تاریخ ارسال : ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شرایط دومرحله شدن انتخابات مجلس مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط دو مرحله ای شدن انتخابات مجلس را در اصلاح قانون انتخابات مشخص کردند.

 به گزارش شلمچه نیوز، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه ۲۲ مهر و در بررسی ماده ۳ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس ماده ۹ قانون انتخابات را به این شرح اصلاح کردند. چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از اوطلبان حداقل یک پنجم آراء حاصل نگردید انتخابات دو مرحله ای خواهد شد.
به این صورت که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آرا را در مرحله اول به دست نیاوردند فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشتند در مرحله دوم شرکت می کنند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده کمتر از دو برابر باشد تمام آنها در مرحله دوم شرکت خواهند نمود.

بر اساس تبصره یک این ماده، اگر تعداد نامزدهای باقی مانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل یک پنجم مجموع آرا را کسب کرده باشد به مجلس شورای اسلامی راه خواهد یافت.

براساس تبصره ۲، هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند در غیر این صورت نامزدی آنها به طور کلی باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.

براساس تبصره ۳ ماده مذکور، وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام خواهد کرد.

بر اساس تبصره ۴، کلیه رأی دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول شرکت کرده اند رأی خواهند داد و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخاباتی رأی نداده اند در مرحله دوم انتخابات می توانند شرکت کنند.

براساس تبصره ۵ ماده مذکور، در انتخابات میان دوره ای حوزه های انتخابیه ۷ دوره مجلس کسانی حق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رأی داده باشند و یا در هیچ یک از حوزه های انتخابیه شرکت نکرده و رأی نداده باشند.

براساس تبصره ۶، وزارات کشور موظف است ظرف مدت ۶ ماه از زمان تصویب این قانون نسبت به مدرن سازی شیوه های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر بر اخذ، شمارش و اعلام نتایج و همین طور استانداردسازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب پس از تأیید شورای نگهبان اقدام نماید.

براساس تبصره۷ این ماده، وزارت کشور موظف است با هماهنگی با هماهنگی و موافقت شورای نگهبان تمام مراحل انتخابات را در حدود اعتبارات مصوب با استفاده از روش ها و فناوری های نوین برگزار کند.

همچنین براساس تبصره ۸ این ماده، انتخابات الکترونیکی با تأیید شورای نگهبان از امضای الکترونیکی مجریان و ناظران استفاده می شود همچنین در صورت برگزاری همزمان چند انتخابات در هر شعبه اخذ رأی از یک دستگاه به طور مشترک برای تمامی انتخابات در اخذ رأی و شمارش آراء استفاه می شود.

همچنین نمایندگان در ماده ۴ این طرح مصوب کرده‌اند ارایه کارت ملی به همراه شناسنامه برای اخذ رای لازم است.

همچنین نمایندگان تبصره ۶ ماده ۱۰ این قانون را اینگونه اصلاح کرده اند که در انتخابات الکترونیکی ملاک اخذ رای از رای دهندگان، احراز عدم ثبت رای در سامانه انتخاباتی پیش از مراجعه فرد به حوزه انتخابیه است و در این خصوص عدم درج مهر در شناسنامه ملاک نیست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3021

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.