تاریخ ارسال : ۰۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شفافیت بازار ارز از جاده بورس می گذرد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما ، محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: امور کارشناسی برای راه اندازی بورس ارز از چند سال سابق شروع شده بود ولی به عللی مثل نوسان گردیدید نرخ ارز و دو نرخی شدن ارز این مبحث تا هم حالا محتمل نشده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه تک نرخی شدن ارز باعث جلوگیری از رانت اقتصادی می گردد، دنبال کرد: در دولت سابق در شورای عالی بورس با مشارکت ارگان بورس و اوراق بهادار چارچوب تشکیل بازار مشتقه ارزی مشخص شد تا زمینه برای انجام فعالیت واضح در بورس کشور فراهم شود.

نماینده مردم در مجلس اهتمام کرد : بازار مشتقه ارزی باعث ایجاد شفافیت در کشف نرخ ریال در مقابل ارزهای خارجی می گردد که وزرات امور اقتصادی و دارایی نیز بر صحت این مبحث تأیید دارد.

پورابراهیمی دنبال کرد: با راه اندازی بازار مشتقه ارزی خوب ترین شرایط فراهم می گردد تا تحت نظر بانک مرکزی بازار رسمی ارز تک نرخی ایجاد و زمینه حذف رانت از اقتصاد کشور فراهم شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تشکیل بازار مشتقه ارزی باعث انتهاء دادن به فعالیت های دلالی کاذب در بازار ارز کشور می شود.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه حتی مشکل صادرات در کشور نیز تا حد فراوانی متاثر از نوسان نرخ ارز هست، اضافه کرد: نرخ ارز ضروری هست طبق مکانیزم ارائه و تقاضا صورت گیرد و دولت ضروری هست با کوشش زیادتری به بازار ارز وارد گردد تا به نرخ ثابت ارز برسیم.

وی دنبال کرد : کشورهایی مثل چین، هند، سلسائو مبادلات مالی دو یا چند جانبه انجام می دهند، بنابراین نوسان نرخ ارز در صادرات کالاهای آنان اختلال ایجاد نمی کند و در ایران هم ضروری هست پیمان مالی دو و چند جانبه تقویت شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه عدم یکسان سازی نرخ ارز در کشور باعث رانت و فساد می گردد، اظهار کرد: با دقت به محاسبات انجام شده، پایین ترین میزان رانتی که طی چند سال موخر در اقتصاد کشور پخش شده، ۸ هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم کرمان در مجلس در انتهاء افزود: اگر بجز صرافی ها بانک مرکزی هم در مبادلات ارزی ورود پیدا کند و بازار مشتقه ارزی راه اندازی گردد کمتر مبتلا نوسان ارزی و تنگنا های صادراتی می شویم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76686

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.