تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شروع دیر هنگام مبارزه مدعایی آمریکا با “مواد مخدر” در افغانستان

آغاز دیر هنگام مبارزه مدعایی آمریکا با

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، پیشینه رشد کشت و تولید مواد مخدر به عنوان کشت پر نفع در افغانستان به دوران شکست دولت طرفدار اتحاد جماهیر شوروی در سرزمین افغان ها برمی گردد ، یعنی وقتی که عملا ساختارهای رسمی در افغانستان فرو پاشید و در تمام مدتی که جنگ برای اخراج اشغالگران دولت کمونیست شوروی جریان داشت، کشت مواد مخدر به مثل سرطان ریشه دواند و با استقرار گروه طالبان در صحنه سیاسی افغانستان رشدی مضاعف یافت و تا امروز این معضل برای همسایگان و جامعه بین المللی نگرانی هایی جدی ایجاد نموده هست.

هرچند در اوایل حکومت طالبان تولید مواد مخدر افزایش یافت، اما با سرعت گرفتن روند استحکام ساختار سیاسی طالبان و شکل گیری تشکیلات حاکمیتی و مبدل شدن این گروه مسلح به یک دولت مستقر و مسلط بر بیشترین بخش خاکی افغانستان کوشش کردند چهره دولت خود را در عرصه بین المللی بهبود بخشند.

حکومت طالبان برای ارائه چهره ای موجه ، مسئول و توانمند برای مدیریت افغانستان به جامعه جهانی و در جواب به قسمتی از فشارهای بین المللی در اواخر سال ۲۰۰۰ میلادی فرمان ممنوعیت کشت و تولید مواد مخدر را صادر نمود و جالب آن که این فرمان میزان تولید را بشدت کاهش داد و آن دسته از استفاده کنندگان مواد مخدر که هنوز زنده می باشند ؛ افزایش یکباره نرخ مواد را در اوایل دهه ۸۰ خورشیدی تماما به علت دارند.

اما در سال ۲۰۰۱ میلادی وقتی آمریکا و هم پیمان هایش به دستاویز اجتناب دولت طالبان از تحویل اسامه بن لادن به عنوان مظنون کلیدی حمله های ۱۱ سپتامبر با شعار ریشه کنی تروریست به افغانستان حمله آوردند؛ دو مرتبه کشت و تولید مواد مخدر در این کشور روند صعودی به خود گرفت و جالب آن که هرگز از آن روز تا سال کنونی این نکته واضح که فروش مواد مرجع درآمد تروریست هاست مورد توجه غربی ها قرار نگرفت.

با حضور نظامیان آمریکا و ناتو در افغانستان و گذشت هر سال کشت و تولید مواد مخدر بصورت چشم گیری در وسعت این کشور افزایش یافت و جالب آن که زیادتر این منطقه های با محل حضور فیزیکی نظامیان انگلستان و آمریکا که برای مبارزه با طالبان می مبارزه کردند ، منطبق بود.

طبق گزارش دفتر سازمان ملل متحد در بخش مبارزه با مواد مخدر در افغانستان استان هلمند مرکز کلیدی تولید مواد مخدر محسوب می گردد و گزارش ها بیانگر هست که ۶۰ درصد کل مواد مخدر افغانستان در این استان کشت و تولید می گردد.

قبل از خارج شدن نظامیان بیگانه از افغانستان در سال ۲۰۱۴ یکی از بزرگترین پایگاه نظامی انگلستان و آمریکا در استان هلمند، در منطقه به اسم «شورابک» ساخته شده بود.

بیشترین کشت و تولید مواد مخدر آن هم در اطراف یکی از بزرگترین پایگاه نظامیان بیگانه در افغانستان شک و تردیدهای جدی را در محافل سیاسی و افکار عمومی این کشور درباره دست داشتن نظامیان بیگانه در کشت و قاچاق این مواد نفع آور بوجود آورده هست.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۱۳ اعلام نمود که در همان سال ۵ هزارو ۵۰۰ تن مواد مخدر درافغانستان تولید گردیده هست و این تولید در سال بعد به ۶ هزار و ۴۰۰ تن رسید.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در گزارش خود اضافه کرد که در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار زمین در استان هلمند زیر کشت خشخاش رفته بود.

در سال ۲۰۱۵ ؛ یعنی یک سال بعد از خارج شدن نیروهای آمریکایی و کاهش نظامیان ناتو و استقرار دولت اتحاد ملی میزان تولید مواد مخدر در افغانستان ۳ هزار و ۲۰۰ تن گزارش گردید و این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۴ هزار و ۸۰۰ تن رسید.
اما وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان و دفتر سازمان ملل متحد در کابل ، پس از ان که راهبرد جدید نظامی آمریکا را برای افغانستان اعلام نموده و اظهار کردند که در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۳۲۸ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت خشخاش رفته و نسبت به پارسال آن ۶۳ درصد افزایش نشان می دهد.

مارک کولن نماینده دفتر سازمان ملل متحد در بخش مبارزه با مواد مخدر چندی قبل در جلسه ای خبری در کابل اظهار کرد که تنها در استان «هلمند» 63 هزار و ۷۰۰ هکتار زمین زیر کشت خشخاش رفته که ۷۹ درصد نسبت به پارسال آن افزایش یافته و این به آن معناست که نصف خشخاش افغانستان تنها در استان هلمند کشت شده هست.

نماینده سازمان ملل متحد در این نشست اضافه کرد که رقم تولید در هر هکتار به ۲۷٫۳ ۳ کیلوگرم دست یافته که نسبت به سال ۲۰۱۶، ۱۵ درصد زیادتر شده و میزان تولید به مرز ۹ هزار تن دست یافته و این میزان تولید بیشترین سطح تولید در تاریخ افغانستان هست.

بعضی از کارشناسان افغان باور دارند که نظامیان بیگانه مستقر در افغانستان در کشت تولید و قاچاق مواد مخدر قسمت فعال دارند و «سید جمال فکوری بهشتی» عضو مجلس نمایندگان افغانستان من جمله این اشخاص هست.
او پیش تر به خبرنگار ایرنا عنوان کرده بود، در سفری که پنج پارسال همراه با هیأت اعزامی دولت وقت افغانستان به استان های «قندهار» ، «هلمند» و «ارزگان» داشته هست خود زمین هایی تحت کشت خشخاش را دیده که به رغم در تیررس بودن نیروهای بیگانه بدون هیچ مشکلی محصولاتش برداشت می گردیدند.

این نماینده مجلس اظهار کرد که کشاورزان محل مدعی می باشند که بالگردها و هواپیماها شبانه روز در استانشان فرود می آیند و با بارگیری مواد مخدر دو مرتبه محل را به سمت مقاصد نامعلوم ترک می کنند.

سیدهادی هادی یکی از رهبران پیشین مجاهدین مبارز با اشغالگران شوروی و کارشناس سیاسی افغان، گسترش اراضی زیر کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر را یک برنامه آمریکایی در افغانستان می قرائت کرد و پیشینه آغاز کشت خشخاش و تشویق به تولید مواد مخدر را در هلمند به بیگانه ها در سال ۱۳۶۴ خورشیدی ارجاع می دهد و معتقد هست که حالا نیز با پشتیبانی آنان ادامه دارد.

وی به این باور هست که بیگانه ها بویژه آمریکایی ها از کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نفع می برند و اگر دست آمریکایی و نظامیان ناتو در پشت کشت و قاچاق مواد مخدر نباشد، چه طور امکان پذیر هست که مواد مخدر این کشور از اروپا سر درآورد زیرا ارسال مواد مخدر افغانستان به اروپا در این ظرفیت از توان قاچاقچیان محلی خارج هست.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: هواپیماهای نظامی بیگانه که بدون هیچگونه نظارت و بازرسی دولت افغانستان به کشور وارد یا خارج می شوند، برای جابه جایی کالاهای غیر مجاز من جمله مواد مخدر توان دارند مورد استفاده قرار گیرند.
به گفته هادی، کشت مواد مخدر در ۱۶ سال گذشته افزایش یافته هست و بیشترین بخش مواد مخدر افغانستان در استان هایی کشت و تولید می گردد که نظامیان انگلیسی و آمریکایی در آن حضور وسیع داشته اند.

حالا بعد از نزدیک به ۱۷ سال از گسترش با نظم کشت و تولید مواد مخدر در ماه های موخر آمریکا و ناتو اعلام نموده اند که در مبارزه بر علیه مواد مخدر جدی عمل خواهند کرد و در همین رابطه نیز چندین حمله هوایی بر علیه اماکنی را اجرا کردند که مدعی بودند کارخانه های تولید مواد مخدر هست.

روز شنبه هفته جاری بود که ژنرال «لینس بونچ» فرمانده عملیاتی ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان اطلاع داد که ۶۰ درصد مصارف مالی طالبان، از راه تولید و قاچاق مواد مخدر تامین می‌ گردد.

وی هزینه هر ساله طالبان را ۵۰۰ میلیون دلار تخمین کرد و وعده داد که در عملیات مشترک ناتو و نیروهای امنیتی افغانستان، تمام کارخانه‌های تولید مواد مخدر در این کشور از بین برده خواهند گردید.

بونچ مدعی گردیده هست که در حال حاضر تلاش‌ برای از بین بردن مراجع مالی طالبان آغاز شده هست و کارخانه ‌های تولید مواد مخدر تحت نظارت این گروه هدف قرار می ‌گیرند.

یک ماه گذشته مقام های دولت افغانستان، از نابود سازی ۸ کارخانه تولید مواد مخدر در حمله هوایی نظامیان بیگانه در استان هلمند خبر داده بودند.

با توجه به مطالبی که بیان گردید شاید منطقی ترین سوالی که در ذهن شکل می گیرد این باشد که آمریکایی ها که این اطلاعات را در اختیار داشته اند ، به چه سبب بعد از ۱۷ سال حضور مستمر در افغانستان ، تازه به فکر مسدود کردن مراجع مالی طالبان افتاده اند.

شاید غیر منطقی نباشد که حضور و گسترش گروه تروریستی داعش را در افغانستان بتوان به این رویکرد جدید آمریکا مربوط ساخت.
برای تایید این احتمال شواهدی نیز وجود دارد که میتوان به پاگرفتن روز افزودن و گسترش داعش در افغانستان و ورود مشکوک هواپیماهای بدون سرنشین و نیروهای بیگانه به منازعات جاری میان طالبان و داعش اشاره نمود که اتفاقا نتیجه اغلب این حمله های باعث شکست طالبان در این درگیری ها می گردد.

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان مدعی می باشند که در درگیری طالبان و داعش در استان ننگرهار که تمرکز نیروهای بیگانه آنجا زیادتر هست دیده شده که نظامیان بیگانه از داعش پشتیبانی می کنند و در صحنه دوئل گروه طالبان را هدف قرار می دهند.

ظاهر قدیر نماینده استان ننگرهار در مجلس من جمله این افرادی هست که بر پشتیبانی داعش توسط بعضی از اشخاص دولتی و نظامیان بیگانه تاکید دارد.

البته رد یا تایید این احتمال را زمان روشن می نماید ؛ اما با توجه به راهبرد تازه ای که آمریکا برای افغانستان و کشورهای جنوب قاره آسیا در اواخر مرداد ماه سال کنونی اعلام نمود و رفتاری که در سوریه و عراق با گروه تروریستی داعش دارد به نظر می آید این فکر که داعش امروز برای آمریکا کارآمدتر از طالبان هست تقویت می گردد.

آمریکا در راهبرد جدید بر حضور بدون تنگنا زمانی خود در افغانستان و افزایش نیرو و ماندن تا برتری تاکید دارد و تنش میان هند و پاکستان را نیز با افزایش نقش هند در افغانستان شعله ور کرده و با شعار فشار بر پاکستان میان افغانستان و همسایگانش تنش ها را دامن زده هست و این چنین شرایط توجیه پذیری برای بودن خود خلق کرده هست.
به نظر می آید زمان استفاده گروهی مثل طالبان که به گفته خود مقام های آمریکایی محصول سیاست های قبلی آنهاست و کارکردی در محدوده جغرافیای سیاسی افغانستان دارد ، به انتهاء دست یافته هست و امروز آمریکا به گروهی مثل داعش احتیاج دارد که عملکردی فراتر دارد و توان دارد در میدان مبارزه با حریفان جدی آمریکا در منطقه مثل چین ، ایران و روسیه نقشی موثرتر از طالبان برای آنان ایفا کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83941

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.