تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شرط تجویز دوا های مخدر/ سفارش به پزشکان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، محمد نعیم امینی فرد، در مورد سخنان ریاست سازمان غذا و دوا مبنی براینکه پزشکان خارج از لیست دارویی تجویز نکنند، اضافه کرد: پزشکان در تجویز دوا مجبور به رعایت فارماکوپه دارویی می باشند، علاوه بر این سازمان غذا و دوا نیز موظف هست در فواصل با نظم با توجه به پیشرفت های علمی و دارویی فارماکوپه را روزآمد کند.

وی با تاکید براینکه پزشکان باید دارای تعهد به تجویز دوا بر طبق فارماکوپه رسمی کشور باشند، اضافه کرد: فارماکوپه یعنی داروهایی که اثر قسمتی آنان تماما به شیوه های متفاوت به اثبات دست یافته و این دوا ها تحت سیستم و فارماکوپه تدوین شده و موجود هست، اما داروهایی نیز وجود دارند که اثر قسمتی و ارجعیت منفعت های آنان بر وجود آنان اثبات نشده و این دست دوا ها وارد فارماکوپه نمی گردند.

وی با بیان اینکه فارماکوپه از تعهدها بیمه ای متمایز هست، تصریح نمود: امکان دارد دارویی در فارماکوپه موجود بوده اما در سبد پوشش بیمه ای قرارنگیرد، در نتیجه تاکید بر فارماکوپه زیادتر یعنی توجه بر موازین علمی و تجویز منطقی دوا هست. ضمن اینکه نظام مند کردن فروش دوا های مخدر تماما مورد تایید هست؛ در حال حاضر برای مریض ها صعب العلاج که درگیر آلام شدید می باشند بر طبق ضابطه های موجود پزشکان توان دارند اقدام به تجویز دوا های مخدر کنند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، اضافه کرد: استفاده از  این دوا ها نیازمند نسخه پزشک بوده و امکان استفاده از این دوا ها توسط یک کمیسیون نظارتی باید مورد تایید قرارگیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91566

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.