تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شرایط معافیت از سربازی در سال ۹۷

شرایط معافیت از سربازی در سال 97به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کسانی که درخواست معافیت از خدمت سربازی را دارند با داشتن شرایطی توان دارند از معافیت ایثارگری استفاده نمایند.

طبق ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان توان دارند با عرضه پیشینه مشخصی از آزادگی، ایثارگری و جانبازی والدین از خدمت سربازی به طور حتمی معاف گردند.

مصوبه کسر خدمت ایثارگری در ۵ سال و از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ و هر سال کسر خدمت و معافیت ۲۰ هزار نفر، اجرا می گردد و کسانی که بیشترین امتیاز را اکتساب کنند، از خدمت سربازی معاف می گردند.

به گفته سردار موسی کمالی ریاست اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح معافیت ایثارگری تنها دربردارنده کسانی می گردد که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا پیشینه ایثارگری دارند و همه مشمولانی که تاریخ اعزامشان فرا دست یافته باید به خدمت اعزام گردند و حتی کسانی که پیشینه ایثارگری والدینشان حدود ۳۰ ماه است،  در صورت غیبت توان ندارند از مزایا برخوردار گردند.

مشمولانی که والدینشان ۳۰ ماه پیشینه ایثارگری دارا باشند از سربازی مطمئنا معاف می باشند، اما آن دسته از ایثارگرانی که جانباز می باشند می‌توانند با عرضه ۲۵ ماه پیشینه ایثارگری یک فرزند ذکور خود را از خدمت معاف کنند.

شایان ذکر است؛ این اشخاص توان دارند به ازای هر ۳۰ یا ۲۵ ماه یکی از فرزندان خود را از خدمت وظیفه معاف کنند.

آزادگان نیز با عرضه پیشینه ۲۴ ماه توان دارند یک فرزند خود را معاف کنند.

اولویت بهره‌مندی از این امتیاز معافیت ایثارگری به ترتیب با سربازان در حال خدمت، مشمولان دارای برگه اعزام، مشمولانی که در مهلت قانونی معرفی شده‌اند و علاوه بر این مشمولان دارای معافیت تحصیلی می باشد.

اشخاص واجد شرایط می‌توانند برای اخذ گواهی جبهه به سازمان نیروهای مسلح ذی ربط (ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) مراجعه کنند و سازمان‌های نیروهای مسلح برابر روش جاری که درباره رزمندگان دارای ۳۰ ماه جبهه یا فرزندان ایثارگران متولد ۱۳۷۲ به قبل عمل می کردند، نسبت به ارزیابی و صادر کردن گواهی اقدام خواهند کرد.

جزئیات و چگونگی اجرای این مصوبه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir

هزینه دریافت کارت معافیت سربازی در سال ۹۷ + جدول

قیمت کارت‌های معافیت برای اشخاص با تحصیلات دکترای تخصصی مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات دکترای حرفه‌ای مبلغ یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات کارشناسی ارشد یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات کارشناسی مبلغ ۳۲۵ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات فوق دیپلم مبلغ ۳۲۵ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات دیپلم ۱۳۰ هزار تومان، برای اشخاص با تحصیلات زیردیپلم ۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان، مشمولان ایرانی خارج از کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۵۰۰۰ تومان و معافیت های پزشکی ۱۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

شرایط معافیت از سربازی در سال 97

علاوه بر این هزینه معاینات پزشکی جهت دریافت معافیت پزشکی نیز در جدول زیر مشخص گردیده است.

شرایط معافیت از سربازی در سال 97

معافیت فرزندان اولیای معلول از سربازی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز چهارشنبه ششم دی ماه، ماده ۲۶ لایحه پشتیبانی از حقوق اشخاص دارای معلولیت را ارزیابی و تصویب کردند.

بر این اساس، پنجاه‌درصد (۵۰%) حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیاء اشخاص دارای معلولیت خیلی شدید و شدید مادامی که مسیولیت پرداخت هزینه­‌های مترتب بر معلولیت فرد بر عهده اولیا است از پرداخت مالیات معاف می گردد و گواهی تأیید نوع و شدت معلولیت اشخاص مشمول این ماده از سوی کمیسیون پزشکی تشخیص نوع و شدت معلولیت سازمان عرضه خواهد گردید.

طی تبصره این ماده، آیین‏‌نامه اجرائی این ماده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ظرف مدت ۶ ماه بعد از ابلاغ این قانون تهیه می‏‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

علاوه بر این طبق ماده ۲۷ که با اکثریت رأی های وکیلان ملت مصوب گردید، یکی از فرزندان اولیائی که خود ناتوان و معلول بوده (‌هر دو یا یکی از آن‌ها‌ معلول باشد) و یا دست کم دو نفر از فرزندان آن‌ها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت‌وظیفه عمومی معاف می‌شود.

بر طبق تبصره ماده مذکور، ‌همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌کنند، مادامی که‌ سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده دارا باشند، از انجام خدمت وظیفه عمومی ‌معاف می‌شوند.

نکته مهم به مصوبه موخر مجلس، ماده ۲۷ است که با اکثریت رأیها به تصویب فرا دست یافته است، چون که قبل از این، قانون پشتیبانی از حقوق معلولان در تاریخ ۱۳۸۳٫۲٫۱۶ ۱۶ به تصویب دست یافته و در تاریخ ۱۳۸۳٫۳٫۲۰

ماده ۶ این قانون می گوید: «یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنان معلول باشد) و یا دست کم دو نفر از فرزندان آن‌ها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.»

»همانگونه که رویت می کنید، ماده ۲۷ که امروز به تصویب مجلس دست یافته، تفاوتی با ماده ۶ قانون مصوب سال ۸۳ ندارد. ضمن اینکه در تبصره ذیل ماده ۶ قانون سال ۸۳ تاکید شده که «همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می کنند، مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده دارا باشند، از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94720

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.