تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۲۰:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

سینما توان دارد وسیله نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد

خبرگزاری ایلنا: وزیر ارشاد اظهار کرد: سینما می‌تواند وسیله نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد.

سیدعباس صالحی در جلسه ای با دست‌اندرکاران سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر که در موسسه رسانه‌های عکسی برگزار گردید اظهار کرد: علی رغم جدایی نه چندان دور جشنواره جهانی فیلم فجر در قیاس با سایر جشنواره‌ها کاری که در جشنواره رخ می‌دهد بسیار ستودنی هست. این جشنواره در سطح اقداماتی که در بخش بین‌المللی انجام می‌دهد تمایزهایی با سایر جشنواره‌های بین المللی دارد.

او دنبال کرد: یکی از وجوه تمایز این جشنواره تمهیدات برپایی آن در طول سال هست و در طول یک یا چند ماه انجام نمی توان. جشنواره جهانی فیلم فجر در این مدت زمان کم توانسته در تعداد میهمان و کشورهای موثر کارهای خوبی انجام دهد و این خود یک مبحث با اهمیت و موثر هست. متاسفانه در فضای بین المللی کشور ما کار مشترکی به این مفهوم که یک کار مشترک بین دو کشور یا حتی چند کشور رخ دهد، انجام نمی‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: وقتی یک فرد یا گروهی کار خود را ارائه کند ولی رخدادی بین طرفین رخ ندهد در اصل این کار را نمی‌توان با عنوان یک کار بین المللی اسم گذاری کرد، اما درجشنواره جهانی فیلم فجر دانشجوهای مشترک، داوران مشترک و کار مشترک در حال فعالیت می باشند و این همان عنصر بین‌المللی بودن هست. رسیدن به نتیجه های مشترک در کارهای بین المللی امری با اهمیت هست و در حقیقت انتهاء یک جشنواره بین المللی باید سرآغاز کارهای بین المللی دیگر باشد.

او با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر با یک نقشه جامع در حال رسیدن به این معیار هست، افزود: این مبحث می‌تواند به ما یک مدل بدهد، به همین مقصود هم در سطح کشور و هم در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میتوان از تجارب خوب تر بهره برد، ما اگر نخواهیم در قفس خود زندگی کنیم باید یاد دریافت کنیم چه طور کار بین المللی کنیم و در این یاد گرفتن و یاد دادن زیست جهانی خود را باید پیدا نماییم.

صالحی تصریح نمود: اینکه چه طور می‌توانیم دیپلماسی خود را با یک نقشه راه در این جشنواره مطرح نماییم امری با اهمیت هست. ما احتیاج به گفت‌وگوهای بیشتری با کسانی داریم که در جشنواره جهانی فیلم فجر مؤثر می باشند. در وضعیتی که در حوزه بازار فرآورده ها فرهنگی خودمان داریم، این جشنواره می‌تواند میزان قابل ملاحظه ای را در بازار ما به حرکت درآورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: از طریق جشنواره جهانی فیلم فجر توان داریم به فضای تولید ملی خود کمک کنیم، اینکه ما چه طور می‌توانیم از طریق فضای جشنواره جهانی فیلم فجر مباحث و فضای داخلی کشور را تبادل کنیم تا در این فضا جشنواره ما نیز جای خود را پیدا کند، حائز اهمیت هست.

صالحی اظهار کرد: گاهی وقت ها دچار خلاء مباحث و غلبه بعضی ژانرها بر سایر ژانرها می‌شویم و جشنواره جهانی فرصتی هست که این پدیده را دچار بازدارندگی کند، اینکه چه طور جشنواره جهانی فیلم فجر برای پویا کردن سینمای خود ما کمک می‌کند نیز سوژه ای هست که می‌توان بر آن تامل کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در گذشته در حوزه شعر توانسته ایم به جهان نفوذ کنیم و امروز سینما توان دارد وسیله نفوذ فرهنگی ایران به جهان باشد، در نتیجه جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند به ایران، فرهنگ، هنر و سینمای ما کمک کند

در این دوره سختگیری‌های بیشتری داشتیم

در ادامه این نشست رضا میرکریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه در این دوره سخت گیری های بیشتری را داشته‌ایم اظهار کرد: در این دوره چندین فیلم برای نخستین بار نمایش داده خواهد گردید و سایر فیلم ها نیز یا در کشور خود تولید کننده نمایش داده نشده هست یا بعضی فیلم‌ها تنها در کشور تولیدکننده به نمایش درآمده هست.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد: از آنجایی که ما سخت گیری برای حضور فیلم سازان در این جشنواره داریم خیلی از فیلم سازان از حضور فیلم خود در سایر جشنواره‌ها منصرف گردیدند تا فیلم آنان برای نخستین بار در جشنواره ما پرده برداری گردد.

میرکریمی یادآور گردید: در کمال خوشبختی امروز ارزش خوبی در جشنواره‌های جهانی پیدا کرده‌ایم.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: تمام کشورهای جهان می‌توانند قراردادهای بین المللی و نشست ها خود را در یک عزیمت کوتاه و کم‌هزینه در این جشنواره انجام دهند و همین امر می‌تواند کمک کند تا ما در آینده به عنوان یک واسطه در قراردادهای جهانی فیلم‌ها باشیم.

میرکریمی افزود: برای نخستین بار کوشش کردیم طبق انضباط مالی حرکت کنیم، در اصل اهتمام کردیم که هر بخش را قبل از جشنواره هزینه‌بندی کنیم و در همین میان صرفه جویی را مد نظر داشته باشیم و این امر به ما کمک می کرد.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه این جشنواره می‌تواند نشاط اجتماعی ایجاد کند، تصریح نمود: در این جشنواره با دعوت میهمانان بیگانه بسیار نابغه توانستیم زیادی از جوانان را به سوی فیلم دعوت نماییم و خیلی از جوانان برای ثبت اسم کلاس‌های فرهیختگان جهان افدام کنند.

میرکریمی در انتهاء اظهار کرد: باید در تک تک شهرستان‌ها جشنواره داشته باشیم و به همین علت می‌توانیم با ایجاد جشنواره‌های متفاوت نشاط اجتماعی را در کشور مهیا کنیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95595

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.