تاریخ ارسال : ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شانس اندک حزب محافظه کار برای کسب اکثریت مجلس عوام انگلیس

مردم انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی از ساعت هفت صبح دیروز ( پنجشنبه – به وقت محلی) برای انتخاب نمایندگان مجلس عوام و تعیین دولت آینده این کشور، به پای صندوق‌های رای ‌رفتند.
در جریان این انتخابات عمومی که پنجاه وهفتمین انتخابات پارلمانی انگلیس از سال ۱۸۰۱ میلادی بشمار می آید سرنوشت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام از سوی مردم این کشور رقم خواهد خورد.
انتظار می رود که نتایج اولیه این انتخابات که در ۴۰ هزار شعبه اخذ رای در سراسر بریتانیا(انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) برگزار می شود، تا نیمه شب امشب اعلام و نتایج نهایی آن تا در صبح روز جمعه مشخص شود.
براساس آخرین آمار اعلام شده در کل ۴۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برای ثبت نام در انتخابات امروز انگلیس ، ثبت نام کرده بودند.
در جریان همه پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۴۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ میلادی، ۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده بودند.
براساس نتایج نظرسنجی هایی که تا صبح روز پنجشنبه منتشر شد، حزب محافظه کار با چند درصد از حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین جلو بود و در صورت درست درآمدن این نتایج، این حزب این شانس را دارد که اکثریت کرسی های مجلس عوام را بدست آورد.
اما به موجب بررسی های صورت گرفته توسط موسسه نظرسنجی ‘ایپوس موری ‘برای سه شبکه ‘بی بی سی’، ‘ آی تی وی’ و ‘اسکای نیوز’، در حوزه های انتخابیه که در ساعت ۲۲ امشب منتشر شد، حزب محافظه کار می تواند در حدود ۳۱۴ کرسی بدست آورد که برای کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام کافی نیست.
حزب محافظه کار در صورت درست بودن این نظرسنجی که یک فاجعه برای آن خواهد بود، برای تشکیل دولت نیازمند به ۱۲ کرسی است.
براساس بررسی های یاد شده، حزب کارگر ۲۶۶ کرسی، حزب لیبرال دمکرات به رهبری ‘تیم فارون ‘ ۱۴ کرسی، حزب یوکیپ به رهبری ‘پائول نوتال’ هیچ کرسی، حزب ملی اسکاتلند به رهبری ‘نیکلا استرجن’ ۳۴ کرسی بدست خواهند آورد.
بر اساس ارزیابی یاد شده ، حزب محافظه کار بدین ترتیب ۱۷کرسی و حزب ملی‌گرای اسکاتلند هم ۲۲ کرسی از دست خواهند داد.
حزب سبز نیز تنها کرسی پارلمانی خود را حفظ خواهد کرد.
در صورتی که براساس ارزیابی یاد شده، هیچ‌ کدام از احزاب سیاسی قادر به کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام نشوند، انگلیس همانند سال ۲۰۱۰ میلادی، بار دیگر با ‘پارلمان معلق ‘ مواجه خواهد شد.
پارلمان معلق در شرایطی پدید می آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام که ۳۲۶ کرسی ( نصف به علاوه یک) است، را به دست آورند .
در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی ها مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت بایستی با یک حزب دیگر ائتلاف کند.
همانطور که اشاره شد، مجلس عوام متشکل از ۶۵۰ کرسی است که از ۶۵۰ حوزه انتخابیه به آن راه می‌یابند و احزاب سیاسی نامزدهای خود را در این حوزه‌های انتخابیه معرفی کرده‌اند و مردم با شرکت در انتخابات به نامزد مورد نظر خود رای خواهند داد.
براساس ساختار سیاسی انگلیس، حزبی که اکثریت کرسی های مجلس عوام را بدست آورد دولت را تشکیل و رهبر این حزب، نخست وزیر آینده این کشور خواهد بود.
این حزب تحت رهبری دیوید کامرون، در انتخابات سال ۲۰۱۰ میلادی نیز به دلیل عدم کسب حد نصاب لازم کرسی های مجلس عوام، مجبور به ائتلاف با حزب لیبرال دمکرات، شد.
مجلس عوام در ۳۰ فروردین‌ماه گذشته، با ۵۲۲ رأی موافق در برابر ۱۳ رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره ‘ترزا می’ نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) اعلام کرد.
‘ترزا می’ با تصور اینکه حزبش قادر به کسب کرسی‌های بیشتری در مجلس عوام و وارد کردن شکست سنگین به حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین هست، تن به انتخابات زودرس پارلمانی داد.
تا پیش از انحلال مجلس عوام، از ۶۵۰ کرسی این مجلس، حزب محافظه کار ۳۳۰ کرسی، حزب کارگر ۲۲۹ کرسی، حزب ملی اسکاتلند، ۵۴ کرسی، حزب لیبرال دمکرات ۹ کرسی، حزب دمکراتیک وحدت طلب (ایرلند شمالی) ۸ کرسی، حزب شین فین ( ایرلند شمالی) ۴کرسی، حزب ‘پلاید کامری’ ( ولز) ۳ کرسی در اختیار داشتند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=52492

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.