تاریخ ارسال : ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شفافیت اطلاعات حقوق و مزایای مدیران کشور،مهمترین مصوبه برنامه ششم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به نقل از رادیو گفتگو، محمدرضا پورابراهیمی درباره مهم‌ترین محورهای مصوب در صحن علنی مجلس در روزهای اخیر گفت: یکی از موضوعات مهمی که روزهای اخیر در مجلس مطرح شده، شفافیت اطلاعات در زمینه حقوق و مزایا در ارتباط با مقامات و مدیران کشور است. در این زمینه دغدغه‌هایی در جامعه وجود داشت مبنی بر اینکه چرا جریان حقوق‌های نجومی اتفاق افتاد و چرا با این جریان مواجه‌ای صورت نگرفت.

 

وی افزود: یکی از راهکارها این بود که باید در این راستا، ضوابط و مقرراتی تدوین می‌کردیم. به هرحال این حق مردم است که ریز اطلاعات را در این زمینه در اختیار داشته باشند و این به شفافیت اطلاعاتی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و رانت‌ها کمک می‌کند. فکر می‌کنم این سامانه اطلاعاتی پاسخگو خواهد بود، چراکه  مصوب شده این سامانه اطلاعاتی علاوه بر مراجع نظارتی در دسترس مردم هم باشد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره مخالفت دولت با بخشی از این طرح، اظهار کرد: دولت ٱنچه را که در این زمینه مدنظر نمایندگان بود، قبول نداشت و درباره برخی محدودیت‌ها مانند عدم افشای اطلاعات وزارت اطلاعات، سازمان انرژی هسته‌ای و مجموعه‌های مرتبط با وزارت دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح که باید محرمانه باشند، حرف داشت که ما این موارد را لحاظ کردیم. با این حال دولت فراتر از این موارد نیز ملاحظات و مخالفت‌هایی داشت.

 

پورابراهیمی درباره نقد کلی که بسیاری از نمایندگان بر برنامه ششم، مبنی بر بار مالی زیاد آن دارند، گفت: یکی از اشکالات اساسی برنامه همین است. ما در راستای اجرای سیاست‌های برنامه ششم که ابلاغی مقام معظم رهبری است، حتما باید آن تکالیف را در تدوین برنامه مدنظر قرار دهیم. یکی از محورهای مهم بند ۱۶ است که محتوای آن مربوط به مواردی مانند کوچک‌سازی دولت و کاهش هزینه‌های غیر ضروری است. بنابراین چیزی که در حال رخ دادن است، ناخواسته به افزایش حجم دولت و هزینه‌های دولت می‌انجامد و تا اندازه‌ای با سیاست‌ها نیز منافات دارد. باید منتظر بود و دید که شورای نگهبان چه رویکرد و نظری دارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=36094

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.