تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۳:۵۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شباهت زندگی کودکان قربانی جنایت های/ کودکان را در شرایط احتمالی خطر قرار ندهید

مطهره ناظری، رییس هیات مدیره انجمن پشتیبانی از حقوق کودکان نیز در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان اینکه درباره چرایی واقع شدن چنین جنایت های هولناکی از منظر گناه شناختی، روانشناختی و جامعه شناختی علل زیادی وجود دارد که هر یک از دلیل ها از سوی متخصصان آن حوزه قابل انتقاد و ارزیابی هست، اظهار کرد: تدوین قوانین حمایتی و پیشگیرانه در بروز و عدم بروز چنین جنایاتی قابل ملاحظه هست. این در حالی هست که هم حالا منتظر تصویب لایحه پشتیبانی از کودکان و نوجوانان در صحن مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی با اشاره به اینکه نقش عاملان فردی و محیطی در حقیقت شدن چنین حوادثی قابل کتمان نیست، اضافه کرد: بی تردید عاملان دیگری نیز در بروز این حد از خشونت مؤثر هست؛ خشونتی فراگیر که روزانه کودکان زیادی را قربانی خود می کند. در سال های موخر مورد ها مانندی چون آزار و کشتن ستایش، نیایش و آتنا، کودکان معصومی که قربانی رفتارهای غیرانسانی مجرمین خود شده اند بیانگر از آن هست که چنین گناه و جنایاتی به طور مستمر در کمین کودکانمان هست.

این وکیل دادگستری در ادامه اظهار کرد: این در حالی هست که باید جامعه را برای کلیه اشخاص بویژه کودکان به جهت عارضه پذیری بیشترشان ایمن ساخت و زمینه بروز گناه را نسبت به کودکان به دست کم رسانید، اما جامعه همچنان نسبت به کودکان غیرایمن هست. لاجرم پیشگیری از واقع شدن چنین اتفاقات دلخراشی با کاستن از زمینه بزه دیدگی کودکان پرهیز ناپذیر هست. این به آن معناست که هر یک از ما با آماده سازی کودکانمان زمینه بزه دیدگی آنها را کاهش دهیم.

ناظری با اشاره به اینکه در کلیه این جنایت های آنچه که از منظر گناه شناسی قابل ملاحظه هست نظریاتی هست که سبک زندگی اشخاص را مولفه ای قابل ارزش در بزه دیده گی تلقی می کند، تصریح نمود:  بعد از واقع شدن چندین جنایت همانند با کمی تامل میتوان دریافت که سبک زندگی کودکان بزه دیده جنایت های نیز همانند یکدیگر بوده هست و البته این سبک می بایست به سمت و سوی ایمن سازی رفتارها عوض کند.

وی با بیان اینکه برای نمونه کودکی که یک تنه در معابر عمومی رفت و آمد می کند بیشتر از سایرین در فراروی بزه دیده گی هست، توضیح داد: انجام گناه نسبت به این کودک، هزینه و مخاطرات کمتری برای مجرم بالقوه بهمراه دارد در نتیجه راه حلی نیست جز اینکه با تغییر رفتارهایمان در مواجهه با کودکان آنها را در فراروی شرایطی که احتمال خطر می رود قرار ندهیم.

رییس هیات مدیره انجمن پشتیبانی از حقوق کودکان با تاکید بر اینکه باید بدانیم که کودکان مان را تا وقتی که کودک می باشند و به درستی قدرت تشخیص و تمیز مسائل را ندارد، تنها نگذاریم، اظهار کرد: علاوه بر این باید به مدد مربیان و با روشی صحیح به کودکانمان تعلیم دهیم که تنها به والدین خود اعتماد نمایند چون که اعتماد غیر منطقی و بدون پشتوانه به اشخاص و محیط حول بیشتر از هر چیز دیگر منتج به قربانی شدن کودکان می گردد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه گرچه که این تعلیم می بایست در فضایی صورت بگیرد که باعث سلب اعتماد کودک از محیط زندگی اش و ناآرامی وی نشود، اضافه کرد: چون که کودکان بیشتر از هرچیز به حس امنیت احتیاج دارند در نتیجه در گام نخست با تعلیم مهارت های زندگی و در همراهی آن تعلیم مهارتهای فرزندپروری به اشخاص آنها را به والدینی آگاه تبدیل کنیم، به نحوی که با کمک والدین، معلمان و مربیان آموزشی، کودکانی که نسبت به حول خود ایمن می باشند و به حق خود بر جسم و روحشان آگاهند، پرورش دهیم.

وی در انتهاء اظهار کرد: امید هست که با تدوین قوانین پیشگیرانه و حمایتی بویژه تصویب لایحه پشتیبانی از کودکان و نوجوانان، علاوه بر این با تعلیم مستمر خانواده ها بخصوص کودکان، افزایش مسوولیت پذیری اجتماعی و توجه قوه قضاییه به روان درمانی مجرمان جرم ها منافی عفت و جرم ها بر علیه حیات ، دیگر شاهد واقع شدن چنین جنایت های غیرانسانی نسبت به کودکان و هیچ آدم دیگری، نباشیم.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95416

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.