تاریخ ارسال : ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شاخص بورس را خبرگزاری حامی دولت دستکاری کرد!

خبرگزاری حامی دولت از قول یک کارشناس بازار سرمایه‌ نوشت: این شبهه وجود دارد که برای جلوگیری از ریزش بازار سرمایه‌ شاخص را دستکاری می‌کنند و احتمال این دستکاری خیلی زیاد است.

به گزارش شلمچه نیوز، ابوالقاسم آقادوست در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت نوسان‌های لحظه‌ای شاخص در روزهای گذشته اظهار داشت: این روزها بحث مهندسی شدن شاخص و بلوک زدن‌هایی برای جلوگیری از ریزش شاخص وجود دارد. این شبهه وجود دارد که شاخص دستکاری می‌شود تا بیش از این افت پیدا نکند.
وی تاکید کرد: اگر واقعا شاخص را دستکاری کرده باشند که احتمالش هم خیلی زیاد است، این موضوع برای بازار سرمایه‌ ما صورت خوشی ندارد و از مکانیزم آزاد عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کنند.
این کارشناس بازار سرمایه‌ افزود: دستکاری کردن شاخص تبعات منفی بسیار زیادی دارد، چرا که در این صورت شاخص کل آیینه تمام‌نمای بازار سرمایه‌ نیست. این موضوع یأس و ناامیدی بین سرمایه‌گذاران بیشتر و اعتماد آنها را به بازار سرمایه‌ خدشه‌دار می‌کند. متاسفانه در این روزها خیلی بیشتر از آنکه شاخص ریزش داشته باشد سرمایه‌‌گذاران ضرر دیده‌اند.
آقادوست درباره مشکلی که در هسته مرکزی معاملات بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد و باعث می‌شود سامانه معاملات از دسترس خارج شود، نیز گفت: این مشکل به زیرساخت سامانه معاملات برمی‌گردد. در روزهای قبل فشار تقاضای عرضه وجود داشته به همین دلیل هسته مرکزی نتوانسته این عرضه و تقاضا را پردازش کند. به نظر می‌رسد این مشکل کماکان وجود دارد، چرا که تغییرات آنچنانی در ساختار معاملاتی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: دلیل این که در این روزها سامانه از دسترس خارج نشده این است که حجم معاملات پایین بوده و فشار چندانی در سامانه معاملاتی وجود ندارد، ولی هر لحظه امکان این وجود دارد اگر تقاضای زیادی داشته باشد سیستم معاملاتی از دسترس خارج می‌شود، مگر این‌که در این مدت تغییرات اساسی از لحاظ زیرساختی به وجود آمده باشد که این موضوع هم بعید است.
این کارشناس بازار سرمایه‌ درباره وضعیت کلی بازار سرمایه‌ در روزهای اخیر نیز تصریح کرد: وضعیت بازار سرمایه‌ اصلا خوب نیست و حجم معاملات به شدت پایین است. البته حجم پایین معاملات می‌تواند نوید روزهای خوبی را برای آینده داشته باشد، چرا که خیلی‌ها در این قیمت‌ها مایل به فروش نیستند و پتانسیل رشد وجود دارد. وی درباره چشم‌انداز بورس تهران نیز گفت: نظر شخصی من این است که از مهرماه حجم معاملات بیشتر می‌شود. البته من معتقدم ما در سه ماهه پایانی سال رشد اصلی را خواهیم داشت. آقادوست ادامه داد: سرمایه‌گذاران زیادی در سه سال اخیر متضرر شده‌اند. دولت خیلی بیش از اینها می‌تواند از بازار سرمایه‌ حمایت کند، البته این حمایت نباید به این صورت باشد که شاخص را به صورت مصنوعی بالا نگه دارد، چرا که شاخص نماد بازار سرمایه‌ است.
کیهان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24471

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.