تاریخ ارسال : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سینماگران و داستان نویسان به شهرستان میل ندارند

در این مورد نظرات گوناگونی وجود دارد ولی برپایی جشنواره‌ها و اهدای جایزه‌های معتبر ادبی در سال‌های سابق نشان داده که اتفاقا بنگاه‌های ادبی نشر و علاوه بر این آکادمی‌های متفاوتی زیرا نوبل، به نویسندگانی از اقصی مکان ها جهان دقت کرده‌اند که به وجوه مکانی ادبیاتشان دقت نشان داده‌اند. در واقعیت می‌توان اظهار کرد برای جهانیان، شناخت مولفه‌های مکانی ادبیات هر کشور هست که ارزش دارد وگرنه بسیاری از نویسندگان می باشند که از مسائلی فرامرزی صحبت می‌گویند و فرقی ندارد اثرشان را یکی در بورکینافاسو، ایالات متحده یا در ایران نوشته باشد. آ آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی، یکی از خوب ترین نمونه‌های ادبیات مکانی ماست که اتفاقا یک دهه‌ای هست که زیاد مورد دقت ناشران و برگزارکنندگان جایزه‌های ادبی هست. این دقت، امضای موکدی بر نسبت مستقیم دقت به مولفه‌‌های مکانی و ملحق شدن به بدنه ادبیات جهان زده هست. مرادی‌کرمانی از دهاتی سیرچ از توابع قسمت شهداد کرمان می‌آید و مکررا در آثارش تصویرگر زادگاهش بوده هست. با نویسنده قصه‌های تحسین‌شده‌ای زیرا «قصه‌‌های مجید» و «شما که غریبه نیستید» از کرمان و سرچشمه و ادبیات داستانی مبتنی بر مولفه‌های مکانی گفته و شنیده‌ایم.

پیشنهاد شما برای پرداختن به ادبیات مکانی چیست؟ امروز، ادبیات داستانی ما تقریبا تهی از بن‌مایه‌های مکانی هست و بعضی می‌گویند اتفاقا همین، یکی از دلایلی هست که جهان به ادبیات ما دقت نمی‌کند.

این را نمی‌توان محکم اظهار کرد که ادبیات داستانی ما زیرا به مولفه‌های مکانی کمتر دقت می‌کند، در دستاورد جهانی نمی‌شود. پرداختن به وجوه مکانی در ادبیات داستانی، ضروری هست کاملا حسی و کاربردی اتفاق بیفتد.

یعنی برای شما هم اکثر از آن‌که مبتنی بر همین ملاحظه و احساس ضرورت به پرداختن به وجوه مکانی باشد، واقعه حسی اتفاق افتاده است؟

می‌خواهم تاکید کنم ضروری هست و نبایدی وجود ندارد، اگر چه خیلی مطلوب هست محیط مکانی در داستان وجود برخوردار باشد.

تا کنون تحقیق و پژوهش علمی و دندان‌گیری بر آثار شما با محوریت یافتن بن‌مایه‌های مکانی صورت گرفته است؟

او در مورد تاثیر کرمان بر آثار من یا برعکس، اشاره‌ها و تحقیقات طولانیی کرده ‌است.

تا به حال خودتان از تاثیری که بر کرمان گذاشته‌اید، چه مشاهداتی داشته‌اید؟

مدیر مدرسه می‌گفت ما و بچه‌های بجنورد، فرهنگ کرمان و کرمان را از آثار شما می‌شناسیم. کرمان هم ضروری هست به این دقت برخوردار باشد که من این فرهنگ را توسیع دادم. هنرمند می‌تواند فرهنگی را در آثار خود بیاورد تا به آن وجهه‌ای عملکردی بدهد. خیلی‌ها می باشند که فرهنگ، افسانه و ضرب‌المثل‌های کرمان را نوشته‌اند، اگر چه تمام اینها ضروری هست،اما عملکردی کتابخانه‌ای دارد و به آن فرهنگ خاموش می‌گویند. این هست که خیلی‌ها معتقدند هنگامی از کرمان می‌نویسم، با این‌که ۵۰ سال هست در تهران زندگانی می‌کنم، مطلوب می‌نویسم و ادبیاتم در تهران ادبیاتی شکست‌خورده هست. حتی می‌توان خشونت‌های کرمان را گفته بود و ادبیات به این قسمت هم احتیاج دارد.

بعضی منتقدان، حتی خلأهای دیگر مدیوم‌های مربوط با ادبیات را از چشم همین نقصان بی‌توجهی به مولفه‌های مکانی می‌بینند. به طور مثال می‌گویند این‌که سینمای ما زیاد مرکزیت‌گرا و آپارتمانی شده و لوکیشن‌ها، هویتی مخصوص ندارند، به این هم مربوط هست که ادبیات داستانی ما که می‌تواند مایه اقتباس اهل سینما قرار گیرد، به ویژگی‌های مکانی نمی‌پردازد. در این مورد داستان‌نویسان مقصرند یا سینماگران؟

در این مورد داستان‌نویسان مقصرند یا سینماگران؟ سیطره این وضعیت بر سینمای ما هر سال بدتر می‌شود. من با سینما خارجی نیستم. ۲۰ .. البته اخیرا عده ای فیلم با فضا و لحن و لهجه مکانی اکران شده هست، ولی به طور کلی سینماگران و داستان‌نویسان به طرف شهرستان میل ندارند. این هست که جوانان دغدغه بومی‌گرایی ندارند.

شیوه شما برای پرداخت به فرهنگی مکانی چه بوده است؟

در جاهایی که به نظر ما مردم عادی به سر می برند و هیچ ربطی بین آنان و هنر و ادبیات نیست، حوادث ساز و کار تولید اثر هنری در آن فضا وجود دارد. در هر مکانی که آدم زندگانی می‌کند، قسمت فرهنگی نیز همراه اوست. او نی‌لبکی با خود دارد که با این ساز تنهایی خود را می‌نوازد و این قسمت فرهنگی آن چوپان هست. حتی چوپان هم قسمت فرهنگی دارد.

مرادی و کرمان، تقوایی و جنوب

راهکاری که می‌توان برای پرداختن به ادبیات مکانی پیش روی نویسنده‌ها قرار داد چیست؟ می‌توان پرسید آیا با تحقیقات میدانی می‌توان داستانی درج کرد که تصویرگر آن جغرافیا باشد؟ جواب هوشنگ مرادی‌کرمانی در این مورد با ذکر مثال‌هایی موفق همراه هست. آ


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76201

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.