تاریخ ارسال : ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شرایط بهره مندی خانواده بیمه شدگان از کمک های بیمه تأمین اجتماعی

ککککککککککککککک / عید 4به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، به استناد ماده ۵٨ قانون سازمان تأمین اجتماعی، اشخاص خانواده بیمه شده که از کمک های قطعی در ماده ۵۴ ذکر شده برخوردار می شوند  عبارت هستند از :

١- همسر بیمه شده

٢- ٢- فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از ان منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال دارا باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند و فرزندان اناث در صورت نداشتن شغل و شوهر.

٣- ٣- شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن  وی از ۶٠ سال زیادتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی مبحث ماده ٩١ قانون ذکر شده از کارافتاده باشند و معاش آنان توسط بیمه شده تأمین گردد .

۴- ۴- پدر و مادر درصورتی که سن پدر از ۶٠ و مادر از ۵۵ سال زیادتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی مبحث ماده ٩١ قانون ذکر شده از کارافتاده باشند و معاش آنان توسط بیمه شده تأمین و در هر حال به باعث قانون ذکر شده مستمری دریافت ندارند.

برای تحت پوشش قرار دادن والدین خود چه اقداماتی باید انجام داد؟

درصورتیکه سن پدر از ۶٠ و مادر از ۵۵ سال زیادتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی مبحث ماده ٩١ قانون ذکر شده از کارافتاده باشند بیمه شده توان دارد با در دست داشتن اصل و عکس شناسنامه و کارت ملی والدین جهت عرضه درخواست ها به شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه تا حسب ضابطه های و مقررات مورد عمل سازمان زمینه ارزیابی و اقدام لازم درخصوص درخواست مطروحه فراهم گردد.

فرزندان تا چه زمانی تحت تکفل شمرده می شوند؟ 

فرزنـدان اناث بیمـه شدگان در صورت نداشتن شوهر و عدم اشتغال به کار و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از ان منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال دارا باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند

آیا فرزندان دختردر صورت جدایی از همسر خود ، توان دارند دو مرتبه تحت تکفل پدر قرار گیرند؟

آیا خواهران و برادرهای بیمه شده توان دارند تحت تکفل او قرار دریافت کنند؟

به استناد ماده ۵٨ قانون تنها همسر ، فرزندان و پدر و مادر و علاوه بر این شوهر بیمه شده زن در صورت احراز شرایط می توانند  تحت تکفل بیمه شده قرارگیرند.

 درچه صورت ،شوهر توان دارد تحت پوشش بیمه همسر خود قرار بگیرد؟

شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن  وی از ۶٠ سال زیادتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی مبحث ماده ٩١ قانون ذکر شده از کارافتاده باشند و معاش آنان توسط بیمه شده تأمین گردد.

آیا بیمه شده زن توان دارد فرزندان خود را تحت پوشش بیمه خود در آورد؟

شرایطی که بیمه شده زن توان دارد فرزند/ فرزندان واجد شرایط خود را تحت تکفل خود قرار دهد:

١- ١- فرزند وی در هیچکدام از کارگاههای مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی، اشتغال نداشته باشد .

 ٢-  ٢- فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر صندوقهای بیمه و بازنشستگی نباشد .

 ٣-  ٣- شوهر بیمه شده زن بدون شغل و نظام بیمه ای باشد.

 

١- آیا در مورد بیمه شدگان تامین اجتماعی حق اولاد به فرزند سوم هم تعلق می گیرد؟

  چگونگی و شرایط پرداخت کمک عائله مندی طبق ماده ٨۶ قانون تامین اجتماعی انجام می پذیرد. از سویی در ماده ٣ همان قانون نیز این پایبندی رابطه سوژه ای به سازمان تامین اجتماعی ندارد و از تکالیف ذاتی کارفرما شمرده می‌شود. در عین حال مستفاد از تبصره ماده٨٧قانون ذکر شده ، مراتب از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یا ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ذی ربط قابل استعلام هست .

٢- آیا به فرزند دختری که بالای ١٨ سال سن داشته باشد و هنوز ازدواج ننموده و تحت تکفل پدر خواهد بود حق اولاد تعلق میگیرد ؟ به بانوان مطلقه که تحت تکفل پدر قرار میگیرند چطور؟

  کمک هزینه اولاد بابت فرزندان اناث که شغل و شوهر نداشته باشند پرداخت می گردد.

٣- آیا برای کفالت مادر منحصرا بازرسی انجام  می گردد ، یا محضر هم باید رفت ؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92659

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.