تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سیل مساعدت های از جانب مردم به منطقه های زلزله زده +عکس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از جام جم، ارسال کمک‌ها در چند روز موخر، با تشکر زلزله‌زدگان همراه بود. پایگاه‌های هلال‌احمر در سطح شهر‌ها در حال جمع‌آوری کمک‌های از جانب مردم به زلزله‌زدگان می باشند و این کمک‌ها از مسیر زمین و هوا به شهرهای کرمانشاه ارسال می‌شود.

طی دو روز موخر ترافیک پر وزن در ورودی شهرستان سر پل ذهاب شکل گرفته که زیادتر ‌خودروها دربردارنده کمک‌های هدیه شده مردم می باشند.

با دقت به سردی هوا و پیش‌بینی هواشناسی در مورد آغاز بارش در غرب کشور، احتیاج به چادر و نایلون اکثر از هر چیز دیگری در منطقه وجود دارد.

امدادرسانی در منطقه سه قربانی گرفته و نیروهای نظامی در کنار امدادگران و نیروهای از جانب مردم در حال پخش آب، غذا و لباس در میان زلزله‌زدگان می باشند.

چادر، احتیاج کلیدی زلزله‌زدگان

شش روز پس از زمین‌ لرزه کرمانشاه، چادر همان طور احتیاج کلیدی زلزله‌زدگان بخصوص در روستاهای دشت‌ذهاب هست.

یکی از ساکنان دهاتی امام‌عباس قسمت ازگله به خبرنگار جام‌جم اظهار کرد: یکشنبه‌شب من در حیاط بودم که زمین آغاز به لرزیدن کرد. به طرف منزل دویدم ولی شدت زلزله مرا روی زمین انداخت. آ

وی از وضع امدادرسانی گله دارد و می‌گوید: دهاتی ما از سرپل ذهاب فاصله بسیاری دارد و کمک‌ها وقتی به ازگله می‌رسد همه می‌شود. چادر نداریم. فامیل بعضی ساکنان چادرهای مسافرتی آورده‌اند ولی این چادرها در مقابل باد و باران مقاوم نیست. آ آب و غذا به ما رسانده‌اند ولی کم بودن چادر در منطقه وجود دارد. شب‌ها هوا خیلی سرد و تحمل آن طاقت‌فرسا می‌شود و اگر چادر نرسد بر اثر سرما تلفات خواهیم داشت.

مردی که خانم و بچه خود را در زلزله از‌دست‌داده، می‌گوید: من دیگر چیزی برای از‌دست‌دادن ندارم. شما را به خدا قسم می‌دهم به این مردم مظلوم مساعدت کنید و پیرمردی را ارائه داد که در حال گریه کردن در غم از دست دادن خانواده و زندگانی خود بود و درخواست مساعدت به او را داشت.

یکی از شهروندان اسلام‌آباد غرب نیز می‌گوید: چهار شب و روز هست که مردم در این سرما برای گرفتن چادر و پتو مقابل هلال‌احمر این شهرستان جمع می‌شوند ولی تاکنون خبری از چادر و پتو نیست. به داد مردم برسید در کوچه و خیابان شب را تا صبح از سرما می‌لرزند.

مرد نابینایی از میان جمع به‌زحمت جلو می‌آید تا از دردهایش بگوید، او نیز با اندوه همه می‌گوید «کسی جوابگوی مردم نیست، مرد باشید بیایید مردم مظلوم اسلام‌آباد را بنگرید».

مرد جوانی نیز می‌گفت: به چه علت فردی نیست از این مردم بپرسد «چه مسئله ای دارید، چه درد و دستخوشی دارید؟»، پس از آن دستش را به‌سوی پیرمردی که روی زمین نشسته هست دراز می‌کند و می‌گوید این پیرمرد چهار روز هست برای یک چادر جلوی هلال‌احمر نشسته چه‌کسی ضروری هست به این مردم جوابگو باشد.

جوان دیگر که خود را از دهات به هلال‌احمر شهرستان اسلام‌آباد غرب رسانده هست، می‌گوید: من از کرند غرب به اینجا آمده‌ام. چند روز هست برای گرفتن یک‌تخته چادر برای خانم و بچه‌ام به فرمانداری و هلال‌احمر می‌آیم ولی تاکنون یک چادر به من روستانشین نداده‌اند.

فداکاری مادر

« همان شبی که زلزله آمد و خانه‌مان را ویران کرد. »

»

»

می‌گوید اگر او به کمکش نمی‌آمد، آشکار نبود حالا چه بر سر علی آمده بود.» » با فریادهای من، مرد همسایه برای مساعدت آمد، به او اظهار کردم صدای گریه علی را زیر آوار شنیده‌ام، ابتدا می‌گفت ضروری هست صبر کنی تا صبح گردد ولی وقتی نگاه کرد من با پای زخمی دست به‌کار شده‌ام، دلش سوخت و به من مساعدت کرد.

او می‌گوید: با دست، دیوارهای خشت و گلی را کنار زدیم.

حادثه تلخ

شامگاه پنجشنبه یک دستگاه ماشینی باری حامل کمک‌های از جانب مردم مردم شهرستان بوکان در جاده چشمه زرشک جوانرود دچاره سانحه گردید.

شناسایی اجساد همه نشده است

آ آرتین نهایتی، مدیرکل دکتری قانونی استان کرمانشاه روز گذشته اظهار کرد: تاکنون کار شناسایی هویت جان‌باختگان زلزله انتهاء نگرفته هست.

خفگی بچه در میان مصدومان

یکی از کارکنان بیمارستان تخریب‌شده شهدای سرپل ذهاب می‌گوید: بعداز زلزله شاهد اتفاقات تلخی بودیم. اشخاص بسیاری خدشه دیده شده بودند. من و همکارانم به آنجا رفتیم و به مصدومان مساعدت کردیم و آنان را به محوطه بیمارستان آورده و اموری اولیه معالجهی را برای آنان انجام دادیم.

وی اضافه کرد: زیادتر مصدومان از ناحیه سر خدشه دیده بودند.

این کادردرمانی دنبال کرد: فرزند خردسالی را میان چند تا خدشه دیده گذاشته و برای معالجه آورده بودند که این بچه زیر دست و پای مصدومان خفه شده بود.

احتمال گازگرفتگی در چادرها

محمودرضا مرادی، ریاست دانشگاه علوم دکتری استان کرمانشاه در مورد احتمال گازگرفتگی در چادرها اخطار داد و اظهار کرد: امکان خفگی با گاز منو‌اکسید‌کربن برای اشخاصی که در چادرها مستقر کردن دارند وجود دارد که از مردم زلزله‌زده درخواست می‌کنم در این باره نکات مطمئنی را رعایت کنند.

شهادت ۲ امدادگر ارتش

امیر سرتیپ جلیل رجبی، فرمانده بهداشت و معالجه ارتش اظهار کرد: مرتضی قبادی از اعضای کادر بهداشت و معالجه ارتش به سبب فعالیت زیاد و استرس‌های وارده موقع کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان و بر اثر ایست قلبی، به شهید شدن رسید. او عضو کادر بهداشت و معالجه ارتش و از بهیاران بیمارستان ۵۲۰ ارتش در کرمانشاه بوده هست.

علاوه بر این ستوان‌یکم حسن نیرپور نیز از پرسنل کادر هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران ایران که در ماموریت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان غرب ایران به‌سر می‌برد، موقع انجام ماموریت کمک‌رسانی براثر ایست قلبی به شهید شدن رسید.

مرگ ۹ عضو خانواده در زلزله سرپل ذهاب

« «مردی که ۹ نفر از اعضای خانواده‌اش را از دست داده بود التماس می‌کرد نگذارم دو عضو دیگر خانواده‌اش جان خود را از دست بدهند. » » اینها قسمتی از مشاهدات فرمانده بهداشت و معالجه غرب ارتش هست که در گفت‌وگو با میزان به اظهار آنان پرداخت.

سرهنگ دکتر محمد امیری دنبال کرد: سه ساعت پس از زمین‌لرزه در منطقه های زلزله‌زده کرمانشاه حاضر گردیدم. آ مردم به شدت نگران بودند و گریه می‌کردند.

وی اهتمام کرد: عصر روز گذشته خانمی جوان نوزاد ۴۰روزه‌اش را به داخل بیمارستان آورد که پس از آن ۱۵ نفر دیگر نیز همراه او به داخل بیمارستان حمله آوردند. زیاد نگران گردیدم، وقتی به طرف آنان رفتم متوجه گردیدم فرزندشان در چادر مبتلا گازگرفتگی شده هست با مساعدت خدا توانستم این بچه را بار دیگر به زندگانی برگردانم و او ازمرگ رهایی یافت.

امیری در مورد صدمات وارده به مجروحان، اظهار کرد: زیادتر مجروحان زیر آوار خانه‌های روستایی دستخوش شده بودند ولی به سبب جابه جایی غلط از طریق مردم به جایگاه ها معالجهی مبتلا قطع نخاع یا خونریزی داخل بافت شده بودند.

بازار گرم شایعات

روز گذشته فیلمی همراه تصویر پسربچه‌ای با سر بانداژ شده در تلگرام انتشار یافته گردید که در آن اظهار شده بود، این پسر بچه پس از چهار روز از زلزله سرپل ذهاب از طریق سگ‌های زنده‌یاب در مسکن‌های مهر زنده پیدا شده هست.

اسماعیل اسکندری، ریاست تیم‌های آنست هلال‌احمر ـ سگ‌های زنده‌یاب ـ با تکذیب این خبر به جام‌جم حتی جسدی هم در این منطقه پیدا نشد. تیم‌های آنست بلافاصله پس از زمین‌لرزه غرب کشور مسیری منطقه شده و همان‌طور که پیش از این اظهار گردید، در روزهای نخست شش نفر را زنده از زیر آوار بیرون کردند.

با گذشت شش روز از زلزله مرگبار غرب کشور پس‌لرزه‌ها ادامه دارد و منطقه های زلزله‌زده تاکنون در چادرهای هلال‌احمر و مسافرتی زندگانی می‌کنند. حتی آنهایی که در این زلزله خانه‌هایشان واگذاشتن برداشته جرات نمی‌کنند به خانه‌های خود باز شوند.

یکی از ساکنان به خبرنگار جام‌جم یکی از ساکنان به خبرنگار جام‌جم اظهار کرد: گفته شده سال‌ها قبل زمین‌لرزه‌ای بزرگ در سرپل ذهاب موجب تخریب وسیع و پس از آن در زلزله‌ای بزرگ‌تر شهر با خاک یکسان شده است؛ همین مبحث موجب شده بعضی ساکنان از بیم زلزله بزرگ‌تر به خانه‌های خود نروند.

۲ ۲ ریشتری زلزله کلیدی بوده هست.

نوری قبل از زلزله

« «قبل از زلزله‌ در حال رفتن به طرف دهات بودم که بالای کوه یک دفعه نوری نگاه کردم که شبیه رعد و برق بود. تکان‌های زمین گردیدید بود. »

در این زمین لرزه سه نفر از اعضای خانواده‌اش را از دست داده و معتقد هست آن نور با زلزله مربوط بوده هست. روستاهای سرپل ذهاب در دامنه کوه واقع هست و دیدن نور در بالای کوه مبحثی هست که بعضی ساکنان روستاهای دیگر هم آن را دیده بودند.

یکی از ساکنان که در این زمین لرزه مادرش را از دست داده هست، می‌گوید: «شانس آوردیم گاز زمین از بالای کوه بیرون گردید، که همین وقت زلزله را کم کرد. تفکر می‌کنم نوری که بالای کوه دیده گردید گاز زمین بود.»

» مشاهده‌ها از نور قبل از زلزله مبحث تازهی نیست و قبل از زلزله منجیل و رودبار هم بعضی ساکنان به آن اشاره کرده بودند.

مهدی زارع، کارشناس زلزله در مورد رویت نور قبل از زلزله می‌گوید: این نورها اغلب به علت پخش گاز رادانی در هوا، تشکیل و رویت می‌شود. این نورها شباهت بسیاری به فعالیت آتشفشان‌ها دارد. این نور قبل یا موقع زلزله شبیه به رعد و برق رویت می‌شود.

وی در مورد رویت این نور قبل از زلزله غرب کشور اظهار کرد: بعضی ساکنان می‌گویند این نور تا ۴۰ دقیقه رویت شده از انجایی که مدت آن به یک دقیقه می‌رسد که موجب می‌شود نتوان با اطمینان در مورد این پدیده در زمین لرزه غرب کشور سخن کرد. در زلزله منجیل هم گفته می‌شد این پدیده دیده شده هست. این امکان وجود دارد که در منطقه دشت ذهاب گرد و خاک موجود در هوا و نور ماه نوری شبیه پدیده نور زلزله‌ای احداث کرده باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75039

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.