تاریخ ارسال : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شاگرد اول های اقتصاد ایران در سال ۹۶

روزنامه اعتماد درج کرد: تازه‌ترین گزارش‌ها از مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد اقتصادی کشور در سال ٩۶ نشان می‌دهد که رشد اقتصادی این سال به ۴,۴ درصد رسیده هست که ٠.٢ ٢ درصد بیشتر از پیش‌بینی صندوق بین‌‌المللی پول و ٠.۴ ۴ درصد بیشتر از پیش‌بینی بانک جهانی هست.

در عین حال این گزارش سطح پایین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دولتی و خصوصی در این سال را دلیلی بر رشد منفی بخش ساختمان و ثبت رشد منفی ٢.۶ ۶ درصدی برای این بخش دانسته و پیش‌بینی کرده هست که با توجه به رشد محدود سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و دولتی در سال ٩۶، این فرایند باعث تسری رشدهای محدود در سایر بخش‌های اقتصادی من جمله خودرو، صنعت، خدمات و کشاورزی در سال‌های آتی خواهد گردید. طبق نتایج گزارش حاضر با در نظر گرفتن جدیدترین آمار و اطلاعات در دسترس تخمین وزارت جهاد کشاورزی از تولید فرآورده ها کشاورزی، تخمین هزینه‌های عمرانی و جاری دولت تا انتهای سال ١٣٩۶، تغییرات مورد انتظار از تولید و صادرات نفت تا انتهای سال جاری و برآوردهای شرکت‌ها و تشکل‌های مربوط با صنایع متفاوت دربردارنده خودروسازی، فرآورده ها پتروشیمی و… درمورد میزان تولیدات محصولات‌شان در انتهای سال ١٣٩۶، رشد اعتبار افزوده بخش‌های کشاورزی در سال ١٣٩۶ حدود (٣.٨ ٨ درصد)، نفت (٣.١ ١ درصد)، صنعت (۴.١ ١ درصد)، ساختمان (٢.۶ ۶ درصد) و خدمات (۵.٣ ٣ درصد) تخمین می‌شود.

کشاورزی قرمزپوش گردید

در بخش کشاورزی طبق برآوردهای انجام‌شده در سال ١٣٩۶، وضعیت رشد فرآورده ها باغی مناسب، رشد فرآورده ها دامی بجز شیر پایین و رشد مجموع غلات منفی می باشد. همچنین پیش‌بینی‌های وضعیت متوسط آبی سال ٩٧-٩۶ هم نشان می‌دهد که این بخش در این سال آبی در وضعیت قرمز به سر می‌برد و میزان بارش‌ها حتی از متوسط سال‌های قبل نیز پایین‌تر هست. بانک مرکزی رشد ۶ ماهه اول بخش کشاورزی را ۴,٢ و مرکز آمار حدود ٠.٩ ٩ درصد اعلام کرده هست که اختلاف ٣.١ ١ واحد درصدی دارد. توجه به شرایط بارندگی که طبق معمول نقش مهمی در تولید بخش کشاورزی دارد، نشان می‌دهد که بارندگی سال آبی ٩۶-٩۵ گرچه کمتر از پارسال بوده، اما تفاوت معنادار نیست. با این حال، وضعیت نگران‌کننده مربوط به تولید کشاورزی سال ١٣٩٧ با توجه به افت قابل ملاحظه در میزان بارندگی سال آبی ٩۶-١٣٩۵ هست.

نفت و رشد ٣,١ درصدی

این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین در بخش نفت از رشد ٣,١درصدی در پایان سال ٩۶ خبر داده و آورده هست که بخش نفت یکی از بخش‌های با اهمیت اقتصاد ایران شمرده می‌شود به طوری که ستانده این بخش تاثیرپذیری بسیار پایینی از تولیدات سایر بخش‌های اقتصادی داشته، اما در عین حال میزان سطح فعالیت در این بخش از کانال‌های مختلفی ازجمله هزینه‌های جاری و عمرانی (که در خدمات عمومی و بخش ساختمان دولتی هزینه می‌شوند) بر ستانده سایر بخش‌های اقتصادی تاثیرگذار هست. مرکز آمار ایران رشد ۶ ماهه اول بخش استخراج نفت خام و گاز طبیعی را ۴.٣ ٣ درصد و بانک مرکزی ۵.٨ ٨ درصد اعلام کرده‌اند. از طرفی، آمار تولید نفت ایران در سال‌های ٢٠١۶ و ٢٠١٧ طبق گزارش ماهیانه اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت خام ایران در سه ماهه اول سال ١٣٩۶ (سه‌ماهه دوم سال ٢٠١٧) ٧ درصد رشد داشته هست.

این رشد برای سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی (سه‌ماهه دوم سال ١٣٩۶) به حدود ۵.١‌١‌درصد و برای سه‌ماهه چهارم ٢٠١٧ (سه‌ماهه سوم ١٣٩۶) به ٢.١ ١ درصد کاهش پیدا کرده هست. به عبارت دیگر، طبق آمارهای اوپک، میانگین رشد تولید نفت ایران در ٩‌ماهه اول سال ١٣٩۶ حدود ۴.٨ ٨ رشد داشته هست. به صورت کلی با در نظر گرفتن وضعیت بازار نفت و عملکرد سال گذشته این صنعت در ایران، انتظار می‌رود روند کاهشی رشد تولید نفت در سه ماهه پایانی سال هم استمرار داشته باشد. طبق برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس، رشد اعتبار افزوده گروه نفت در سال ١٣٩۶ حدود ٣.١ ١ درصد پیش‌بینی می‌شود.

«درجا زدن» بخش صنعت ادامه دارد

مقایسه شاخص مقدار تولید بخش صنعت نشان می‌دهد این شاخص در زمستان سال ١٣٩۵ به رقم شاخص در سال ١٣٩٠ رسیده هست. این مبحث نشان می‌دهد تولید بخش صنعت بعد از سپری شدن دوره رکود پنجساله به سطح قبلی خود در سال ١٣٩۵ رسیده هست. با این حال با توجه به رشد منفی سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر و با توجه به پر شدن ظرفیت‌های خالی بخش صنعت، رشد قابل‌توجهی برای سال‌های آتی در این بخش مورد انتظار نخواهد بود. مرکز آمار ایران در آخرین گزارش منتشره خود، رشد بخش صنعت در سال ١٣٩۵ را ۶,۵ درصد و رشد ۶ ماهه اول سال ١٣٩۶ این بخش را ۴‌درصد اعلام کرده هست. ضمن اینکه بانک مرکزی نیز رشد بخش صنعت در سال ١٣٩۵ را ۶.٩ ٩ درصد و رشد ۶ ماهه را ۴.٨ ٨ درصد اعلام کرده هست.

با این حال، رشد بیشتر فرآورده ها صنعتی و زیربخش‌های صنعتی در سه ماهه سوم پایین‌تر از فصل دوم و توقع ها قبلی بوده و به ٢.۶ ۶ درصد کاهش یافته هست. بررسی زیربخش‌ها و در نظر گرفتن قسمت آنان در کل صنعت نشان می‌دهد که این افت رشد عموما ناشی از کاهش عملکرد رشد بخش‌هایی نظیر خودروسازی و پتروشیمی (مواد و فرآورده ها شیمیایی و لاستیک و پلاستیک) بوده هست. همچنین رشد بخش «ساخت ماشین ادوات و دستگاه‌های برقی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» از ۵.٧ ٧ درصد در فصل دوم به منفی ١.٧‌٧‌درصد کاهش یافته هست. به صورت کلی رشد بخش صنعت در سال ١٣٩۶ حدود ۴.١ ١ درصد تخمین می‌شود. تخمین قبلی مرکز پژوهش‌ها از رشد بخش صنعت در سال ١٣٩۶ حدود ۴.۶‌۶‌درصد بوده هست و دلیل اصلی تعدیل رشد به عملکرد کمتر از انتظار بخش‌های خودروسازی و پتروشیمی باز می‌شود.

ساختمان مردود گردید

..) طبق آمارهای بانک مرکزی روند افزایش پروانه‌های ساختمانی در ۶‌ماهه اول سال ١٣٩۶ هم استمرار داشته و تعداد پروانه‌ها در منطقه های شهری رشد ٧,٨ درصدی داشته هست. با این حال، نکته با اهمیت و قابل توجهی که وجود دارد آن هست که علی رغم رشد تعداد پروانه‌های صادره، سطح زیربنای طبقات روند کاهشی داشته هست. در ارتباط با سرمایه‌گذاری بخش ساختمان نیز آمارهای بانک مرکزی برای ۶ ماهه اول سال ١٣٩۶ رشد ١٢.۶ ۶ درصدی به قیمت‌های اسمی را نشان می‌دهد که بالاتر از توقع ها قبلی هست. دقت در جزییات این رشد نشان می‌دهد که رشد مذکور مربوط به ساختمان‌های تمام‌شده و نیمه‌تمام بوده و رشد سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های آغاز شده منفی هست. به صورت کلی و با توجه به عملکرد بخش ساختمان در ۶ ماهه اول و انتظار عملکرد فصل‌های پاییز و زمستان آنچنان که در سال‌های اخیر بوده هست، رشد ساختمان‌های خصوصی در سال ١٣٩۶ مثبت و حدود ١.۴ ۴ درصد پیش‌بینی می‌شود. با توجه به جمیع نکات ذکر‌شده فوق، رشد بخش ساختمان (خصوصی و دولتی) در سال ١٣٩۶ در مجموع منفی و حدود منفی ٢.۶ ۶ درصد پیش‌بینی می‌شود.

خدمات در صدر

رشد بخش خدمات به عنوان بخش ممتاز اقتصادی وابستگی زیادی به رشد سایر بخش‌های اقتصادی دارد. هر چند که در سال‌های پیش از ٩۵ رشد بخش خدمات منفی بوده هست اما رشد این بخش بر طبق اعلان بانک مرکزی در سال ١٣٩۵ با افزایشی قابل ملاحظه به ٣,۶ درصد رسید و مرکز آمار ایران رشد این بخش در سال ١٣٩۵ را ۵.٧ ٧ درصد اعلام کرد. ٢‌٢‌درصدی رشد اعلام گردیده توسط دو نهاد آماری با توجه به قسمت حدود ۵٠ درصدی بخش خدمات از تولید ناخالص داخلی منتج به اختلاف ١.١‌١‌درصدی رشد اقتصادی اعلامی توسط این دو نهاد شده هست. در همین حال رشد ۶ ماهه اول سال جاری نیز مرکز آمار ایران رشد بخش خدمات را ٧.٢ ٢ درصد و بانک مرکزی ٣.٨ ٨ درصد اعلام کرده‌اند که بیش از ٣.۴ ۴ واحد درصد اختلاف را نشان می‌دهد. تخمین مرکز پژوهش‌ها از رشد این بخش در سال ١٣٩۶برابر با ۵.٣ ٣ درصد می‌رسد. این تخمین حدود ٠.۶ ۶ واحد درصد کمتر از تخمین قبلی مرکز برای رشد بخش خدمات هست که عموما به تعدیل رشد بخش‌های خدمات عمومی و واسطه‌گری مالی هست.

شاگرد اول‌های اقتصادی

تخمین مرکز پژوهش‌ها با توجه به آخرین ظواهر آماری در دسترس چند ماهه اول سال جاری و برآوردهای موجود از عاملان موثر تا پایان سال، حاکی از آن هست که خدمات بازرگانی در سال ١٣٩۶ رشدی حدود ٢,٩ درصد خواهد داشت. تخمین قبلی مرکز از رشد بخش خدمات بازرگانی ٣.١ ١ درصد بوده هست و دلیل اصلی تعدیل این (نرخ تعدیل) کاهش رشد بخش صنعت بوده که انتظار می‌رود تاثیر خود را بر خرده‌فروشی و عمده‌فروشی بگذارد. همچنین این تخمین با توجه به ظواهر آماری در دسترس در ٩ ماهه اول سال جاری، حاکی از آن هست که رشد خدمات حمل ونقل و ارتباطات در سال ١٣٩۶ در حدود ٨ درصد می باشد. و در نهایت رشد اعتبار افزوده بخش واسطه‌گری مالی برای سال ١٣٩۶ حدود ٧.۵ ۵ درصد تخمین می‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92104

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.