تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سینما از مهمترین ابزارهای تاثیرگذار بر اذهان مردم جهان است

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یادداشت دانشجویی؛* رسانه و به خصوص سینما از جمله مهمترین ابزار های تاثیر گذار بر اذهان مردم جهان است.

 غرب و به خصوص ایالات متحده با استفاده از این امکانات به صورت کاملا عالمانه و حرفه ای سیاست های خود از جمله امور خارجه، فرهنگ، دین، جامعه مدنی، اقتصاد و…. بسیاری از استراتژی های مهم خود را پیش برده و به مقصود مدنظر  نزدیک می شود.

 در جمهوری اسلامی طی چند سال گذشته شاهد تقابل سینمای روشنفکری و انقلابی بوده ایم که به فراخور زمان فراز و نشیب های زیادی از جهت کیفیت، محتوا، تکنیک و به خصوص اقبال مردمی را دارا بوده است.

در یکی دوسال اخیر تا کنون در بین تمامی فیلم های اکران شده در سینماها فیلم سالوادر به کارگردانی رضا عطاران و فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی از اقبال بالای مردمی از این فیلم ها سخن می گوید.

 حال آیا این دو فیلم از محتوای بالایی برخوردار است؟ آیا با توجه به تاثیرگذاری بالای این هنر، توانسته است جوابگوی مشکلات مردم باشد؟ یا با سیاه نمایی از جامعه ایران و لودگی و طنزهای بی محتوا صرف سرگرم کردن مردم و درآمد بیشتر هدفی دیگر دارد؟

در فلسفه سینما فیلم (مام میهن) است و معرف شخصیت کشور از تمامی ابعاد می باشد.

آیا این دو فیلم توانسته تصویر روشن از جامعه ایران ارائه دهد.

درباره این نوع فیلم ها تا به همین جا بسنده می کنم.

اما بحمدلله اکنون شاهد ظهور تفکر مبنایی در عرصه سینمای انقلاب و تولید فیلم هایی با محوریت انقلاب و ارزش ها بوده ایم که این خود بستر ساز و چهارچوب خوبی برای رشد و ادامه کار در این عرصه است.

از جمله این فیلم ها، چ،  بادیگارد، ایستاده در غبار، شیار ۱۴۳ و…. را می توان اشاره کرد.

جهاد حمایت..

 در استان گیلان باتوجه به جمعیت کثیر از دلبستگان جبهه انقلاب که قاطبه خود را عمار و سردار فرهنگ ارزشی و انقلابی  می دانند متاسفانه می بینیم که سینما به عنوان یک ابزار مهم جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، غریب واقع شده و سینمای انقلابی نیز مورد عدم توجه و نامهربانی توسط اکثر دوستداران آرمان های انقلاب اسلامی واقع شده است.

مقام معظم رهبری در راستای حمایت از هنر ارزشی  می فرمایند: «هنر،‌ زبان رسایی برای همه موضوعات و بخصوص موضوعات پیچیده‌ای مثل انقلاب است. هرچه امثال من درباره انقلاب بگوییم، نخواهیم توانست آن حقیقت عظیم را تشریح کنیم؛ مگر این که زبان هنر وارد میدان شود.

زبان هنر است که می تواند حوادث عظیم را تبیین و تشریح و ذهن ها را روشن کند».

 لذا با توجه به تاثیرگذاری سینما و این فرموده و دغدغه وی در این زمینه می طلبد که جوانان انقلابی استان بیش از پیش به این امر مهم اهمیت داده و یا حداقل به صورت جهادی با حضور خود و تبلیغ آثار ارزشی در جامعه از هنر ارزشی حمایت کنند.

 در چند وقت گذشته در سینماهای استان دو فیلم اکران شد که با بی توجهی و استقبال کم امت حزب الله یکی از آن فیلم ها (سیانور) به کارگردانی بهروز شعیبی از اکران خارج و فیلم پر محتوای یتیم خانه ایران به کارگردانی ابوالقاسم طالبی در غریبانه ترین شکل ممکن در حال اکران است که تقریبا آن هم از اکران خارج شود، فیلم یتیم خانه ایران به گفته میگویل لیتین از کارگردانان بزرگ سینمای شیلی این فیلم از بهترین فیلم هایی بوده که دیده و تعجب وی را بابت قدرت کارگردانان ما در زمینه ساخت فیلم برانگیخته است.

حال این فیلم در حال اکران است و توسط یکی از کارگردانان انقلابی و عقیدتی ساخته شده است که جنایت انگلیس ها را علیه مردم مظلوم ایران به تصویر می کشد مورد هجوم روشنفکران قرار گرفته است و در حال شکست خوردن است.

لازم است که دوستان انقلابی استان ما به تماشای این فیلم رفته و از این فیلم حمایت کرده تا سنگر این جبهه خالی نماند.

جهاد ادامه دارد…

سجاد کاوسی- کارشناس ارشد علوم سیاسی

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تایید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31955

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.