تاریخ ارسال : ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شاخص سهام در آستانه فتح دو مرتبه کانال ۹۸

همایون دارابی در روزنامه دنیای اقتصاد  درج کرد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در دوباره فعال شدن بازارهای جهانی شاهد جهش شاخص سهام بود. همزمان با دوباره فعال شدن بازارهای جهانی و رشد دو مرتبه بهای نفت و فلزات، نرخ عمومی سهام رشد کرد و نماگر بازار سهام رشد چشمگیری را به ثبت رساند.    در این شرایط با اوج گیری نرخ نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادر ملو، نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری معادن و فلزات و پالایشگاه های مثل اصفهان و تهران شاخص توانست به رشد ۷۱۵واحدی دست یابد و به رقم ۹۷هزار و ۹۴۴واحد برسد. بدین ترتیب شاخص سهام تنها ۵۶ واحد تا رسیدن به مرز ۹۸هزار واحد فاصله دارد. روز گذشته علاوه بر این شاخص هموزن نیز یک واحد رشد را به ثبت رساند. این مبحث تاکیدی بر این مبحث هست که رشد نرخ نمادهای بزرگ باعث رشد شاخص قسمت شده هست.    در بازار روز گذشته در گروه قندی قند هگمتان و شکر شاهرود برای برپایی مجمع هر ساله متوقف گردیدند. در گروه غذایی نیز بیانیه ارائه اولیه سهام شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد برای امروز از سوی فرابورس منتشز شد. این شرکت کوچک سومین دامداری بورسی محسوب می شود. این ارائه دربردارنده ۱۶میلیون قسمت هست که با دامنه نوسان ۳۴۰ تا ۳۵۰ تومانی هر قسمت و سهمیه حداکثر ۱۳۰ سهمی، توسط کارگزاری بورس بهگزین انجام خواهد گردید.

«    این شرکت در سال گذشته قادر به تولید بیشتر از ۳۰ هزار تن شیر و ۲۸ هزار تن فرآورده ها زراعی و ۶۰۰ تن محصول باغی بوده هست.      در گروه معدنی روز گذشته چادرملو تحت تاثیر خبرهای اولیه مبنی بر پوشش مناسب نفع با خرید و فروش بیشتر از ۷۵میلیون قسمت رو به رو گردید.    در گروه تصفیه نفت(پالایشی) بازار منتظر گزارشهای ۹ماهه پالایشگاه ها هست. بازار همچنان تحت تاثیر رشد دلار مبادله ای و علاوه بر این افزایش بهای نفت در حال تعیین ارزش برای پالایشگاه ها هست. در این گروه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) اظهار کرد: در صورت تامین ارزش، مرحله دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس تا انتهاء سال کنونی تحویل خواهد گردید.    سردار سرتیپ پاسدارعبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در حاشیه بازدید از پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: از زمان راه اندازی مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس (نهم اردیبهشت ماه امسال) تاحالا ۴ میلیارد لیتر فرآورده های نفتی تولید شده که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر آن بنزین یورو پنج هست.
وی دنبال کرد: با بهره برداری از مرحله دوم این پالایشگاه، حجم تولید بنزین یورو پنج از ۵/  ۱۲ به ۲۰ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد. در صورت تامین ارزش ما توان داریم ترین دوم و سوم این پالایشگاه را ظرف مدت یک سال وارد مدار کنیم که با بهره برداری از مرحله دوم و تکمیل مرحله سوم پالایشگاه، کشور در تولید بنزین خودکفا می شود.    پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و اولین پالایشگاه طراحی شده طبق خوراک میعانات گازی کشور با حجم پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز در قالب سه مرحله ۱۲۰ هزار بشکه ای با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده هست.    تولید همه روزه فرآورده ها این پالایشگاه در صورت تکمیل دربردارنده ۳۶ میلیون لیتر بنزین با مشخصه اکتان ۹۰ و ۹۵، به میزان ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل سبک و سنگین، بیشتر از ۳ میلیون لیتر سوخت جت، بیشتر از ۴ میلیون لیتر گاز مایع (LPG)، ۱۳۰ تن گوگرد جامد و ۴۲۵ تن هیدروژن هست.        در گروه معدنی، ریاست خانه معدن ایران از مشارکت با ایمیدرو، دو شرکت بورسی و فرابورسی گل گهر و میدکو و وزارت صنعت برای احیای ۵۰۰ معدن کوچک و متوسط و ایجاد ۴۲۵هزار مجال شغلی اطلاع داد.        وی اضافه کرد: دو تفاهم نامه برای احیای ۵۰۰ واحد کوچک و متوسط معدنی به امضا خواهد رسید که یکی از آنان میان خانه معدن، ایمیدرو، میدکو و معاونت معدنی وزارت صنعت هست و دیگری نیز میان خانه معدن، ایمیدرو، گل گهر و معاونت معدنی وزارت صنعت امضا می شود.    در گروه سیمانی، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تولید بیشتر از احتیاج سیمان در ایران بر لزوم بسترسازی و بالا بردن کیفیت تولید داخل برای صادرات این محصول به کشورهای همسایه تاکید کرد. شهرام کوسه غراوی با اشاره به تولید بیشتر از احتیاج سیمان در ایران بر لزوم بسترسازی برای صادرات این محصول تاکید کرد و به خانه ملت اظهار کرد: با توجه به افزایش نرخ نفت و رشد بودجه عراق و علاوه بر این شروع سازندگی در آن سیمان تولیدی در ایران توان دارد به این کشور صادر شود.    مستلزم جذب بازار کشورهای همسایه برای صادرات فرآورده های ساختمانی بالا بردن کیفیت تولیدات ملی هست.    در مجموع بازار روز گذشته بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۲۷۱میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۵۷میلیارد تومان بالغ گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83491

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.