حالی که اصلاً دلاری برای عرضه نیست و هنوز کسی نمی‌داند چگونه باید به دلار مورد نیازش دسترسی پیدا کند.
براساس اطلاعیه بانک مرکزی، هرگونه خرید‌و‌فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذی‌صلاح با این اشخاص براساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌کنند.
در عین حال اخبار درباره کاهش نرخ حواله‌های ارزی رد و بدل می‌شود و نشان از کاهش قیمت حواله‌ها تا زیر ۵هزار تومان دارد. هر چند که دلالان همچنان در بازار توسط دلالان آشنا با قیمت ۵هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌شد. اکنون باید منتظر ماند و دید که با این طرح شکوفه‌های امید اقتصاد سال ۹۷ جوانه خواهد زد یا به اعتقاد قاضی‌پور، عضو اتاق بازرگانی تهران قابلیت عملیاتی ندارد و باید فکری جدی‌تر کرد.

منبع؛ روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95387

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.